«میترا» چگونه ظهور کرد

در این میان خبرها به قدری زیاد و گاهی ضد و نقیض است که مخاطبان نمی‌دانند که باید کدام‌یک را قبول کنند و به کدام‌شان اعتماد نکنند. به گزارش «اعتماد» نجفی هر چند دیروز به صراحت گفت که دلیل قتل «اختلافات شدید زناشویی» با «میترا استاد» بوده است اما در عین حال در میان توضیحاتش […]

در این میان خبرها به قدری زیاد و گاهی ضد و نقیض است که مخاطبان نمی‌دانند که باید کدام‌یک را قبول کنند و به کدام‌شان اعتماد نکنند. به گزارش «اعتماد» نجفی هر چند دیروز به صراحت گفت که دلیل قتل «اختلافات شدید زناشویی» با «میترا استاد» بوده است اما در عین حال در میان توضیحاتش سعی کرد که قدری از پیشینه رابطه با مقتول و دلیل بروز اختلاف‌ها هم حرف بزند. نجفی دیروز گفت که ظرف یک سال گذشته او و همسرش با یکدیگر اختلاف داشته‌اند. بررسی‌های مستقل خبرنگار «اعتماد» این ادعا را تایید می‌کند. یک منبع آگاه در این باره به «اعتماد» خبر داده که در ایام تعطیلات نوروز نجفی به همراه همسر دومش به کرمان سفر کرده و در یکی از هتل‌های مشهور این شهر ساکن شده بودند اما به دلیل دعوای شدید لفظی و آسیب زدن به وسایل هتل آنها خیلی زود این هتل را ترک کرده‌اند. به گزارش «رکنا» نجفی هم در دادسرا درباره جزییات این اختلاف‌نظرها گفت: «میترا به من و پدر و مادر مرحوم من فحش می‌داد. او حتی من را کتک می‌زد و کاملاً من را محدود کرده بود.»

 میترا استاد که بود و چگونه با نجفی آشنا شد؟ او چگونه توانست به دفتر نجفی راه پیدا کند؟ محمدعلی نجفی وقتی شهردار تهران شد از لزوم مبارزه با فساد سخن گفت. او بارها و بارها از این گفت که باید سازمان شهرداری تهران چابک شود. او ۱۳ دی سال ۹۶ در یکی از سخنرانی‌هایش نخستین رویکرد مدیریتی‌اش را مبارزه با فساد در ساختار شهرداری اعلام کرده بود: «نخستین رویکرد مقابله با فساد در هر سطح و به هر شکلی است؛ در این میان باید برخورد بدون مماشات با متخلفانی که دنبال فساد هستند صورت گیرد؛ البته ممکن است کسی در کار و تصمیم کارشناسی خود اشتباه کند که این موضوع قابل اغماض است.» اما عمر شهرداری نجفی دوامی نیافت. او ۲۳ اسفندماه همان سال از این سمت استعفا کرد. او بعداً در صفحه شخصی‌اش در توییتر نوشت: عذرخواهی می‌کنم از کسانی که از داخل و بیرون شهرداری در ایام مطرح شدن استعفای من خواستند تا استعفا را پس بگیرم اما بنده به دلایلی که بارها گفته شد، نتوانستم این درخواست یا دستور را بپذیرم؛ البته این موضوع «خارج از توان و اراده من بود.»

