حدود یکهزار و ۶۰۰ ازدواج دختران زیر ۱۵ سال در همدان ثبت شد

سعید گلستانی روز پنجشنبه در گفت و گو با ما اظهار داشت: طبق آمارهای ثبت شده کمترین میزان طلاق مربوط به زوج های زیر ۱۵ سال است. وی ادامه داد: این در حالیست که سه هزار و ۸۰۰ ازدواج بین زوج های ۲۴ تا ۲۹ سال همدان صورت گرفته که ۸۰۰ مورد آن به طلاق […]

سعید گلستانی روز پنجشنبه در گفت و گو با ما اظهار داشت: طبق آمارهای ثبت شده کمترین میزان طلاق مربوط به زوج های زیر ۱۵ سال است.
وی ادامه داد: این در حالیست که سه هزار و ۸۰۰ ازدواج بین زوج های ۲۴ تا ۲۹ سال همدان صورت گرفته که ۸۰۰ مورد آن به طلاق ختم شده است و مقایسه این ۲ آمار گویای سازگاری بیشتر در بین زوج های زیر ۱۵ سال است.

معاون دادگستری همدان درباره عوامل مرسوم شدن ازدواج زیر ۱۵ ساله ها در همدان، مدعی شد: روستاییان معتقدند که پسرها با قرار گرفتن در سن رشد برای یافتن کار محل زندگی خود را ترک کرده و حضور آنها در محیط شهری موجب می شود آنها تمایلی به ازدواج با دختر روستایی نداشته باشند.

گلستانی اضافه کرد: همچنین مرسوم نیست که از روستاهای مجاور برای خواستگار به دیگر روستاها مراجعه کنند بنابراین دخترها از روی اجبار در سنین کم ازدواج می کنند چرا که اگر سن آنها به بالای ۱۵ سال تجاوز کند دیگر کسی برای زندگی مشترک آنها را خواستگاری نمی کند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه برخی از زوج های کم سن و سال از نظر عقلی رشید و توانایی اداره زندگی را دارند اما بیشتر آنها این توان را ندارند موافق این موضوع نیستم.

معاون دادگستری همدان همچنین درباره اهمیت توجه به تناسب سنی در ازدواج گفت: از نظر شرعی متناسب نبودن سن زوجه و داماد اشکالی ندارد و از منظر قانونی اگر دختر حکم «رُشد» را از دادگاه بگیرد، محضر آنها را عقد می کند.

گلستانی ادامه داد: در مواردی اگر حکم «رُشد» از سوی دادگاه تایید نشود والدین دختر منتظر قانون نمانده و دخترشان را به عقد درمی آورند و به صورت شرعی با رضایت پدر عقد کرده سپس بعد از گذشت چند سال ازدواج را ثبت می کنند.

دختران ۱۵ ساله در سنی نیستند که یک زندگی را اداره کنند

وی گفت: دختران ۱۵ ساله در سنی نیستد که بتوانند یک زندگی را اداره کنند و مشقت زندگی و فشار روحی و روانی دختر را آزار می دهد؛ بنابراین اگر در سن بالاتر با درک و فهم بیشتر از زندگی، ازدواج صورت بگیرد بهتر است.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری همدان اظهار داشت: یک دختر ۱۲ و ۱۳ ساله درک و فهم درستی از زندگی مشترک ندارد ولی از روی اجباری زندگی مشترک را تحمل می کند.

گلستانی افزود: ۱۲ سالگی، سن بازی کودکانه است نه سن شوهر و فرزندداری اما رسم و رسوم های خانوادگی، این قبیل ازدواج ها را شایع کرده است و مشکلاتی را برای کودکان رقم می زند.

وی این باور روستاییان را که پسرها با حضور در محیط شهری، دختر روستایی را برای زندگی مشترک انتخاب نمی کنند درست ندانست و این مولفه را از جمله عوامل کودک همسری عنوان کرد./ایرنا