امسال آتش سوزی در جنگل ها و مراتع ایلام رخ نداده است

سرهنگ غلامرضا فتحی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ما با تکذیب برخی اخبار در فضای مجازی مبنی بر بروز آتش سوزی در جنگل ها و مراتع استان طی روزهای گذشته اظهار داشت: کشاورزان بعد از برداشت محصول یا برای از بردن گیاهان و علف های هرز اطراف مزارع اقدام به آتش […]

سرهنگ غلامرضا فتحی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ما با تکذیب برخی اخبار در فضای مجازی مبنی بر بروز آتش سوزی در جنگل ها و مراتع استان طی روزهای گذشته اظهار داشت: کشاورزان بعد از برداشت محصول یا برای از بردن گیاهان و علف های هرز اطراف مزارع اقدام به آتش زدن مزرعه خود می کنند.

وی توضیح داد: این اقدام باعث آتش سوزی در اطراف پس چرای مزارع شده که در برخی موارد سهل انگاری یا عدم توانایی در مهار آتش باعث سرایت آن به داخل مزرعه و از بین رفتن محصول می شود. فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام یادآور شد: برای جلوگیری از این اقدام اشتباه کشاورزان مکاتبه و رایزنی های متعددی با دستگاه های مربوطه از جمله جهاد کشاورزی، امور عشایری، محیط زیست برای آگاه سازی کشاورزان با هدف اجتناب از آتش زدن پس چرای مزارع بعد از برداشت محصول صورت گرفته است.

فتحی تاکید کرد: امسال به علت بارش های مناسب و پوشش متراکم، مراقبت ها و تمهیدات اندیشیده شده لازم برای کاهش حداکثری آتش سوزی ها در عرصه های طبیعی مرتعی و جنگلی لحاظ شده است.

وی اضافه کرد: باتوجه به اینکه زمین و گیاهان مرتعی به واسطه بارش ها هنوز مرطوب و نمناک هستند، قابلیت آتش گرفتن و سرایت به دیگر نقاط را ندارند.

فتحی از مردم به ویژه کشاروزان، دامداران، گردشگران خواست از روشن کردن آتش در طبیعت تا حد امکان خودداری و در صورت روشن کردن آتش قبل از ترک محل آن را به طور کامل خاموش کنند.

وی از مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه آتش سوزی در عرصه های طبیعی موضوع را با سامانه گویای ۱۵۰۴ اطلاع رسانی کنند.

از گستره ۲ میلیون هکتاری استان ایلام یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار آن را عرصه های طبیعی تشکیل داده است.

استان ایلام دارای بیش از ۶۴۱ هزار هکتار جنگل، ۳۲۷ هزار هکتار بیابان و ۷۸۴ هزار هکتار مرتع است./ایرنا