“آقای سیستم” و تعلل مدیران، استاندار کرمانشاه را عصبانی کرد

استاندار کرمانشاه روز پنجشنبه در نشست شورای مسکن گفت: متقاضیان مسکن‌مهر از ضعیف‌ترین قشرهای جامعه هستند و اکنون با یک خانه نیمه‌کاره مواجه شده‌اند که پولی هم برای تکمیل آن ندارند زیرا بیشتر درآمدشان صرف تأمین خورد و خوراک می‌شود. هوشنگ بازوند با بیان اینکه نمی‌توانیم به مردم بگوییم دوباره پول بدهید، افزود: متقاضیان مسکن […]

استاندار کرمانشاه روز پنجشنبه در نشست شورای مسکن گفت: متقاضیان مسکن‌مهر از ضعیف‌ترین قشرهای جامعه هستند و اکنون با یک خانه نیمه‌کاره مواجه شده‌اند که پولی هم برای تکمیل آن ندارند زیرا بیشتر درآمدشان صرف تأمین خورد و خوراک می‌شود.

هوشنگ بازوند با بیان اینکه نمی‌توانیم به مردم بگوییم دوباره پول بدهید، افزود: متقاضیان مسکن مهر آورده اولیه خود را با فروش طلا یا قرض و قوله تهیه کرده‌اند بنابراین همه دستگاه‌ها موظف به تلاش برای تکمیل واحدهای نیمه‌کاره هستند.

او در ادامه درباره آخرین وضعیت مسکن مهر پاوه گفت: ۱۹۰ واحد این مجتمع آماده واگذاری به مردم است و راه دسترسی مناسب برای آن نیز به زودی توسط راه و شهرسازی احداث می‌شود.

** انتقاد از تعلل شهرداری

بازوند همچنین درباره مشکلات مسکن مهر منطقه کیهانشهر گفت: باید شهرداری هر چه سریع‌تر مشکل مالکیت محور ارتباطی کیهانشهر به بزرگراه امام خمینی (ره) را با سازمان اوقاف حل کند و عملیات اجرایی احداث این خیابان را به بهانه کمبود اعتبار به تعویق نیندازد.

او گفت: استانداری بخشی از منابع این طرح را تأمین می‌کند اما پیگیری و تکمیل آن بر عهده شهرداری است.

به گفته بازوند اگر این خیابان ساخته شود، کیهانشهر و مسکن مهر آن از بن بست خارج و یک گره بزرگ ترافیکی در این منطقه رفع می‌شود.

مهرداد سالاری، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه نیز با انتقاد از تعلل شهرداری در ساخت این محور ارتباطی گفت: شهرداری نباید منتظر تأمین اعتبار از سوی استانداری باشد و باید به سرعت به وظیفه و تعهد خود را در این زمینه عمل کند.

محور ارتباطی کیانشهر به بزرگراه امام خمینی (ره) ۱۲۰۰ متر طول دارد.

** انگار زمان متوقف شده است!

حدود ۱۲ هزار واحدی که توسط تعاونی‌های مسکن مهر در حال ساخت هستند، مشکلات مختلفی دارند از جمله مجتمع مسکن مهر «تلاش» که در دستور کار این جلسه بود.

اردشیر هوکری مدیر تعاونی مسکن مهر تلاش توضیح داد که از هزار و ۷۸۴ واحد مجتمع ۸۴۵ واحد بهره برداری شده است، ۲۸۵ واحد نیز تا آذر امسال تحویل متقاضیان می‌شود، ساخت ۴۰۲ واحد متوقف شده و بقیه واحدها هم در ازای طلب پیمانکار واگذار شده است.

به گفته او، برای ادامه ساخت و ساز ۴۰۲ واحد تعطیل شده، به ۶ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

مسعود شریفی، مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه در این باره گفت: ما ۲ میلیارد تومان از سازمان ملی زمین و مسکن قرض گرفته‌ایم که در صورت تأمین ضمانت نامه از سوی تعاونی تلاش، می‌توانیم این اعتبار را در اختیار آنها قرار دهیم.

حل نشدن مشکلات مسکن مهر تلاش و طرح دوباره آنها در جلسه امروز، با انتقاد شدید معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه مواجه شد.

او خطاب به شریفی گفت: بحث پیگیری و رفع مشکل مسکن مهر تلاش حدود چهار ماه پیش مطرح شد؛ از جمله قرار بود راه و شهرسازی برای آن تأمین اعتبار کند اما شما هیچ کاری نکرده‌اید و انگار زمان متوقف شده است.

در نهایت مقرر شد که ۲ میلیارد تومان اعتباری که در حساب اداره کل راه و شهرسازی در اختیار تعاونی تلاش قرار بگیرد.

