هیاهوی ایران هراسی برای قراردادهای میلیاردی

ماه مه (اردیهبشت ۹۷)در روابط ایران و آمریکای دوران ترامپ به ماه ویژه ای تبدیل شده است. هشتم این ماه در سال ۲۰۱۸، ترامپ در تصمیمی یکجانبه اعلام کرد دیگر در توافق هسته‌ای ایران نخواهد بود و دستور داد تحریم‌هایی که پیش از این به موجب برجام اسقاط شده بودند، باز گردند. این تحریم‌ها در […]

ماه مه (اردیهبشت ۹۷)در روابط ایران و آمریکای دوران ترامپ به ماه ویژه ای تبدیل شده است. هشتم این ماه در سال ۲۰۱۸، ترامپ در تصمیمی یکجانبه اعلام کرد دیگر در توافق هسته‌ای ایران نخواهد بود و دستور داد تحریم‌هایی که پیش از این به موجب برجام اسقاط شده بودند، باز گردند.

این تحریم‌ها در دو بخش یعنی در ماه‌های اوت و نوامبر اعمال شد، ضمن اینکه تحریم‌های دیگری هم در این مدت از سوی اتاق جنگ دولت ترامپ علیه مردم ایران وضع شد.

علاوه بر آن، در اقدامی بی سابقه و برخلاف کنوانسیون‌های بین المللی، دولت ترامپ که در سایه رهنمودهای رژیم‌های صهیونیستی و سعودی علیه ایران تصمیم گیری می‌کند، اعلام کرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در فهرست گروه‌های تروریستی خارجی قرار می‌دهد.

جمهوری اسلامی ایران هم در اقدامی متقابل، نیروهای آمریکایی در فرماندهی غرب آسیا(سنتکام) را تروریست معرفی کرد و به این ترتیب، سطح تنش بین دو کشور، ابعاد تازه ای یافت.

ازماه نوامبر که تحریم‌های نفتی ایران اجرا شد، دولت ترامپ سیاست به صفر رساندن فروش نفت ایران را در دستور کار قرار داد اما از آنجا که بازار و برخی مشتریان عمده نفت ایران آمادگی حذف این بازار خرید را نداشتند، ۱۸۰ روز مهلت، برای قطع همکاری داده شد.

سیاست فشار حداکثری ترامپ و سفرهای مداوم مقامات این کشور به مشتریان نفتی ایران، در کنار وعده‌های برخی کشورهای تولید کننده نفتی و افزایش تولید نفت آمریکا، کاخ سفید نشینان را در دوم ماه مه به این نتیجه رساند که دیگر معافیت‌های خرید نفت از ایران را تمدید نکنند تا به این صورت، فشار بر اقتصاد و مردم ایران افزایش یابد تا به زعم خود، ایران را وادار به مذاکره کنند.

جمهوری اسلامی ایران در واکنش به مواضع آمریکایی‌ها علیه فروش نفت ایران، بارها اعلام کرده بود که در صورت ایجاد مشکل برای فروش نفت ایران، وضعیت برای فروش نفت دیگران هم با مشکل مواجه خواهد شد.

با اجرایی شدن تصمیم آمریکایی‌ها در دوم ماه مه، ایران اعلام کرد به زودی تصمیم‌های مهمی اتخاذ خواهد کرد. این تصمیم که هنوز در ابهام وجود داشت و آمریکایی‌ها نمی‌دانستند که ایران چه خواهد کرد، روز ششم ماه مه در یک تصمیم اضطراری اعلام کردند ناوگروه آبراهام لینکلن به همراه بمب افکن‌های ب -۵۲ به خلیج فارس اعزام خواهد شد.

این مساله، افکار عمومی را که پیش از این از سیاست‌های جنگ طلبانه کاخ سفید ابراز نگرانی می‌کردند، برآشفت و مساله احتمال درگیری با ایران به خصوص با توجه به بیانیه جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ که اعزام این ناو را پاسخی به تهران دانسته بود، شدت گرفت.

دو روز بعد و در سالروز عهدشکنی آمریکا درباره توافق هسته‌ای، شورای عالی امنیت ملی در بیانیه‌ای اعلام کرد در صورتی که اروپا برای بهره مندی ایران از منافع اقتصادی برجام اقدام عملی انجام ندهد،در ۶۰ روز آینده برخی محدودیت‌های برجام را نادیده خواهد گرفت.

افشاگری‌های رسانه‌ها هم روشن ساخت که اعزام ناوگروه لینکلن به خلیج فارس از پیش برنامه ریزی شده بوده و بولتون تنها از این شرایط بهره برداری کرده است تا در شیپور جنگ بدمد.

نشست‌های مختلف شورای امنیت ملی آمریکا و اعلام مواضع متعدد و در بسیاری موارد متناقض، این سوال جدی را مطرح کرده بود که پشت تصمیم تیم جنگ طلب ترامپ برای تحرکات نظامی چیست و چه اطلاعاتی وجود دارد؟

اعضای کنگره نسبت به هرگونه حرکت به سوی جنگ با ایران هشدار دادند و نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد دولت آمریکا هیچ گونه مجوزی برای جنگ دیگری در خاورمیانه ندارد و حتماً باید بر اساس قانون اساسی، کنگره در این باره تصمیم گیری کند.

