چین بر ۶۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از آمریکا تعرفه بست

کمیسیون تعرفه های گمرکی شورای دولتی چین امروز شنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد این تعرفه ها در سه سطح ۲۵، ۲۰ و ۱۰ درصدی بر روی ۶۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از آمریکا اعمال شده است. پیش از این وزارت بازرگانی چین اعلام کرده بود تصمیم دارد یک لیست از شرکت های […]

کمیسیون تعرفه های گمرکی شورای دولتی چین امروز شنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد این تعرفه ها در سه سطح ۲۵، ۲۰ و ۱۰ درصدی بر روی ۶۰ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از آمریکا اعمال شده است.
پیش از این وزارت بازرگانی چین اعلام کرده بود تصمیم دارد یک لیست از شرکت های غیرقابل اعتماد خارجی که قوانین بازار را زیر پا گذاشته و به حقوق مشروع شرکت های چینی آسیب رسانده اند را منتشر می کند.
ترامپ مدعی است چین با سرقت حق مالکیت معنوی و تبعیض تجاری، شرکت‌های خارجی و آمریکایی را تحت فشار می‌گذارد و کالاهای ارزان قیمت را با پرداخت یارانه به کشورهای دیگر صادر می‌کند رئیس جمهوری آمریکا به همین بهانه و در مرحله نخست در سا، ۲۰۱۸ برای کاستن از مازاد تجاری ۳۷۵ میلیارد دلاری چین، بر ۲۵۰ میلیارد دلار کالای وارداتی چینی، تعرفه ۱۰ تا ۲۵ درصد وضع کرد او بعداً نیز و در ادامه رویارویی تجاری با چین، ۲۷۵ میلیارد دلار دیگر از این کالاها را مشمول تعرفه کرد.
چین نیز در واکنش به این اقدام ۱۱۰ میلیارد دلار از کالاهای آمریکایی را تحت تعرفه ۵ تا ۱۰ درصدی و در پاره‌ای موارد بین ۲۵ تا ۴۰ درصد قرار داد.
در نهایت، در پایان سال ۲۰۱۸ میلادی سران دو کشور برای ۹۰ روز آتش بس اعلام کردند؛ ترامپ تهدید کرده بود اگر طرفین در این مدت به توافق دائمی نرسند، سایر کالاهای چینی نیز مزه افزایش تعرفه را خواهند چشید طرفین در این مدت، چندین دور از گفت وگوهای تجاری و اقتصادی را برگزار کرده اما هنوز به نتیجه نرسیده‌اند؛ اگرچه امیدوار بودند بزودی به توافق برسند اما اعلام افزایش تعرفه‌ها به نظر می‌رسد همه چیز را بار دیگر خراب کرده است./ایرنا