وزیر بهداشت: مراکز درمان ناباروری در تمام استان‌ها راه‌اندازی می‌شود

به گزارش وبدا، بهرام‌عین اللهی روز شنبه در نخستین رویداد «جایزه ملی جوانی جمعیت» با حضور معاون اول رییس جمهور در تالار وحدت تهران از رتبه‌بندی دانشگاه‌های علوم پزشکی بر مبنای برنامه‌ها، اقدامات و عملکرد آنان در حوزه جوانی جمعیت افزود: وزارت بهداشت بلافاصله پس از ابلاغ قانون جوانی جمعیت و پیش از تشکیل ستاد ملی […]

به گزارش وبدا، بهرام‌عین اللهی روز شنبه در نخستین رویداد «جایزه ملی جوانی جمعیت» با حضور معاون اول رییس جمهور در تالار وحدت تهران از رتبه‌بندی دانشگاه‌های علوم پزشکی بر مبنای برنامه‌ها، اقدامات و عملکرد آنان در حوزه جوانی جمعیت افزود: وزارت بهداشت بلافاصله پس از ابلاغ قانون جوانی جمعیت و پیش از تشکیل ستاد ملی جمعیت اقدام به راه‌اندازی قرارگاه جوانی جمعیت به ریاست وزیر و راه‌اندازی قرارگاه‌های متناظر در ستاد دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به ریاست رییس دانشگاه برای پیشبرد امور این حوزه کرد.

وی افزود: از ابتدای تشکیل دولت سیزدهم، وزارت بهداشت با احساس تکلیف در موضوع جوانی جمعیت، اقدام به اصلاح ساختار و تأسیس اداره کل جوانی جمعیت و به کارگیری مدیران و نیروهای متخصص و متعهد در این زمینه کرد.

وی با اشاره به تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری در موضوع جوانی جمعیت، اظهارداشت: باید از مجلس شورای اسلامی و نمایندگان آن بابت تصویب قانون انقلابی «حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» قدردانی کنیم که در این برهه حساس نسبت به این کار مهم اقدام کردند.

 

تا سال ۱۴۳۰ بیش از ۳۰ درصد جمعیت کشور سالمند می‌شوند

وزیر بهداشت با بیان اینکه تا سال ۱۴۳۰ بیش از ۳۰ درصد جمعیت کشور سالمند خواهند شد و اگر تا ۶ سال آینده چاره‌ای برای عبور از بحران جمعیت نیندیشیم، در آینده با مشکلات زیادی مواجه می‌شویم، گفت: وزارت بهداشت در سه حوزه تمرکز بر حسن اجرای قانون جوانی جمعیت، برنامه ریزی برای فرهنگسازی در حوزه شبکه بهداشت و نظارت و پایش مستمر برنامه ها؛ به طور عملیاتی به حوزه جمعیت ورود کرده است.

عین‌اللهی بیان کرد: تاکنون برای اجرای قانونی جوانی جمعیت که ۶۰ درصد از مواد آن مربوط به حوزه سلامت است، ۹ دستورالعمل توسط وزیر بهداشت و ۲۴ دستورالعمل توسط معاونان این وزارتخانه به دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده است.

وی توسعه و ساخت خوابگاه‌های متاهلی، تشویق کارکنان به ازدواج، کاهش شیفت شب مادران شاغل، افزایش تسهیلات و ودیعه مسکن دانشجویان متاهل، توزیع ۵۰۰ میلیارد تومان داروهای تقویتی در شبکه بهداشتی، بیمه درمان ناباروری، جلوگیری از سقط عمدی جنین، آموزش ۲۸ هزار بهورز و ۲۲ هزار مراقب سلامت، رایگان سازی زایمان طبیعی در ۴۴۸ مرکز و اصلاح دستورالعمل غربالگری ناهنجاری های کروموزومی را بخش دیگری از اقدامات وزارت بهداشت در حوزه جمعیت برشمرد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این که یکی از اولویت های همیشگی سفرهای استانی، مباحث مربوط به جوانی جمعیت است، افزود: برنامه «هم نفس» که به آموزش حین ازدواج در شبکه بهداشتی می پردازد و همچنین اجرای طرح «رویش» تؤام با پرداخت پلکانی به بهورزان و مراقبان سلامت که اقدامات شان موجب افزایش فرزندآوری شده، در شبکه بهداشتی کشور به اجرا درآمده است.

وی گفت: خیّرین در سال گذشته، ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به حوزه سلامت کمک کرده‌اند و از آنان درخواست داریم که به حوزه جمعیت نیز ورود کرده و به برنامه‌های جوانی جمعیت، کمک کنند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی همچنین در پیامی ضمن گرامیداشت و تبریک روز ملی جمعیت تاکید کرد که در کنار تدابیر قانونی، فرهنگ سازی عمومی با بهره گیری از ظرفیت های مردمی و نخبگانی برای حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، امری سرنوشت ساز است./ ایرنا