اعتراض نمایندگان به حدی شد که حتی جمهوریخواهان هم از فقدان اطلاعات و همکاری کاخ سفید با آنها برای توجیه سیاست‌هایی که درباره ایران در پیش گرفته‌اند، انتقاد داشتند. سرانجام در سه شنبه گذشته نشست غیر علنی با حضور سناتورها و اعضای مجلس نمایندگان برگزارشد تا مایک پمپئو وزیر خارجه، پاتریک شاناهان سرپرست وزارت دفاع، ژوزف دانفورت رئیس ستاد مشترک ارتش و جینا هاسپل رئیس سازمان سیا اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند.

اما واکنش‌های نمایندگان پس از این نشست نشان داد که هیچ اطلاعات جدیدی ارائه نشده است و تنها همان هایی گفته شده است که مقامات ترامپ در یکسال گذشته علیه ایران به زبان رانده بودند.

رویدادهایی هم در این مدت رخ داد که در نوع خود قابل توجه است؛ چهار کشتی پهلو گرفته در بندر الفجیره امارات متحده عربی دچار خرابکاری شد اما آسیب‌ها جدی نبود؛ خط لوله انتقال نفت سعودی به نزدیکی‌های کانال سوئز مورد هدف پهپادهایی قرار گرفت که گفته شده است متعلق به انصارالله یمن بوده است و راکت‌هایی در منطقه سبز بغداد و در حدود یک کیلومتری سفارت آمریکا شلیک شد که هیچ آسیبی به کسی وارد نشد.

در این شرایط برخی رسانه‌های آمریکایی از جمله روزنامه نیویورک تایمز اعلام کرد، برخی از منابع آگاه اعلام کرده‌اند شورای امنیت ملی آمریکا در جلسه‌ای با حضور وزیران دفاع و خارجه تصمیم گرفته‌اند، ۱۲۰ هزار نیرو به خلیج فارس اعزام کنند.

این موضوع از سوی ترامپ رد شد و گفت فعلاً چنین تصمیمی وجود ندارد و اگر نیاز باشد، بسیار بیش از این اعزام خواهیم کرد.

وی در مناسبت‌های مختلف اعلام کرد تمایلی به جنگ با ایران ندارد و این جمله را مقامات دیگر کاخ سفید هم تکرار کردند اما در عین حال بر اساس آنچه که گزارش‌های موثق می‌نامیدند، اعلام کردند که تهدیدهای ایران جدی است.

رئیس پنتاگون پس از نشست کنگره اعلام کرد از سوم ماه مه گزارش‌های موثقی دریافت کرده است که ایران یا گروه‌های نیابتی آن قصد حمله به نیروهای آمریکایی یا منافع آن در منطقه داشته‌اند.

از این رو فرماندهی سنتکام درخواست افزایش نیرو داده است و اعزام ناوگروه‌ها بر این اساس انجام شده است. پس از این اظهار نظر، برخی از رسانه‌ها اعلام کردند که آمریکا قصد دارد ۱۰ هزار نیرو به منطقه اعزام کند و در نهایت صبح جمعه وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که تنها یکهزار و ۵۰۰ نیرو به منطقه اعزام خواهند شد.

خبرنگاران حوزه وزارت دفاع آمریکا اعلام کردند که از این تعداد نیرو، تنها ۹۰۰ نفر اعزام خواهند شد و ۶۰۰ نفر دیگر در منطقه حضور دارند و قابل توجه اینکه دریادار مایکل گیلدی مقام ارشد ستاد مشترک ارتش آمریکا در نشست خبری توجیهی این تصمیم گفت: تا کنون هیچ تهدید مستقیمی متوجه نیروهای آمریکایی در منطقه نبوده است.

این مقام پنتاگون هم با تاکید بر اینکه آمریکا به دنبال درگیری نظامی با ایران نیست و تلاش بر این است که از راه‌های اقتصادی و دیپلماتیک ایران را به میز مذاکره بیاورند، گفت این نیروها برای کمک دفاعی نیروهای موجود در منطقه هستند.

اگرچه برخی خبرنگاران این اطلاعات را کافی ندانسته و این سوال جدی را مطرح کردند که آیا تنها با یک هزار و ۵۰۰ نفر، تهدیدهای ایران یا گروه‌های نیابتی آنکه به ادعای پنتاگون بسیار موثق و قابل اعتماد است، برطرف خواهد شد؟

در گیرودار اعزام نیرو به خیلج فارس بود که خبری از قرارداد نزدیک به هشت میلیارد دلاری فروش سلاح به سعودی‌ها منتشر شد که دولت ترامپ با استفاده از قانون اعلام وضعیت فوق العاده خواستار اجرایی شدن آن شده است.

این در حالی است که کنگره آمریکا پیش از این قطعنامه‌ای دو حزبی را به تصویب رساند که هرگونه حمایت نظامی از سعودی‌ها را در جنگ یمن، ممنوع می‌کرد اما دونالد ترامپ که روابط بسیار خوبی برای دوشیدن ریال‌های سعودی ایجاد کرده است، آن را وتو کرد.

این وقایع نشان داد که هیاهوی ایران هراسی تیم جنگ طلب کاخ سفید در واقع جیب برخی شیخ نشینان را هدف گرفته است./ایرنا