ترزا می استعفا می دهد

«می» طی سخنانی در برابر داونینگ استریت (دفتر نخست وزیری) ضمن اعلام این خبر گفت تا زمانی که رهبر جدید حزب محافظه کار انتخاب شود نخست وزیر باقی می ماند. وی گفت: اکنون برای من روشن شده که به نفع کشور است تا یک نخست‌وزیر جدید، تلاشها (برای برگزیت) را هدایت کند. پس امروز اعلام […]

«می» طی سخنانی در برابر داونینگ استریت (دفتر نخست وزیری) ضمن اعلام این خبر گفت تا زمانی که رهبر جدید حزب محافظه کار انتخاب شود نخست وزیر باقی می ماند.
وی گفت: اکنون برای من روشن شده که به نفع کشور است تا یک نخست‌وزیر جدید، تلاشها (برای برگزیت) را هدایت کند. پس امروز اعلام می‌کنم که به‌عنوان رهبر حزب محافظه‌کار در روز جمعه ۷ ژوئن استعفا می‌دهم تا نفر بعدی انتخاب شود.
می با اشاره به اینکه تمام تلاش خود را برای خروج منظم انگلیس از اتحادیه اروپا صورت داده، افزود: برای من همیشه جای تاسف عمیق خواهد بود که نتوانستم برگزیت را اجرا کنم.
وی عنوان کرد: جانشین او اینک مسئول پیدا کردن راهی است که به نتیجه رای مردم در همه پرسی سال ۲۰۱۶ احترام گذاشته و در پارلمان اجماع ایجاد کند.
«می» با اشاره به اینکه نتوانست این اجماع را بر سر طرح دولت درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا ایجاد کند، «سازش» را کلید عبور از بن بست کنونی توصیف کرد.
او در پایان با صدایی بغض آلود، سخنان خود را با این جمله به پایان برد، که از داشتن فرصت خدمت به کشوری که به آن عشق می روزد، افتخار می کند.
به این ترتیب انتخابات درونی حزب محافظه کار که چند هفته ای است بر اثر افزایش فشارهای برای کناره گیری «می» به صورت بی صدا آغاز شده بود، رسما از دو هفته دیگر آغاز خواهد شد.
کمیته ۱۹۲۲ حزب، مسئول برگزاری انتخابات حزب محافظه‌کار است و قاعدتاً از همان شیوه‌ای که در سال ۲۰۱۶ میلادی منجر به انتخاب «ترزا می» ‌شد، استفاده می‌کند. البته این موضوع بایستی به تائید هیئت‌رئیسه حزب محافظه‌کار برسد.
بر اساس رویه، همه نمایندگان پارلمانی حزب محافظه‌کار می‌توانند نامزدی رهبری حزب شوند، به این شرط که دست‌کم دو نماینده دیگر از نامزدی‌شان حمایت کنند.
اگر نامزدها بیش از سه نفر باشند، هرچند بار که لازم باشد از نمایندگان محافظه‌کار مجلس عوام رأی می‌گیرند تا فقط دو نامزد باقی بمانند. (در هر مرحله رأی‌گیری، کسی که کمترین رأی را داشته باشد حذف می‌شود). زمانی که دو نامزد ماند، انتخاب به اعضای حزب در سراسر انگلیس واگذار می‌شود.
این فرایند معمولا بین ۴ تا ۶ هفته طول می کشد. «می» ترجیح می‌داد انتخابات درونی حزب محافظه‌کار بعد از تعطیلات پارلمان (شهریور) برگزار می شد تا او در این مدت فرصت کافی برای تصویب قوانین به نفع برگزیت نرم را داشته باشد. به هر حال او تمایل دارد به‌عنوان فردی خوش‌نام در تاریخ انگلیس ثبت شود تا نخست‌وزیری که تلاش کرد اما موفق به اجرای برگزیت نشد./ایرنا