تلاش دشمن برای بی ثباتی ایران راه به جایی نمی برد

سردار غلامعلی رشید در جلسه علنی امروز -شنبه-مجلس شورای اسلامی با اشاره به حماسه تاریخی سوم خرداد گفت: سی و هفت سال قبل در حالی که عملیات بزرگ فتح المبین را با پیروزی به پایان رسانده بودیم، عملیات بزرگ بیت المقدس را در یازدهم اردیبهشت ماه سال ۶۱ آغاز کردیم و در روزی مثل سوم […]

سردار غلامعلی رشید در جلسه علنی امروز -شنبه-مجلس شورای اسلامی با اشاره به حماسه تاریخی سوم خرداد گفت: سی و هفت سال قبل در حالی که عملیات بزرگ فتح المبین را با پیروزی به پایان رسانده بودیم، عملیات بزرگ بیت المقدس را در یازدهم اردیبهشت ماه سال ۶۱ آغاز کردیم و در روزی مثل سوم خرداد، خرمشهر بعد از ۲۴ شبانه روز نبرد به دست رزمندگان اسلام فتح شد.

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا افزود: تاکید قرآن کریم بر یادآوری ایام الله برای این است که همیشه به یاد داشته باشیم که در چه وضعیتی به سر می‌بردیم و خداوند چگونه نصرت خود را نازل فرمود و به ملت و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران عزت داد.

رشید ادامه داد: باید به جوانان و فرزندان خود حقیقت جنگ را بگوییم؛ فرماندهان ارتش و سپاه چه دل و روح بزرگی داشتند؛ فرماندهان شهید و زنده ارتش و سپاه انسان‌های بزرگی بودند که شخصیت آنها نقطه ثبات و تعادل و جمع شدن پراکندگی‌ها و نقطه ساماندهی و رفع التهابات بود؛ فرماندهان ارتش و سپاه حماسه می‌آفریدند و حماسه آفرینی بدون روح بزرگ و رجز های حماسه آمیز معنا ندارد و در رأس این حماسه سرایان، امام خمینی (ره) بود.

وی با بیان اینکه امروز در شرایط خاص و یک رویارویی سرنوشت ساز قرار داریم، اظهار داشت: امروز در برابر زیاده خواهی‌های آمریکای متجاوز و تروریست و متحدان آنها یعنی رژیم صهیونیستی و سعودی‌ها قرار داریم؛ این رویارویی به این دلیل سرنوشت ساز است که دشمن ما را مخیر بین بی ثباتی و جنگ یا تسلیم قرار داده است.

سردار رشید با طرح این پرسش که برای رویارویی سرنوشت ساز چه باید کرد، افزود: برای تصمیم گیری علاوه بر رصد و ارزیابی تحولات پیش رو و آینده ماهیت اقدامات دشمن و تجربه تاریخی از جمله دوران دفاع مقدس توجه کرد؛ تجریه هشت ساله دفاع مقدس ناظر بر چه ملاحظات راهبردی است که برای امروز و آینده باید مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: تلاقی سالروز فتح خرمشهر، ماه مبارک رمضان و تهدیدات امنیتی و سیاسی و اقتصادی دشمن را چگونه بنگریم که معلوم شود ما چه مسیری را طی کرده‌ایم و در برابر چالش‌های کنونی و آینده چه بایدکرد؛ جنگ بر ملت ایران در شرایطی تحمیل شد که مسئله مردم ایران استقرار نظام بر آمده ازیک انقلاب بود و هیچ گونه آمادگی مناسب دفاعی نداشت و کشور با اختلافات سیاسی درگیر بود.

سرلشکر رشید با طرح این پرسش که اگر ما درگیر اختلافات سیاسی نبودیم و نیروهای مسلح کشور منسجم بودند آیا دشمن جرأت حمله به ایران را می‌کرد، گفت: اهمیت این پرسش در شرایط کنونی درس آموزی در برابر بحران‌های پیش رو و آینده است.

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیا حضور در صحنه مردم و رهبری امام خمینی را دلیل غلبه ملت ایران بر دشمن دانست و افزود: ملت ایران بر پایه باور به انقلاب و ضرورت حفظ نظام و تفکر عاشورایی محاسبات دشمن و حامیان منطقه‌ای و جهانی آن را تغییر داد؛ امروز هم برای غلبه بر دشمن به حضور مردم، انسجام سیاسی، باور به قدرت خدا و استفاده از تدبیر و هماهنگی در برابر دشمن نیاز داریم؛ بنابراین مسیر طی شده بیانگر ضرورت آمادگی و برخورداری از انسجام سیاسی در کشور و تکیه بر باورهای سیاسی و انقلابی است.

