آغازصدور روادید رایگان ایران و عراق/ بدون ویزا امکان سفرنیست

یک منبع مطلع در سفارت جمهوری اسلامی ایران به خبرنگار ما گفت که صدور روادید رایگان سفر به ایران برای شهروندان عراقی از صبح امروز دوشنبه ۱۲ فروردین ماه در سفارت و کلیه سرکنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در عراق آغاز شده است. وی با اشاره به این که کار صدور رایگان ویزا با سرعت […]

یک منبع مطلع در سفارت جمهوری اسلامی ایران به خبرنگار ما گفت که صدور روادید رایگان سفر به ایران برای شهروندان عراقی از صبح امروز دوشنبه ۱۲ فروردین ماه در سفارت و کلیه سرکنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در عراق آغاز شده است.
وی با اشاره به این که کار صدور رایگان ویزا با سرعت و طبق روال معمول در حال انجام است، به شهروندان عراقی اکیدا توصیه کرد بدون دریافت روادید به مبادی خروجی مراجعه نکنند.
این منبع گفت: داشتن ویزا برای سفر به ایران و عراق الزامی است و تنها هزینه آن است که از امروز حذف شده و روادید به صورت رایگان صادر می شود.
همزمان گزارش شده که صدور رایگان روادید سفر به عراق برای شهروندان ایرانی نیز از امروز آغاز شده است.
سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق روز یکشنبه در بیانیه ای که در اختیار دفتر ایرنا قرار گرفت، اعلام کرده بود: با عنایت به ابلاغیه مورخ ۱۰/۱/ ۹۸ وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و پیرو بیانیه مشترک پایانی در سفر مورخ ۲۰/۱۲ / ۹۷جناب آقای دکتر روحانی رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران به عراق مبنی بر صدور روادید رایگان جهت اتباع دو کشور، این سفارت و کلیه سرکنسولگری های جمهوری اسلامی ایران در عراق از تاریخ ۱۲/ ۱/ ۱۳۹۸ مبادرت به صدور روادید رایگان برای شهروندان عراقی که قصد مسافرت به جمهوری اسلامی ایران را دارند، می کنند.
در این بیانیه تاکید شده است که صدور تمامی انواع روادید رایگان بوده و هیچگونه وجهی تحت هر عنوان دریافت نمی شود.
از سوی دیگر دفتر نخست وزیری عراق نیز در بخشنامه ای رایگان شدن روادید سفر به این کشور برای شهروندان ایرانی را به مبادی ذیربط ابلاغ کرد.
در این بخشنامه با امضای ‘مهدی محسن العلاق’ سرپرست دبیرخانه هیات دولت عراق آمده است که بر اساس قاعده اقدام متقابل از تاریخ اول آوریل ۲۰۱۹ (۱۲ فروردین ۹۸) و به استناد ماده ۳۶ قانون اقامت اتباع خارجی در عراق (قانون شماره ۷۶ مصوب سال ۲۰۱۷) هزینه های صدور روادید برای ایرانیان صفر می شود.
در این بخشنامه همچنین بر حذف عوارض سازمان گردشگری عراق از کاروان های ایرانی که تاکنون به مبلغ ویزا اضافه می شد نیز تاکید شده است.
بر این اساس برای صدور روادید سفر به عراق برای ایرانیان دیگر هزینه ای دریافت نخواهد شد اما ارائه مدارک متقاضیان و صدور ویزا به قوت خود باقی است و شهروندان ایرانی و عراقی بدون ویزا نمی توانند به کشورهای یکدیگر سفر کنند./ایرنا