ببار ای شمع اشک از چشم خونین

سراسر ایران اسلامی از آستان های مقدس اهل بیت (ع)، بقاع متبرکه و مساجد، حسینیه ها تا تکایا و هیات مذهبی شاهد حضور مردم روزه داری بود که با پوشیدن رخت عزا، شب را به طلوع فجر گره زدند تا بار دیگر از درگاه الهی ضمن طلب عفو و بخشش، پیروزی اسلام و مسلمانان را […]

سراسر ایران اسلامی از آستان های مقدس اهل بیت (ع)، بقاع متبرکه و مساجد، حسینیه ها تا تکایا و هیات مذهبی شاهد حضور مردم روزه داری بود که با پوشیدن رخت عزا، شب را به طلوع فجر گره زدند تا بار دیگر از درگاه الهی ضمن طلب عفو و بخشش، پیروزی اسلام و مسلمانان را خواستار شوند.
هزاران عاشق امامت مراسم شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان را با قرائت دعای پرفیض جوشن کبیر آغاز کردند و نوای باشکوه «سبحانک یا لا اله الا انت، الغوث الغوث خلصنا من النار یا رب» در تمام اماکن مذهبی طنین‌انداز شد و در انتها با قرآن‌هایی بر سر و با چشمانی اشک‌آلود در سیاهی شب با خد ای خویش راز و نیاز کردند تا در ماه میهمانی خود درهای رحمتش را بر بندگانش بگشاید و قلم عفو بر گناهانشان بکشد.
سخنرانان و مداحان اهل بیت نیز در این آیین ها ضمن دعوت همگان به رعایت حدود و تقوای الهی، ویژگی های شخصیتی حضرت امیرالمومنین علی (ع) را گوشزد وایشان را اسوه ای کامل از بندگی و چراغ راهی برای حرکت به سوی پروردگار معرفی کردند.
دیشب مشهد الرضا (ع) شاهد حضور انوبه زائران، مجاوران و مسافرانی بود که خود را از نقاط مختلف کشور به حریم امن خورشید هشتم رسانده بودند تا در کنار مضجع شریف آن حضرت برای جد بزرگوارشان عزاداری کنند.
پرچم سیاه عزا بر گنبد طلای حرم مطهر امام رضا(ع) نیز به اهتزاز درآمده بود، همه صحن ها و رواق سیاه پوش شده و رنگ عزا به خود گرفته بود و اولین نوای سوگواری برای شهادت امام رضا (ع) پس از اقامه نماز مغرب و عشا در سراسر بارگاه منور رضوی طنین انداز شد و زائران مهیای برگزاری آیین شب قدر و سوگواری برای پیشوای متقیان شدند.
صحن انقلاب اسلامی حرم مطهر رضوی در همان ساعات اولیه شب مملو از جمعیت شد و بعد از گذشت ساعتی از شب دیگر جای سوزن انداختن در حرم نبود، جمعیت سیاه پوش فضای همه صحن ها و رواق های آستان ملائک پاسبان رضوی را در برگرفته بود و صحنه زیبایی از دلدادگی مومنین به نمایش درآمد.
مردم خداجوی قم نیز به همراه زائران کریمه اهل بیت(ع) شب گذشته را با سوز دل به عبادت و دعا و نیایش سپری کردند و از درگاه الهی عزت و سربلندی مسلمانان جهان را از درگاه الهی درخواست کردند؛ این آیین در مسجد مقدس جمکران نیز با حضور جمعیت کثری از زایران و مسافران برپا شد.
حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) در شیراز نیز دیشب شاهد حضور مردمی بود که تا پاسی از شب در مجاورت بارگاه برادر امام هشتم(ع) به خواندن دعا پرداختند و آیین پر فیض به سرگرفتن قرآن را در فضایی آمیخته با اشک و آه انجام دادند.
ویژه‌ برنامه شب‌های قدر در شیراز از ساعت ۲۲ در شبستان امام خمینی (ره) حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) آغاز شد و با تلاوت و قرائت قرآن، سخنرانی مذهبی، قرائت ادعیه و برنامه‌هایی برای کودکان تداوم یافت.
از سایر استان ها نیز خبر می رسد که آیین های احیای شب قدر شامل قرآن خوانی، قرائت دعای جوشن کبیر و دعای ابوحمزه ثمالی و همچنین آیین قرآن بر سر گرفتن، طلب مغفرت از درگاه الهی و خواندن زیارت امام حسین (ع) در شب های قدر در بیشتر مساجد، حسینه ها و اماکن زیارتی برپا بوده است.
تعجیل در فرج حضرت اما زمان (عج) دعا برای شفای بیماران و گرفتاران عالم اسلام و بشریت و رها شدن از قید و بند هوای نفسانی و پیروزی مظلومان جهان بر جنایتکاران از جمله زمزمه ها و دعاهای روزه داران در شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان بود./ایرنا