پمپئو: سازوکار تجاری ایران- اروپا مشکلی ایجاد نمی کند

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه در برلین پس از دیدار با هایکو ماس همتای آلمانی خود گفت که واشنگتن سد راه سازوکار اروپایی نخواهد شد به شرط اینکه این سازوکار تنها به تأمین کالاهای اولویت دار و کالاهای معاف از تحریم‌های آمریکا اختصاص داشته باشد. خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارش بازتاب خود از […]

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه در برلین پس از دیدار با هایکو ماس همتای آلمانی خود گفت که واشنگتن سد راه سازوکار اروپایی نخواهد شد به شرط اینکه این سازوکار تنها به تأمین کالاهای اولویت دار و کالاهای معاف از تحریم‌های آمریکا اختصاص داشته باشد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارش بازتاب خود از این اظهارات پمپئو نوشت: وزیر امور خارجه آمریکا همزمان با لفاظی ها بین ایران و همسایگان عرب این کشور که از سوی آمریکا حمایت می شوند، به آلمان و سوئیس سفر کرد تا عنوان کند که کشورش به دنبال جنگ با ایران نیست.

این رسانه آمریکایی افزود: این سفر که به دنبال اظهارات ترامپ و ابراز تمایل او برای مذاکره با رهبران ایران انجام شد، گمانه زنی ها درباره اینکه آمریکا ممکن است به دنبال گشودن کانالی برای ارتباط با جمهوری اسلامی باشد را مطرح کرده است.

آلمان اوایل هفته گذشته دیپلمات ارشد خود را به ایران اعزام کرد و سوئیس سابقه ای قدیمی در حفاظت از منافع آمریکا در این کشور را دارد.

آسوشیتدپرس خاطرنشان کرد گزارش سازمان بین المللی انرژی اتمی نشان می دهد که ایران همچنان به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ پایبند است.

این رسانه به پانزدهمین گزارش آژانس درباره پایبندی ایران به برجام اشاره داشت که دیروز جمعه منتشر شد و افزود: پمپئو روز جمعه در برلین گفت وقتی درباره اینستکس صحبت می‌کنیم، اگر این سازوکار با هدف انتقال کالاهایی ایجاد شده باشد که مجاز به مبادله هستند، مشکلی در میان نیست.

خبرگزاری اسپوتنیک نیز نوشت: پمپئو گفت که سازوکار اروپایی برای تجارت با ایران از نظر واشنگتن مشکلی ایجاد نمی کند البته تا زمانی که هدف از آن مراوادت تجاری در خصوص کالاهایی باشدکه تحت تحریم آمریکا نیستند. با این حال، بلومبرگ به تازگی به نقل از یک نامه که ازسوی «سیگال ماندلکر» معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور مقابله با تروریسم و اطلاعات مالی خطاب به مدیر اینستکس نوشته شد، گزارش داد که واشنگتن در صورت اجرایی شدن اینستکس مانع از فعالیت آن می شود.

اسپوتنیک افزود: این ابزار برای حمایت از مبادلات تجاری بین ایران و اروپا، ژانویه سال جاری میلادی راه اندازی شد و پاسخی بود به تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران از جمله اقداماتی که مراودات تجاری کشورهای ثالث با تهران را هدف قرار می دهد.

این سازوکار بعد از خروج آمریکا از توافق هسته ای در سال گذشته وضع شد و دیگر کشورهای توافق از جمله روسیه، چین، آلمان، فرانسه، اتحادیه اروپا بر پایبندی خود در قبال این توافق تاکید کرده اند.

شبکه خبری بلومبرگ نیز در گزارش بازتاب خود نوشت: آلمان، فرانسه و انگلیس، ژانویه گذشته اینستکس را ایجاد کردند تا به شرکت های آنها اجازه دهد بدون استفاده از دلار آمریکا یا بانک های آمریکایی با ایران تجارت داشته باشند و از این رو به نحوی از تحریم های آمریکا اجتناب کنند.

ایران هشدارداده در صورتی که اروپا به تعهداتش در قبال برجام عمل نکند این کشور نیز از تعهدات خود عقب نشینی خواهد کرد؛ موضوعی که نشان می دهد این کشور ممکن است تعهدی به برخی از محدودیت های اعمال شده در توافق هسته ای در خصوص اورانیوم غنی شده نداشته باشد.

تارنمای صهیونیستی «تایمز آو اسرائیل» گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس را با این تیتر بازتاب داد که «آمریکا جلوی سازوکار اروپایی برای حفظ برخی مراودات تجاری با ایران را نخواهد گرفت»

این رسانه نوشت: پمپئو می گوید واشنگتن مخالفتی با توسعه اینستکس نخواهد داشت البته تا زمانی که در خصوص کالاهایی باشد که در معرض تحریم ها نیستند.

وزیران امور خارجه آلمان، فرانسه و انگلیس بهمن ماه ۹۷ در حاشیه نشست اتحاده اروپا در رومانی شرکت موسوم به اینستکس را به عنوان مجری سازوکار مالی رسماً اعلام کردند که در پاریس و در ساختمان وزارت اقتصاد فرانسه مستقر شد و «پِر فیشر» کارشناس بانکی آلمانی مدیریت آن را برعهده گرفت وانگلیس نیز ریاست هیات نظارت بر آن را برعهده دارد./ایرنا