ترامپ از میانجیگری ژاپن برای حل تنش بین تهران و واشنگتن استقبال کرد

به گزارش روزنامه یومیوری شیمبون، «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن، تصمیم خود برای حل تنش میان ایران و آمریکا را با ترامپ در حین بازی گلف در روز گذشته مطرح کرده است. ترامپ از روز ۴ خردادماه برای دیداری ۴ روزه وارد ژاپن شده است. این روزنامه به نقل از برخی منابع دولتی افزود: ترامپ […]

به گزارش روزنامه یومیوری شیمبون، «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن، تصمیم خود برای حل تنش میان ایران و آمریکا را با ترامپ در حین بازی گلف در روز گذشته مطرح کرده است.
ترامپ از روز ۴ خردادماه برای دیداری ۴ روزه وارد ژاپن شده است.
این روزنامه به نقل از برخی منابع دولتی افزود: ترامپ در واکنش به سخنان نخست وزیر ژاپن از مواضع وی در مورد ایران حمایت و بر سفر هر چه زودتر او به تهران تاکید کرده است.
بنابر گزارش ها، آبه در راستای سفر آتی خود به ایران با «جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریکا و محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز به گفتگو پرداخته است.

در همین حال به نوشته خبرگزاری کیودو ژاپن، رییس جمهوری آمریکا گفته است: من معتقدم که ایران می خواهد گفت و گو کند، اگر آنها می خواهند گفت و گو کنند، ما نیز خواهان گفت و گو هستیم.
این خبرگزاری اضافه کرد: ترامپ در دیدار “شینزو آبه” نخست وزیر ژاپن افزوده است: هیچکس نمی خواهد چیزهای وحشتناکی را ببیند، به ویژه من.
کیودو نیز گزارش کرد که ترامپ در مورد تلاش های توکیو برای میانجیگری تهران – واشنگتن گفته است، ژاپن و “شینزو آبه” نخست وزیر این کشور رابطه بسیار خوبی با ایران دارند، حال باید دید چه پیش خواهد آمد.

به گزارش رویترز، ژاپن به عنوان یکی از متحدان اصلی آمریکا همیشه خواهان حفظ روابط دوستانه خود با ایران بوده است.

رویترز در ادامه نوشت، نخست وزیر ژاپن قرار است در ماه ژوئن(خردادو تیر) به ایران سفر کند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز اواخر اردیبهشت ماه گذشته با سفر به ژاپن با شینزو آبه نخست وزیر این کشور دیدار و گفت وگو کرده بود.

پیش از این سخنگوی وزارت خارجه درباره خبرهای منتشره درخصوص سفر نخست وزیر ژاپن به ایران گفته بود: دکتر روحانی از شینزو آبه از قبل برای سفر به تهران دعوت به عمل آورده‌ که ایشان هم در پاسخ گفته‌اند در زمان مناسب این سفر انجام خواهد شد.

خبرگزاری کیودو ژاپن روز جمعه گذشته نیز اعلام کرد که ‘شینزو آبه’ نخست وزیر این کشور تمایل دارد ماه ژوئن امسال به منظور دیدار و گفت و گو با مقامات ایران به تهران سفر کند.

به نوشته این خبرگزاری، چنانچه سفر آبه به ایران تحقق یابد نخستین سفر یک نخست وزیر ژاپن به تهران در چهار دهه گذشته است، در سال ۱۹۷۸ میلادی (۱۳۵۷ هجری شمسی) ‘تاکئو فوکودا’ نخست وزیر وقت ژاپن به ایران سفر کرده بود.
یک سال بعد از آنکه ترامپ از «برجام» خارج شد و تحریم‌های ایران را دوباره اعمال کرد شورای عالی امنیت ایران با صدور بیانیه‌ای از توقف برخی اقدامات تهران در چارچوب برجام خبر داد و به طرف‌های باقیمانده در برجام ۶۰ روز فرصت داد به تعهدات خود عمل کنند.
با اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ژاپن از متحدان سنتی واشنگتن در منطقه در شرایط سختی گرفتار شده است این کشور به نفت ایران به شدت نیاز دارد اما ایالات متحده، معافیت‌هایی را که برای ژاپن و دیگر خریداران نفت ایران صادر کرده بود پایان داد.
ایران به طور سنتی یکی از بزرگترین صادرکنندگان نفت به ژاپن بوده است./ایرنا