چرا کم‌خوابی باعث افزایش ریسک بیماری‌های قلبی می‌شود؟

در این تحقیقات مشخص شد در خون افرادی که خواب شبانه آن‌ها کمتر از هفت ساعت است، سطح سه نوع تنظیم‌کننده فیزیولوژیکی یا میکرو آر ان ای که توصیف ژن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند و نقش مهمی در حفظ سلامت عروق دارند، پایین‌تر است. این تحقیقات مکانیزم جدیدی را شناسایی کرده است که سلامت […]

در این تحقیقات مشخص شد در خون افرادی که خواب شبانه آن‌ها کمتر از هفت ساعت است، سطح سه نوع تنظیم‌کننده فیزیولوژیکی یا میکرو آر ان ای که توصیف ژن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند و نقش مهمی در حفظ سلامت عروق دارند، پایین‌تر است.
این تحقیقات مکانیزم جدیدی را شناسایی کرده است که سلامت عمومی بدن و قلب را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
میکرو آر ان ای‌ها مولکول‌های کوچکی هستند که مانع توصیف ژن‌ها در برخی از پروتئین‌های موجود در سلول می‌شوند. در واقع این مولکول‌ها عملکردی مانند ترمز دارند و کمبود آن‌ها تاثیر زیادی بر سلامت سلول‌ها دارد.
با وجود توصیه انجمن آمریکایی قلب به داشتن ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه، حدود ۴۰ درصد از شهروندان آمریکایی دچار کم‌خوابی هستند و میانگین ساعات خواب شبانه آمریکایی‌ها در طول یک قرن گذشته ۶٫۸ ساعت بوده است.
اکنون محققان در حال بررسی تاثیر افزایش ساعات خواب شبانه بر افزایش میزان میکرو آر ان ای‌ها در جریان خون هستند. به اعتقاد محققان میزان این مولکول‌ها در جریان خون افراد دچار کم‌خوابی، نقش یک شاخص را برای تشخیص بیماری‌های قلبی و عروقی ایفا می‌کند و با استفاده از آن‌ها می‌توان روش‌های تشخیصی تهاجمی فعلی را با یک آزمایش خون جایگزین کرد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Experimental Physiology منتشر شده است./ایرنا