یکی از اتفاقاتی که می‌تواند به حل معادله استعفای ابهام‌برانگیز نجفی کمک کند، انتشار گسترده فایلی بود که ادعا شده بود با هدف افشای فساد مالی و اخلاقی شهردار تهران منتشر می‌شود؛ فیلمی حاوی اتهامات اخلاقی به نجفی بی‌آنکه سند روشن و متقنی در این باره ارایه کند. تدوین و روش پرداخت فیلم آشکارا بر مبنای سناریوی تخریب شهردار وقت طراحی شده بود و برای نخستین‌بار نام «میترا» در آن مطرح شد. از میترا به عنوان زنی یاد شده بود که با نجفی رابطه خوبی دارد و با پخش برخی مکالمات نامفهوم و منقطع ادعا شده بود این زن برای برخی پروژه‌ها در نقش کارچاق‌کن ظاهر می‌شود و از ارتباطش برای سامان دادن پرونده‌هایی مثل تخلفات ساختمانی بهره می‌گیرد. همان موقع در محافل غیرخبری این بحث درگرفت که نجفی قربانی یک دام از سوی جریان‌های رقیب شده است اما شهردار وقت تهران هیچگاه در این باره سخن نگفت. توضیحات دیروز نجفی اما حالا رفته رفته قطعات دیگر پازلی را که دو سال قبل طراحی شده بود، تکمیل می‌کند. او درباره آشنایی‌اش با میترا استاد، گفت: «هنوز شهردار نبودم به دفتر کارم آمد می‌خواست او را در کاندیداتوری شورای شهر اسلامشهر حمایت کنم از آن به بعد آشنا شدیم.»

به گزارش «رکنا» نجفی بر اینکه اختلاف خانوادگی علت اصلی جنایت بوده تاکید کرده اما این را هم گفته است که: «میترا با ارگان‌های امنیتی در تماس بود من کاملاً تحت نظر بودم. همه تماس‌ها و حرکاتم رصد می‌شد.» نجفی ادعا کرده که همسرش با یک فرد ناشناس ارتباط داشته است. فردی که مکالمات ضبط شده نجفی را برای میترا استاد می‌فرستاده است در گزارش «رکنا» به نقل از نجفی آمده است: «در واتس‌آپ دیدم که تمام مکالمات من را شخصی ناشناس ضبط شده برای میترا می‌فرستاد. من نمی‌گویم یک نهاد امنیتی این کار را کرده است شاید یک شخص که با میترا در ارتباط بود و در نهاد امنیتی کار می‌کرد صداهای من را شنود و ضبط می‌کرد و در واتس‌آپ با شماره‌ای ناشناس برای او می‌فرستاد.» انتشار یک ویدیو از اظهارات دختر محمدعلی نجفی هم بر گنگی نقش میترا استاد افزوده است. به گزارش «همشهری» زهرا نجفی در اظهاراتی کوتاه درباره نامه‌ای که پدرش نوشته و از طریق راننده‌اش به دست دخترش رسانده، گفت: «سه برگ نامه بوده در شش صفحه که خطاب به من نوشته بود. [در نامه نوشته بود] که این خانم با نهادهای امنیتی در تماس بوده است.» از پیشینه شغلی میترا استاد اطلاعات چندانی در دست نیست اما بررسی‌های خبرنگار «اعتماد» نشان می‌دهد میترا استاد، متولد ۱۳۶۲ و اهل کرمانشاه است. او در رشته حسابداری درس خوانده و در سال ۱۳۸۱ با همسر اولش ازدواج کرده بود. زندگی استاد و همسر اولش تا سال ۱۳۹۶ ادامه یافته و آنها یک فرزند پسر به نام مهیار دارند. این پسر با مادرش زندگی می‌کرده است. تنها اطلاعات مربوط به فعالیت‌های اجتماعی خانم استاد به نامزدی او در جریان دوره گذشته انتخابات شورای شهر در اسلامشهر مربوط است.