وی با بیان اینکه باید بر ثبات سیاسی متأثر از هشت سال دفاع مقدس اشاره شود تا مشخصه‌های قدرت سیاسی ما معلوم شود، گفت: ما خسارت‌های حاصل از عدم آمادگی و غافلگیری را در آغاز جنگ، امروز به هوشیاری دائمی و برخورداری از آمادگی دفاعی و بازدارنده تبدیل کردیم؛ ما آسیب پذیری مردم در برابر تهاجم هوایی و موشکی مردم را به قدرت دفاعی تبدیل کرده‌ایم.

سردار رشید ادامه داد: بهانه جویی در برابر موشک‌های نقطه زن و ناو زن ما به این دلیل است که دشمن می بیند ایران صاحب قدرت موشکی به صورت مستقل است، به این معنی که ایران سیاست‌های دفاعی خود را مستقل از منافع قدرت‌های بیگانه و سلطه گر تعریف می‌کند و در چارچوب منافع ملت ایران و کشور انجام می‌دهد؛ دشمن از این سیاست‌ها و قدرت تحقق آن نگران است و نه حجم و شکل موشک یا شعارهایی که بر روی آن نوشته می‌شود که البته آن هم مهم است.

فرمانده قرار گاه مرکزی خاتم الانبیا تصریح کرد: ضعف در برابر حملات دشمن به نفتکش‌ها و کشتی‌ها برای صادرات و واردات را با برخورداری از قدرت دریایی به برتری ایران و ضعف تحقیرآمیز دشمن تبدیل کرده‌ایم.

فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم‌الانبیاء (ص) با بیان اینکه امروز بحث بر روی امنیت و ثبات در خلیج‌فارس و تنگه هرمز بدون در نظر گرفتن منافع ملت ایران از جمله صدور نفت، امکانپذیر نیست، اظهار داشت: به دشمن هشدار می‌دهیم درباره قدرت و اراده ملت ایران، دچار اشتباه در محاسبه نشود که پرهزینه خواهد بود.

سرلشکر رشید اظهار داشت: با پیوند با ملت‌های منطقه، قدرت‌های مردمی و دفاعی ایجاد کرده‌ایم و همین امر موجب بازدارندگی برای کشور عزیز ایران در برابر جنگ‌های احتمالی آینده شده است و عصبانیت آمریکایی‌های متجاوز و اسرائیل غاصب از قدرت منطقه‌ای ایران، ناشی از همین تدبیر و استراتژی است که ایران هر دو مؤلفه قدرت را برای بازدارندگی در اختیار دارد.

وی تاکید کرد: اول داشتن نیروی مسلح پرتوان و آماده در درون سرزمین ایران و دوم داشتن قدرت منطقه‌ای مهم است، در این دو مؤلفه، همه متفکرین و اندیشمندان و استراتژیست‌های نظامی برای بازدارندگی از تجاوز خارجی و ممانعت از جنگ، صحه می‌گذارند و آن را امری ضروری، لازم و حیاتی می‌دانند.

این فرمانده دوران دفداع مقدس تصریح کرد: تنها با برخورداری از قدرت دفاعی و نظامی در برابر دشمن می‌توان از ملت دفاع کرد و قدرت دفاعی، بازدارندگی و تهاجمی کشورمان برآمده از دوران دفاع مقدس و به ویژه فتح خرمشهر است.

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا تاکید کرد: مواجهه با مشکلات پیش رو مستلزم شناخت تهدیدات دشمن است و باید از همه قدرت‌های دفاعی و تهاجمی کشور در این راستا به صورت هماهنگ استفاده کرد که البته بهتر است برخورداری از قدرت نظامی از طریق ابزار دیپلماسی پیش رود.

سردار رشید خاطرنشان کرد: ما علاوه بر دارا بودن قدرت دفاعی از امداد الهی هم برخوردار خواهیم شد، مردم بدانند که نیروهای مسلح فرزندان جان بر کف آنان هستند که زندگی خود را وقف تأمین ثبات و امنیت کشور کرده‌اند. آنچه ایران از آن برخوردار است، یعنی ثبات و امنیت، چیزی است که کشورهای مورد حمایت آمریکا فاقد آن هستند و تلاش دشمنان برای بی ثباتی ایران راه به جایی نخواهد برد.

وی گفت: باید همگی حول محور مقام معظم رهبری و حمایت از مسئولان چون دولتمردان، برای پیمودن راه دشواری که در پیش داریم، هماهنگ باشیم و برای آینده ایران و اسلام عزیز در کنار هم باشیم.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پس از پایان سخنرانی سردار رشید گفت: سرلشکر رشید مباحث بسیار خوبی به ویژه درباره عوامل فتح خرمشهر و مقاومت مردم دزفول بیان کرد که به ویژه درس‌هایی برای امروز در مقابله با سفاکی های آمریکا به ما می‌دهد./ایرنا