درمان بیماران ایلام در خارج از استان خوشایند نیست

ایرج حریرچی عصر چهارشنبه در مراسم تکریم و معارفه رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام اظهار داشت: اولویت وزارت بهداشت در سال جاری خدمات رسانی به قشر فقرا و محرومین است چراکه برخی از مشکلات اقتصادی باعث شده مردم کمتر برای درمان به پزشک مراجعه کنند. وی عنوان کرد: یکی از تعاریف پوشش همگانی سلامت این […]

ایرج حریرچی عصر چهارشنبه در مراسم تکریم و معارفه رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام اظهار داشت: اولویت وزارت بهداشت در سال جاری خدمات رسانی به قشر فقرا و محرومین است چراکه برخی از مشکلات اقتصادی باعث شده مردم کمتر برای درمان به پزشک مراجعه کنند.
وی عنوان کرد: یکی از تعاریف پوشش همگانی سلامت این است که هیچ خدمتی نباید در جامعه عرضه شود مگر اینکه فقرا بهره مند شوند، بنابراین مسئولان وزارت بهداشت با تاکید بر این اصل بر خدمات رسانی گسترده به این اقشار توجه دارند.
حریرچی با اشاره به اینکه نظام سلامت باید پاسخگوی نیازهای درمانی مردم باشد، تصریح کرد: سال جاری به دلیل وجود مشکلات اقتصادی، جامعه پزشکی وظایف سنگین و خطیری بر عهده دارند و باید به مردم توجه ویژه داشته باشند.
قائم مقام وزیر بهداشت عنوان کرد: امروزه پیشرفت‌های زیادی در بخش پزشکی استان ایلام حاصل شده که نسبت به ۳۰ سال گذشته بی سابقه است، اما این کافی نیست و باید اقدامات بیشتری در حوزه درمان ی و بهداشتی استان صورت گیرد.
وی ادامه داد: استانی مثل ایلام که امروز در بیشتر رشته های پزشکی دارای پزشک متخصص و فوق تخصص است، نباید بیماران این استان برای درمان به سایر نقاط کشور مراجعه کنند که دچار هزینه های بیشتر شوند.
وی عنوان کرد: بیش از ۱۸۵ عضو هیئت علمی در دانشگاه علوم پزشکی ایلام فعالیت دارند و اعتقاد داریم بخش مهمی از نیازهای درمانی در داخل استان قابل انجام است مگر در مواردی مثل پیوند مغر و استخوان، بعضی از سرطان ها و … که باید بیمار از استان خارج شود.
وی گفت: متاسفانه میزان خروج بیماران از استان ایلام قابل تامل است، ایلامی باید ایلام درمان شود و باید حداقل ٨۵ تا ٩٠ درصد بیماران استان ایلام به خاطر درمان در استان های دیگر سرگردان نشده و در خود استان ایلام درمان شوند.
وی از تکمیل بیمارستان ۳۷۶ تختخوابی شهر ایلام در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: ساخت این بیمارستان در روند خدمات رسانی به مردم استان در بخش پزشکی کمک شایانی خواهد کرد.
معاون سیاسی امنیتی استانداری ایلام نیز گفت: اقدامات بسیار خوبی طی سال های اخیر در حوزه بهداشت و درمانی استان رخ داده و امیدواریم این روند با برنامه ریزی بهتر ادامه پیدا کند.
محمد نوذری با اشاره به اینکه در دوران مدیریت طول مدیریت مهم نیست و اثر بخشی مدیریت مهمتر است، تصریح کرد: مدیریت جدید باید تمرکز خود را به خدمت و کمک به مردم بیشتر کند و تحویل گرفتن مردم بر همه جوانب زندگی پزشکان و مدیران تاثیر مستقیم و مثبت دارد.
در پایان مراسم دکتر محمد کریمیان به عنوان سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام معرفی و از زحمات دکتر کریم همتی تجلیل به عمل آمد./ایرنا