سیاست‌های بانکی عامل اصلی ضعف صنعت و تولید است

«مسعود شنتیایی» در حاشیه دیدار رئیس‌جمهوری با کارآفرینان و فعالان اقتصادی در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: اگر فرمایشات رهبری در خصوص تولید، صنعت و اشتغال جدی گرفته شود و همه مسئولان و فعالان اقتصادی آن را آویزه گوش خود قرار دهند، مشکلات به حداقل […]

«مسعود شنتیایی» در حاشیه دیدار رئیس‌جمهوری با کارآفرینان و فعالان اقتصادی در محل سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: اگر فرمایشات رهبری در خصوص تولید، صنعت و اشتغال جدی گرفته شود و همه مسئولان و فعالان اقتصادی آن را آویزه گوش خود قرار دهند، مشکلات به حداقل خواهد رسید.
به گفته این مقام صنفی، پارسال و امسال شرایط سختی را در اقتصاد کشور شاهد بودیم اما اگر به عنوان فرصت به آن نگاه کنیم می توان توانمندی های داخلی را ارتقا داد.
وی گفت: در چند سال گذشته با وجود شعارهای متعدد حمایت از تولید، اما در عمل اتفاق خاصی را شاهد نبودیم و هر سال تولیدکنندگان ضعیف تر شده و مشکلاتشان افزایش یافته است.
شنتیایی اظهار داشت: از نظر فعالان اقتصادی، موضوع تولید جدی گرفته نشده، همچنین تولیدکنندگان و صنعتگران به خوبی مسائل و مشکلات شان را مطرح نکرده اند.
وی به برخی مصوبات اخیر مجلس اشاره و تصریح کرد: با وجود مطرح شدن موضوع حمایت از تولید، اما مصوبه ها آنقدر ضعیف بود که نمی‌تواند گرهی از مشکلات تولید بگشاید، در حالی که رفع مشکلات تولید نیازمند یک حرکت انقلابی، اساسی و زیرساختی است.
این فعال اقتصادی اضافه کرد: از دولت تقاضا داریم که در شرایط حساس کنونی به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشد زیرا شاید در آینده فرصتی برای تحقق آن فراهم نشود.
شنتیایی یادآور شد: ایران به عنوان کشوری نفتی، سالیان طولانی مصرف گرا بوده و عمده اقتصاد کشور بر مبنای تجارت شکل گرفته است و‌ امروز که به دنبال تغییر مدل اقتصادی هستیم با افکار گذشته نمی‌توان موفق شد.
وی ادامه داد: نمی توان از یک طرف شعار تولید داد اما تولید کننده برای واردات مواد اولیه با بروکراسی اداری و قوانین و مقررات دست و پاگیر مواجه باشد.
این مقام صنفی خاطرنشان کرد: در دو سال اخیر که تحریم‌ها شدت یافته، شاهدیم بروکراسی اداری بیش از گذشته شده و تولیدکنندگان با مشکلات بیشتری مواجه شده اند.
شنتیایی اظهار کرد: وقتی ارزش پول ملی کاهش می یابد به همان نسبت برای انجام فعالیت اقتصادی باید نقدینگی بیشتری در اختیار داشت، اما مراجعه واحدهای تولیدی و صنعتی به بانک‌ها برای تامین نقدینگی و سرمایه در گردش یاس و ناامیدی آنها را به دنبال داشته، زیرا شرایط بانک‌ها سخت تر از گذشته شده و نرخ سود و کارمزد هایشان افزایش یافته است.
وی افزود: امروز کدام تولیدکننده می تواند با سود و کارمزد واقعی ۲۵ درصدی پاسخگوی کیفیت محصول خود بوده و توان رقابت در بازارها را داشته باشد و اینها مسائلی است که دولت باید به طور جدی به آنها فکر کرده و اقدام عملی داشته باشد.
به اعتقاد شنتیایی، امروز مشکلات داخلی بیش از مشکلات خارجی و تحریم ها سد راه تولید و اشتغال کشور شده است./ایرنا