مردم و مسئولان طرح ملی کنترل فشار خون را جدی بگیرند

اسم سلیمانی دشتکی روز یکشنبه در نشست کارگروه سلامت و امنیت مواد غذایی اظهار داشت: در اجرای طرح غربالگری فشار خون با توجه به جمعیت کم استان می توانیم جمعیت بالایی را تحت پوشش قرار داده و آنرا کنترل کنیم. وی ادامه داد: همه دستگاه های اجرایی، سازمان های مردم نهاد، تشکل ها، اصناف ، […]

اسم سلیمانی دشتکی روز یکشنبه در نشست کارگروه سلامت و امنیت مواد غذایی اظهار داشت: در اجرای طرح غربالگری فشار خون با توجه به جمعیت کم استان می توانیم جمعیت بالایی را تحت پوشش قرار داده و آنرا کنترل کنیم.

وی ادامه داد: همه دستگاه های اجرایی، سازمان های مردم نهاد، تشکل ها، اصناف ، اتحادیه ها، صدا و سیما و رسانه ها باید در این طرح همکاری گسترده ای با دانشگاه علوم پزشکی داشته باشند و کارکنان ادارات نیز باید همکاری های لازم در خصوص طرح غربالگری فشار خون با علوم پزشکی انجام دهند.

استاندار ایلام گفت: این موضوع با امنیت و سلامت جامعه ارتباط دارد و فشار خون بالا باعث بیماری های بسیاری خواهد شد و هر آن ممکن موجب مرگ افراد شود.

سلیمانی دشتکی اظهار داشت: صدا و سیما به عنوان دانشگاه بزرگ رسانه ای در کشور باید رسالت خود را انجام و سعی نکند در اجرای این قبیل طرح ها که با سلامت و امنیت مردم سرو کار دارد، بحث مالی وارد کند.

وی اضافه کرد: رسالت ما خدمت به مردم است و از رسانه ملی می خواهم خیلی قیدهای مالی را در نظر نگیرد ، این یک مسئله عام و یک طرح ملی است و همه باید برای اجرای آن تلاش کنیم.

استاندار ایلام از ائمه جمعه، تشکل ها و سازمان های مردم نهاد و عموم مردم خواست مشارکت لازم برای اجرای کامل این طرح داشته باشند.

سلیمانی دشتکی همچنین از رسانه ها در فضای مجازی نیز خواست که اطلاع رسانی عمومی به همه اقشار مردم انجام دهند تا همه در طرح غربالگری فشارخون شرکت کنند.

وی در ادامه به بحث توریسم درمانی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه استان ظرفیت لازم برای اجرای این طرح را دارد باید یک گروه از علوم پزشکی در دیدار با مقامات عراقی تبادلات علمی داشته باشند و هم در بحث توریست درمانی تفاهماتی صورت گیرد.

استاندار ایلام ادامه داد: در مذاکره با وزیر بهداشت تلاش کردیم برای بیمارستان تخصصی استان تأمین اعتبار شود که این مرکز تکمیل شود و قول مساعد دادند که قبل از سفر رئیس جمهور، سفری به ایلام داشته باشند.

سلیمانی دشتکی افزود: در مرکز استان در خصوص بخش های تخصصی، تجهیزات و ابزار کار بیمارستانی مشکل داریم و باید آقای کریمیان و مجموعه به شدت پیگیر پروژه های نیمه تمام و تکمیل تجهیزات بیمارستانی در استان باشند.

وی یادآور شد: اولویت پیگیری باید با تمام بیماری ها باشد و بیماری های غیر واگیر و واگیردار را مد نظر قرار دهیم .

استاندار ایلام گفت: اربعین سال ۹۶ مشکلات بسیاری در بحث بیماری های واگیردار رو به رو بودیم که اگر اقدامات جدی انجام نمی دادیم در سطح ملی دچار مشکل می شدیم، اگر در آن سال تلاش همه جانبه نمی شد ممکن بود فاجعه ملی به وقوع بپیوندد./ایرنا