۲۵۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات به واحدهای تولیدی پرداخت شد

بابک دین پرست شامگاه سه شنبه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان زنجان افزود: هم اکنون کشورمان در شرایط تحریم قرار دارد و در این میان ستاد اقتصاد مقاومتی همانند ستاد جنگی است که اعضای آن می توانند به عنوان فرماندهان و مدیران این حوزه کمک شایانی به تولید و اشتغال کشور بکنند. این […]

بابک دین پرست شامگاه سه شنبه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان زنجان افزود: هم اکنون کشورمان در شرایط تحریم قرار دارد و در این میان ستاد اقتصاد مقاومتی همانند ستاد جنگی است که اعضای آن می توانند به عنوان فرماندهان و مدیران این حوزه کمک شایانی به تولید و اشتغال کشور بکنند.
این مسئول ادامه داد: در میزان نرخ بیکاری از ۳۱ استان کشور در سال گذشته ۱۵ استان با افزایش و ۱۵ استان دیگر با کاهش این نرخ مواجه بودند و استان قم نیز تغییری نداشت.
دین پرست اظهار داشت: با فعالیت های انجام گرفته در استان زنجان به ویژه مشارکت بخش خصوصی نرخ بیکاری ۸٫۵ درصد است که نسبت به میانگین کشور کمتر است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور ادامه داد: میانگین شاخص نرخ مشارکت اقتصادی کشور نیز امسال نسبت به سال قبل ۴۰٫۵ درصد است که نسبت به سال ۹۶، چهار دهم درصد افزایش یافته است.
وی با بیان اینکه سال گذشته ۱۸ استان کشور با افزایش نرخ مشارکت مواجه بودند، اظهار داشت: این شاخص در ۱۱ استان با کاهش همراه بود و در وضعیت ۲ استان دیگر نیز تغییری وجود نداشت.
این مسئول در ارتباط با طرح حمایت از اشتغال پایدار روستایی و عشایری نیز گفت: در این طرح، بیش از ۸۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد.
دین پرست افزود: شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی یکی از مهمترین و قوی ترین شوراهای استانی است که ۲ ماموریت مهم شناسایی قوانین، زائد و مزاحم و دیگری بهبود فضای کسب و کار را بر عهده دارد.
این مسئول خاطرنشان کرد: سال گذشته در سطح کشور ۲۷۰ جلسه شورای گفت و گو با یکهزار و ۸۳۵ مصوبه برگزار شد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور بر مراقبت از واحدهای مشکل دار و بحرانی تاکید کرد و گفت: بر اساس آمار وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، استان زنجان در مجموع ۷۲ بنگاه تولیدی مشکل دار با هفت هزار و ۲۳۷ نفر نیروی کار دارد.
وی افزود: در استان زنجان ۲ هزار و ۳۲۸ طرح موفق به دریافت تسهیلات رونق تولید به میزان ۱۳ هزار و ۵۳۰ میلیارد ریال میلیارد شدند.

** ۲ هزار و ۲۲ واحد تملک شده به چرخه تولید بازگشت
این مسئول ادامه داد: طی بررسی انجام گرفته در آذر سال گذشته شمار واحدهای تملک شده توسط شبکه بانکی ۲ هزار و ۲۲ واحد بود که با دستور رئیس جمهوری این واحدها به چرخه تولید بازگشتند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزیر کشور گفت: اولویت های حوزه اقتصادی در ۲۰ عنوان به استانها ابلاغ شده و عملکرد استانداری ها در اولویت های یاد شده ارزیابی خواهد شد.
دین پرست با بیان اینکه برای فرمانداران نیز هفت ماموریت مشخص تعریف شده است، افزود: اولین ماموریت مهم فرمانداران مراقبت از تعداد واحدهای تولیدی فعال، حفظ اشتغال و ارتقای وضعیت واحدهای تولیدی شهرستانها است.
دین پرست اضافه کرد: از دیگر اولویت های فرمانداران واگذاری طرح های نیمه تمام، تکمیل و آماده شده برای بهره برداری به بخش خصوصی است که رهبر معظم انقلاب نیز به این مهم توجه جدی دارد.
وی افزود: با رویکرد قوه قضائیه و مصوبه سران قوا اگر مقاومتی در واگذاری واحدها به بخش خصوصی توسط دستگاه اجرایی یا نظارتی وجود دارد، طبق صورتجلسه به قوه قضائیه اعلام می شود.
دین پرست اظهار داشت: مهمترین عارضه و مشکل واحدهای تولیدی کشور در شرایط کنونی وابستگی آنان به مواد اولیه و قطعات وارداتی است در حالی که ظرفیت های بی شماری در کشور وجود دارد که می توان با خوداتکایی به اندیشمندان و نخبگان، نیازهای کشور را تامین کرد.
این مسئول شناسایی قوانین و مقررات مزاحم و غیر ضرور را امری مهم خواند و گفت: تعدد، تنوع و تکثر قوانین مهمترین عامل در جلوگیری از تولید است.
وی اضافه کرد: هم اکنون ۱۴۳ طرح نیمه تمام رها شده شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) در کشور وجود دارد.
دین پرست اظهار داشت: کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید کشور طی سال ۹۶ توانست یک هزار و ۲۹۷ واحد تولیدی را با مجموع ۱۲ هزار و ۶۷۷ نفر نیروی کار احیا کند.
این مسئول یاد اور شد: سال گذشته در قالب سه مصوبه هیات وزیران ۱۷۳ تعویض اختیار به استانداران انجام گرفت.
وی خاطر نشان کرد: امسال ۹۳ طرح با حجم سرمایه گذاری ریالی ۸۷۵ هزار میلیارد ریال و سرمایه گذاری ارزی به میزان ۹٫۵ میلیارد دلار، ۲٫۸ میلیارد یورو و ۶۹۸ میلیون یوان با ظرفیت اشتغال ۱۳۱ هزار فرصت شغلی در کشور اجرا می شود./ایرنا