چین یارانه های شرکت های فنآوری راافزایش می دهد

روزنامه هنگ کنگی ساوت چاینا می‌نویسد که وانگ جیجون معاون وزارت صنعت و فنآوری اطلاع رسانی چین تاکید کرده است که برای مقابله با یکجانبه گرایی های آمریکا باید از شرکت‌های ذی ربط چین حراست کرد. وی خاطر نشان کرد که برای همین منظور تصمیم گرفته شده است که حمایت‌ها و یارانه‌های بیشتری در اختیار […]

روزنامه هنگ کنگی ساوت چاینا می‌نویسد که وانگ جیجون معاون وزارت صنعت و فنآوری اطلاع رسانی چین تاکید کرده است که برای مقابله با یکجانبه گرایی های آمریکا باید از شرکت‌های ذی ربط چین حراست کرد.

وی خاطر نشان کرد که برای همین منظور تصمیم گرفته شده است که حمایت‌ها و یارانه‌های بیشتری در اختیار شرکت‌هایی قرار گیرد که در زمینه تولیدات فنی پیشرفته فعالیت می‌کنند.

وی گفت که آمریکا یک اقدام سیاسی علیه تجارت شرکت‌های چینی آغاز کرده است و ما برای اینکه بتوانیم راهبردهای ضد تجاری آن کشور را خنثی کنیم تصمیم گرفته‌ایم حمایت‌های بیشتری برای شرکت‌های فنآوری در نظر بگیریم تا آنها به فنآوری های وارداتی بی نیاز شوند.

به گفته این مقام چینی، قرار بر این است که بودجه و کمک‌های مالی بیشتری به شرکت‌هایی اختصاص شود که در زمینه تحقیق و تولید فنآوری های پیشرفته کار می‌کنند.

این مقام چینی افزود که شرکت‌های ذی ربط می‌توانند از محیط بهتری برای فعالیت خود برخوردار شوند. ضمناً به این شکل ازحق حاکمیت معنوی حراست خواهد شد. این شرکت‌ها می‌توانند در آینده قدرت‌های بزرگ فنآوری باشند.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که دولت آمریکا نام شرکت هواووی چین را در فهرست سیاه قرار داده است و می‌گوید برای شرکت‌های دیگر چینی نیز محدودیت‌های بیشتری در نظر گرفته خواهد شد و این احتمال می‌رود که آنها بتدریج مجبور به ترک بازار غرب و از جمله کشورهای اروپایی و آمریکا شوند.

شیء جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین در بازدید اخیر خود از شرکت‌های فنآوری و تولید کننده منابع کمیاب زمینی از مردم و صاحبان صنایع خواست تا اتکای به خارج را کاهش دهند و خود به دنبال نوآوری و فنآوری باشند./ایرنا