دولت مشکلی در پرداخت هزینه بازسازی مناطق سیل زده ندارد

مهدی جمالی نژاد روز پنجشنبه در مراسم ‘جهاد همبستگی ملی کمک به بازسازی و احداث ٢۰ هزار واحد مسکونی مناطق آسیب دیده سیل کشور به مناسب سوم خرداد در روستای تازه آباد شهرستان آق قلا’ اظهار داشت: دولت پرداخت ۲۹ هزار و ۱۳۰ میلیارد ریال را برای جبران خسارت سیل به آسیب دیدگان ۱۸ استان […]

مهدی جمالی نژاد روز پنجشنبه در مراسم ‘جهاد همبستگی ملی کمک به بازسازی و احداث ٢۰ هزار واحد مسکونی مناطق آسیب دیده سیل کشور به مناسب سوم خرداد در روستای تازه آباد شهرستان آق قلا’ اظهار داشت: دولت پرداخت ۲۹ هزار و ۱۳۰ میلیارد ریال را برای جبران خسارت سیل به آسیب دیدگان ۱۸ استان کشور تصویب کرده و آن را در زمان بندی مشخص پرداخت خواهد کرد.
وی بیان کرد: علاوه بر آن مرمت زیرساخت های آسیب دیده از سیل با بودجه ۷ هزار و ۴۶۰ میلیارد ریالی و پرداخت ۲۵ هزار میلیارد ریال وام قرض الحسنه با کارمزد ۴ درصد، دیگر مصوبات حمایتی دولت برای مردم سیل زده استان های کشور است.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور افزود: در سیل اخیر، ۱۶۹ هزار و ۳۷۷ واحد مسکونی دچار خسارت شد که از این تعداد ۶۸ هزار و ۳۱۵ نیازمند نوسازی و مابقی به مرمت و تمعیر احتیاج دارد.
وی گفت: مطابق برنامه ریزی انجام شده، مرمت و تعمیر خانه های آسیب دیده از سیل تا ۲ ماه آینده و نوسازی خانه های تخریب شده تا پایان سال به اتمام خواهد رسید.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور بیان کرد: همراهی و همیاری دستگاه ها و نهادها، از عوامل اصلی سرعت بخشیدن به نوسازی و بازسازی مناطق سیل زده است و همه آن ها تا انتها در کنار مردم آسیب دیده خواهند ماند.
جمالی نژاد افزود: در سیل اخیر، ۱۱ هزار و ۸۴۶ خانه در مناطق شهری و ۵۶ هزار و ۴۶۹ واحد مسکونی در روستاهای کشور تخریب و ۱۰۱ هزار و ۶۲ منزل هم دچار خسارت شد.
وی ادامه داد: همچنین در اثر سیل، اسباب و لوازم منزل ۱۰۹ هزار و ۸۳۲ واحد مسکونی دچار آسیب گردید.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور به تلاش پرداخت خسارت و ساخت خانه های تخریب شده سیل اشاره کرد و گفت: بنیاد مسکن تاکنون ۵۶ هزار و ۵۵۰ پرونده خانه های تخریب شده را برای دریافت تسهیلات تکمیل کرده که از این تعداد ۲۵ هزار و ۶۲۹ پرونده به بانک معرفی و با مالکان ۲ هزار و ۴۸۲ واحد برای دریافت وام، قرارداد بسته شد./ ایرنا