** «آقای سیستم» برای ما دردسرساز شده است

در بخش دیگری از این جلسه مدیران تعاونی‌های مسکن مهر کرمانشاه از همکاری نکردن سازمان تأمین اجتماعی در موضوع بیمه کارگران و صدور مفاصا حساب انتقاد کردند که نماینده تأمین اجتماعی در پاسخ گفت: رفع برخی از مشکلات دست ما نیست و سیستم نرم افزاری تأمین اجتماعی اجازه آن را به ما نمی‌دهد.

این پاسخ با انتقاد تند استاندار کرمانشاه مواجه شد که گفت: مدیرکل تأمین اجتماعی باید مشکلات حوزه خود در استان را حل کند و قرار نیست این مشکلات به سیستم پاس داده شود زیرا اگر سیستم تصمیم گیرنده است، پس بهتر است مدیرکل جای خود را به یک کارپرداز بدهد.

بازوند با بیان اینکه بانک‌ها هم همواره محدودیت‌های سیستم را بهانه عدم همکاری و پرداخت نکردن تسهیلات عنوان می‌کنند، گفت: این آقای سیستم به یک دردسر بزرگ برای ما تبدیل شده است.

** به فکر کانکس نشین‌های سرپل‌ذهاب باشید

دیگر موضوعی که صدای اعتراض استاندار کرمانشاه را درآورد تعلل در تکمیل طرح مسکن مهر سرپل ذهاب بود؛ شهرکی که در جریان زلزله آبان ۹۶ خسارت زیادی دید.

مسکن مهر شهید شیرودی سرپل ذهاب ۲۴ بلوک ۲۴ واحدی است که در زلزله ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان ۹۶ بسیاری از دیوارهای آن فروریخت اما ستون‌ها و بیشتر سقف‌هایش سالم ماند.

کار بازسازی و مقاوم سازی بلوک‌ها با تأخیر و از اوایل سال ۹۷ در دستور کار قرار گرفت؛ چون سازه سه بلوک سست شده بود، به تشخیص کارشناسان فنی کاملاً تخریب شدند تا دوباره ساخته شوند اما قرار شد سایر بلوک‌ها مقاوم سازی شوند.

تاکنون چندین وعده برای افتتاح ۲۱ بلوک مقاوم سازی داده شده از جمله آذر ۹۷، اسفند ۹۷ و خرداد ۹۸ اما هیچ یک عملی نشده است.

به همین دلیل بود که هوشنگ بازوند امروز خطاب به مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه گفت: تعلل در این زمینه قابل قبول نیست؛ ۵۷۶ خانواده ساکن مسکن مهر سرپل ذهاب مدت‌هاست که در کانکس و کف خیابان زندگی می‌کنند در حالی که یک شب زندگی آنها برای ما قابل تحمل نیست.

او در واکنش به ادعای شریفی در مورد فعال بودن پروژه گفت: من چند روز پیش از آنجا بازدید کردم اما پروژه فعال نبود.

استاندار کرمانشاه همچنین تأکید کرد: سازمان ملی زمین و مسکن در پیگیری مسکن مهر سرپل ذهاب کوتاهی کرده است.

در نهایت مدیرکل راه و شهرسازی استان قول داد که تا «۱۵ مرداد امسال» ۲۱ بلوک را تحویل متقاضیان دهد.

** دیگر مشکلات مسکن مهر

نداشتن انشعاب آب شرب برای ۶۲۸ واحد مسکن مهر دیگر مشکلی بود که مدیرکل راه و شهرسازی آن را در جلسه مطرح کرد؛ علیرضا تخت شاهی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمانشاه در این باره تاکید کرد: از نظر ما مشکلی وجود ندارد و ما پس از استقرار مالک هر واحد انشعاب او را نصب و تحویل می‌دهیم.

صادر نشدن سند مالکیت، کمبود امنیت، تکمیل نشدن زیرساخت‌های عمومی و خدماتی، نبود فضای سبز، کمبود فضاهای تجاری و درمانی و نقص حمل و نقل عمومی از دیگر مشکلات شهرک‌های مسکن مهر استان کرمانشاه است که در نشست امروز شورای مسکن استان مطرح و مقرر شد اداره کل راه و شهرسازی استان آنها را پیگیری و رفع کند.

همچنین در نشست امروز مقرر شد که اداره کل راه و شهرسازی برای تکمیل خدمات عمومی و زیربنایی در شهرک‌های مسکن مهر، زمین رایگان در اختیار شهرداری و سایر دستگاه‌های متولی قرار دهد تا آنها خودشان یا با کمک بخش خصوصی اقدام به تکمیل زیرساخت‌های عمومی و خدماتی کنند.

اجرای طرح مسکن مهر در استان کرمانشاه از سال ۸۶ آغاز شده و احداث ۴۶ هزار واحد مسکونی در دستور کار قرار گرفته که بیشتر آنها تحویل متقاضیان شده است.

گزارش از عبدالله الماسی – ایرنا