 نجفی در دادسرا گفته ظرف یک سال گذشته بارها به همسرش پیشنهاد جدایی داده بوده اما او هر بار چنین پیشنهادی را رد کرده است. به گزارش خبرآنلاین، سرور تابشیان همسر اول نجفی هم درباره سیر ارتباط او و میترا گفته است: «شوهرم ناگهان عوض شد، باور ندارم این اتفاق افتاده باشد. آرام‌تر از شوهرم کسی را سراغ ندارم. او از وقتی با میترا استاد ازدواج کرد دیگر مرد سابق نبود. دیگر اجازه نداشت به من و دخترش سر بزند. تحت فشار بود. حتی یک‌بار گفت شاید برای خلاصی از رفتارهای میترا مجبور به طلاق بشویم اما دلش به این کار نبود. میترا بارها شوهرم را تهدید کرده بود به ما که خانواده‌اش هستیم اسید بپاشد و ضربه بزند و شوهرم برای اینکه ما در امان باشیم و حساسیتی وجود نداشته باشد رابطه‌مان را قطع کرده بود.» او گفته: «میترا یکسال فقط شوهرم را تهدید می‌کرد هنوز دلیلش را نمی‌دانم اما از وضعیت شوهرم خیلی نگرانم او حقش این نبود. مردی بزرگ و با اخلاق که ناگهان عوض شد و به خودش لطمه بزرگی زد.»

جولان اخبار دروغ

در روز انتشار خبر قتل میترا استاد خبری در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شد مبنی بر اینکه همسر دوم نجفی با مرد دیگری رابطه داشته و حتی گفته شده بود که نجفی در دست نوشته‌ای اعلام کرده همسرش مهدورالدم است. اما چنین خبری از اساس صحت نداشت. هم نجفی و پلیس این شایعه را قویاً تکذیب کرده‌اند. بنا به اعلام پلیس سفر نجفی به قم هم که گفته می‌شد برای دیدار و مشورت درباره مهدور الدم بودن همسرش انجام شده، ربطی به این موضوع نداشته است. نجفی آن روز پس از ارتکاب قتل به قم رفته بود تا بر سر مزار پدرش فاتحه‌ای بخواند و بعد از آن تصمیم گرفته بود برای معرفی خودش به پلیس آگاهی برود. به گزارش ایسنا، سردار رحیمی رییس پلیس پایتخت درباره دلیل سفر نجفی به قم گفت: «نجفی بعد از خروج از خانه رفته قم سر مزار پدرش و برگشته که دستگیر شده است.» رحیمی در پاسخ به اینکه آیا واقعاً خیانتی در کار بوده است یا خیر، هم توضیح داده آن چیزی که مطرح است «مشکلات و اختلافات خانوادگی بوده» و ایشان گویا از این وضعیت خانوادگی و آزار و اذیت‌هایی که می‌شده به سطوح آمده است. رییس پلیس پایتخت همچنین درباره عملکرد پلیس برای دستگیری متهم به قتل، گفت: «به محض اینکه ما باخبر شدیم تمام عوامل پلیس اقدامات خود برای شناسایی قاتل را آغاز کرد، در همان دقایق اولیه با توجه به مستندات و مدارک و قرائن و شواهد متوجه شدیم که قتل از طرف ایشان است. اما با توجه به اطلاعات و شواهدی که از فرزند خوانده، تماس‌ها و راننده‌اش به دست آوردیم نمی‌خواستیم شرایط طوری شود که به خودش آسیبی برساند.» رحیمی با بیان اینکه شش نقطه را که احتمال حضور نجفی در آن می‌رفت، شناسایی کردیم، گفت: «یکی از این محل‌ها قم بود. یکی ویلای شان … که در نهایت این فرد حوالی ساعت ۱۹ در محدوده خیابان وحدت اسلامی مشاهده و در شرایط تردید برای معرفی خود به آگاهی بود که تنها مشاهده و دستگیر شد.» حال با اظهارات دیروز نجفی و روشن‌تر شدن سویه‌های دیگر ماجرا، هر چند برای پلیس «قتل به دلیل اختلافات خانوادگی» محرز شده اما این قتل محصول مجموعه‌ای از اتفاقات است که شاید در جریان رسیدگی به پرونده پیشینه این اتفاقات روشن شود./ایرنا

منبع: روزنامه اعتماد، ۱۳۹۸.۰۳.۰۹