بازار نقدی ارزی پیش نیاز شکل گیری بازارآتی است

بهادر بیژنی در گفت و گو با خبرنگار ما به راه اندازی بورس آتی ارز اشاره کرد و افزود: پیش نیاز و نخستین قدم راه اندازی بازار آتی ارز، شکل گیری بازار نقدی ارز است که طی چند وقت گذشته مذاکراتی در خصوص راه اندازی این بازار مطرح شد. وی بیان کرد: بدون بازار نقدی […]

بهادر بیژنی در گفت و گو با خبرنگار ما به راه اندازی بورس آتی ارز اشاره کرد و افزود: پیش نیاز و نخستین قدم راه اندازی بازار آتی ارز، شکل گیری بازار نقدی ارز است که طی چند وقت گذشته مذاکراتی در خصوص راه اندازی این بازار مطرح شد.

وی بیان کرد: بدون بازار نقدی ارز به هیچ عنوان نمی‌توان به راه اندازی بورس آتی امیدوار بود.

بیژنی با بیان اینکه راه اندازی بازار آتی ارز زمینه شفافیت قیمت و معاملات ارز را فراهم می‌کند، گفت: مسأله‌ای که اکنون در بازار نقدی وجود دارد استعلام قیمت از جاهای مختلف است، گاهی معاملاتی انجام می‌شود که از عمق چندانی برخوردار نیستند اما همان معامله سیگنال خطایی را به بازار وارد می‌کند که باعث تأثیرگذاری بر قیمت دیگر ارزها می‌شود.

مشاور رئیس سازمان و اوراق بهادار به مزایای راه اندازی بازار نقدی ارز اشاره و بیان کرد: با راه اندازی این بازار تمام مشکلات موجود برطرف، قیمت‌ها منطقی و نیز معاملات شفاف می‌شود.

وی گفت: مسئولان بازار سرمایه چندین سال است که به منظور حفاظت از سرمایه‌های سرمایه گذاران در مقابل نوسان‌های موجود به دنبال راه اندازی این بورس هستند.

بیژنی با بیان اینکه درابتدا بازار نقدی باید برای مدتی کار کند تا قیمت‌ها تعیین شود، اظهار داشت: زمانی می‌توان اقدام به راه اندازی بازار آتی ارز کرد که قیمت واقعی ارز تعیین شود اما اکنون که قیمت‌ها به صورت شفاف مشخص نشده است نمی‌توان بحث راه اندازی بازار آتی ارز را مطرح کرد.

به گفته مشاور رئیس سازمان و اوراق بهادار، سازمان بورس تمام تلاش خود را با همکاری بانک مرکزی جهت پیشبرد این هدف به کار گرفته و اکنون همکاری بسیاری خوبی بین این دو نهاد شکل گرفته است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بورس ارز در کدام یک از شرکت‌های بورسی ایران تشکیل می‌شود گفت: مسئولان حاضر در بازار سرمایه تمامی جهات را در نظر می‌گیرند که بازار آتی ارز در کدام یک از بورس‌ها راه اندازی شود اما بورس کالا بورسی است که به خوبی شایستگی نوآوری و انجام مسئولیت‌های محوله را از خود نشان داده است.

بیژنی اظهار داشت: بازار سرمایه تصمیم گیرنده آخر راه اندازی این بورس است اما بورس کالا از توانایی لازم در راه اندازی بورس آتی ارز برخوردار است.

بیژنی معتقد است که بورس کالا یکی از بورس‌های نوآور ایران است که محصولات متعددی را به بازار معرفی و از نظر ارزش معاملات نقش بسیار مهمی را در بازار سرمایه ایفا کرده است./ایرنا