مبارزه شیمیایی و بیولوژیکی با آفات در پنج هزار هکتار از مزارع ایلام انجام شد

سیامک بیگی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: چهار هزار از مزارع گندم استان ایلام در نقاط گرمسیری مقابل آفت سن سم پاشی شد و همچنان رصد و پایش گندم زارهای مناطق سردسیر و معتدل تا زمان برداشت محصول ادامه دارد. وی افزود: همچنین ۸۰۰ هکتار از مزارع کلزا […]

سیامک بیگی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: چهار هزار از مزارع گندم استان ایلام در نقاط گرمسیری مقابل آفت سن سم پاشی شد و همچنان رصد و پایش گندم زارهای مناطق سردسیر و معتدل تا زمان برداشت محصول ادامه دارد.

وی افزود: همچنین ۸۰۰ هکتار از مزارع کلزا در مناطقی چون سرابله، هلیلان، آسمان آباد، دره شهر به علت وجود آفت سنک با سم پاشی به وسیله پهباد مبارزه شیمیایی شد.

بیگی یادآور شد: هم اکنون با رهاسازی زنبور براکن مبارزه بیولوژیکی با آفت مزارع نخود در مناطق مختلفی از استان ایلام جمله بدره با گستره یک هزار هکتار در حال انجام است و این روند تا آخر خردادماه ادامه دارد.

وی گفت: با پایان فصل برداشت نخود و شروع کشت و تولید گوجه محلی مبارزه بیولوژیکی در این مزارع از ابتدای تیرماه شروع می شود

مبارزه بیولوژیکی با آفات و امراض کشاورزی و کاهش استفاده از سموم و آفات کشاورزی در استان ایلام از سال ۸۶ و در سطح ۲۰ هکتار با عوامل زنده (زنبور براگن) و غیر زنده (تله نوری) آغاز شد.

مبارزه بیولوژیکی با استفاده از عوامل زنده طبیعی و نیز روش های نوین چون فیبر و تله های نوری در ۱۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان ایلام انجام شده است.

در استان ایلام تاکنون مزارع گوجه فرنگی، خیار، نخود، سبزی و صیفی که مصرف تازه خوری دارند تحت پوشش مبارزه بیولوژیکی قرار گرفته اند.

استان ایلام دارای ۳۴۰ هزار هکتار اراضی زراعی آبی و دیم و بیش از ۶ هزار هکتار باغ است./ایرنا