وزیر فرهنگ: فرهنگ‌سازی راهگشای حل بحران جمعیت در کشور است

  محمدمهدی اسماعیلی روز شنبه سی ام اردیبهشت ماه در نخستین رویداد «جایزه ملی جوانی جمعیت» در تالار وحدت با اشاره به یادآوری سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵ گفت: نتایج این سرشماری چالش پیش روی کشور در حوزه جمعیت را به خوبی پیش بینی کرد و امروز پس از هفده سال این […]

 

محمدمهدی اسماعیلی روز شنبه سی ام اردیبهشت ماه در نخستین رویداد «جایزه ملی جوانی جمعیت» در تالار وحدت با اشاره به یادآوری سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵ گفت: نتایج این سرشماری چالش پیش روی کشور در حوزه جمعیت را به خوبی پیش بینی کرد و امروز پس از هفده سال این بحران به روشنی نمایان شده است.

وی با اشاره به نتایج پیمایش های سراسری درباره جمعیت افزود: گره زدن مساله جمعیت به اقتصاد امری اشتباه است و اگر موضوع فرزندآوری را صرفا به اقتصاد و رفاه گره بزنیم، مساله جمعیت حل نخواهد شد؛ زیرا میزان فرزندآوری با رفاه رابطه مستقیمی ندارد، چنان که تاچند دهه پیش از این، تعداد فرزندان خانواده های مرفه همچنان کمتر از خانواده های کمتر برخوردار بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی «مادران» را محور اصلی حل بحران جمعیت در کشور دانست و گفت: دولت در کنار حل مشکلات اقتصادی کشور، باید برای تغییر انگاره های غلط نقش بسته در اذهان جامعه درباره جمعیت و فرزندآوری، کار فرهنگی را در اولویت قرار دهد تا زنان و مادران بتوانند در کنار فعالیت های اجتماعی، نقش مادری خود را با کمترین دغدغه دنبال کنند.

وی با یادآوری شکل گیری قرارگاه جوانی جمعیت در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امسال، سال به ثمر رسیدن فعالیت های این قرارگاه خواهد بود که در قالب ساخت و نمایش فیلم های سینمایی، تولید سرودهای فاخر، تولید آثار در حوزه های مختلف هنری و اقدامات کانون های مساجد نمایان خواهد شد.

وزیر فرهنگ تاکید کرد: راه گره گشایی و برون رفت از بحران جمعیت و میزان فرزندآوری در جامعه ایران از مسیر فرهنگ و فرهنگسازی می گذرد.

در پایان این مراسم با حضور محمد مخبر معاون اول رئیس جمهوری و محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ از برگزیدگان رویداد جایزه ملی جوانی جمعیت تجلیل به عمل آمد./ایرنا