ملخ های قیمتی 

ملخ ها وقتی بهمن پارسال وارد کشور شدند کسی از آنها استقبال نکرد و کم کم خودشان از خودشان پذیرایی کردند؛ از دریا به خشکی و از خشکی به صحراها، شهر به شهر مهاجرت کردند، دراین مدت با مصرف غذای تازه شامل برگ درختان تا محصولات کشاورزی زاد و ولد غافل نشدند و جمعیت زیادی […]

ملخ ها وقتی بهمن پارسال وارد کشور شدند کسی از آنها استقبال نکرد و کم کم خودشان از خودشان پذیرایی کردند؛ از دریا به خشکی و از خشکی به صحراها، شهر به شهر مهاجرت کردند، دراین مدت با مصرف غذای تازه شامل برگ درختان تا محصولات کشاورزی زاد و ولد غافل نشدند و جمعیت زیادی در هر نقطه کشور به جا گذاشتند.
نسل اول ملخ ها به خاطر مبارزه شیمیایی تاحد زیادی از بین رفتند ولی نسل بعدی قد کشیدند و قیمتی شدند و امروز اینها با نرخ تعاونی از کشاورزان خریداری می شوند در واقع شغل جدید برای مردم در مناطق روستایی ایجاد شده است.

آفت ملخ ها به طور تقریبی همه استانها را در گیر کرده و شدت زاد و ولد آنقدر زیاد است که همه استانها از جمله هرمزگان، سیستان و بلوچستان، فارس، بوشهر و خوزستان را بیشتر درگیر کرده و ازحد مبارزه معمولی گذشته است.

این روند در هرمزگان کار را به جایی رسانده که جهاد کشاورزی از مردم درخواست کرده به کمک نیروهای این سازمان بیایند که البته برخی از مردم با روش سنتی شامل به صدا درآوردن زنگ و همچنین با روش تکان دادن شاخ و برگ درختان کار را شروع کرده ولی ملخ ها به صورت سیار از نقطه ای به نقطه دیگر می روند و باز هم خسارت به جا می گذارند.

حالا جمع آوری ملخ ها به صورت یک شغل درآمده و مثل برخی محصولات افراد برداشت می کنند و به صورت تضمینی توسط دهیاری ها خریداری می شود ولی هنوز ساز و کار آنکه بعد از خرید به چه سمتی هدایت می شود، معدوم می گردد و یا ظرفیت برای تبدیل به کود دارند معلوم نیست.

**ملخ زنده کیلویی هشت هزار تومان از روستاییان خریداری می شود

فرماندار بندرعباس گفت: به منظور تبدیل این تهدید به فرصت و برای ارتقاء معیشت روستاییان طبق دستور استاندار هرمزگان و هماهنگی انجام شده با جهاد کشاورزی استان، هر روستایی می تواند به ازای جمع آوری و تحویل هر کیلوگرم ملخ زنده به دهیار روستای خود مبلغ ۸۰ هزار ریال دریافت کند.

عزیز الله کناری در نشست اخیر مدیریت بحران بندرعباس که با دستور کار مبارزه با ملخ صحرایی تشکیل شد، اظهار داشت: دهیاران نیز در پایان هر روز و پس از جمع آوری و تحویل ملخ‌های روستاییان به بخشداران به ازای هر کیلو ۹۰ هزار ریال دریافت کنند.
وی ادامه داد: بخشداران مسؤول مبارزه با ملخ در بخش مربوطه هستند و دهیاران باید در خصوص خرید تضمینی ملخ صحرایی اطلاع رسانی گسترده انجام دهند.
کناری ادامه داد: دهیاران از طریق نیروهای مردمی نسبت به رصد محیط و اطلاع آنی به بخشداران اقدام کرده و جهاد کشاورزی بندرعباس با نظر بخشداران دهیاران را آموزش دهد.
وی ابراز داشت: همچنین شوراهای بخش به عنوان نیروهای تشویق کننده مردم در زمینه مبارزه با ملخ در خط مقدم قرار گیرند.

** پرواز در آسمان و خسارت در زمین

یکی از مهمترین خطرهایی که این روزها اقتصاد کشاورزی استان های جنوبی کشور از جمله هرمزگان را هدف قرار داده، هجوم ملخ های دریایی یا صحرایی است که در آسمان پرواز می کنند و در زمین خسارت های بسیاری برجای می گذارند.

کشاورزی با توجه به نقش آن در سلامت و امنیت غذایی از جمله مهمترین و راهبردی ترین بخش های اقتصادی هر جامعه ای محسوب می شود که به طور معمول در معرض خطرهای بسیاری به ویژه بیماری ها و آفات قرار دارد که این سلامت محصولات را هدف قرار می دهد.
اواخر دی ماه امسال بود که سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) نسبت به هجوم ملخ های صحرایی به ایران هشدار داد و در اوایل بهمن این ملخ ها از صحرای آفریقا، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، کویت، عمان و قطر راهی استان‌های جنوبی از جمله هرمزگان شدند.
این ملخ های صحرایی چنان وحشی و نابودگر هستند که به هیچ سرسبزی در مسیر حرکت و هجوم خود رحم نمی کنند و هر چه هست و نیست را نابود می کنند و ویرانی بسیاری برجای می گذراند.
این ملخ ها که به صورت گروهی پرواز می کنند، یکی از خطرناک ترین و نابودگرترین آفت های تهدیدکننده اقتصاد کشاورزی مناطق درگیر هستند و در صورت ریشه کن نشدن می توانند زیان های جبران ناپذیری بر جای بگذارند.
مناطق پراکنش این آفت غرب و شمال آفریقا، کشورهای حاشیه دریای سرخ و خلیج فارس، شبه جزیره عربستان، پاکستان، هند و جنوب شرق ایران است.

**نحوه ورود ملخ ها به ایران
ملخ های صحرایی قدرت پرواز بسیاری حدود ۱۵۰ کیلومتر در شبانه روز دارند و به آنها ملخ دریایی نیز می گویند که دلیلش این است که بعد از عبور از کشورهای آفریقایی و همچنن گذر از یمن و عربستان با عبور از فراز دریای عمان و خلیج فارس به مقصد ایران پرواز می کنند.
به گفته ناخداها و دریانوردان ایرانی مشاهده کننده توده های ملخ، ملخ‌های مهاجر پس از استراحت کوتاهی روی شناورها، به راه خود ادامه می دهند.
البته براساس برخی مطالعات حشره شناسی، ملخ های صحرایی این قابلیت را دارند که در مواقع عبور از دریا دسته ای روی آب مانند میخ می نشینند تا زمینه استراحت برای سایر اعضای گروه فراهم شود و به این طریق است که موفق به گذر از خلیج فارس شده اند.
با توجه به خسارات جبران ناپذیر ملخ های صحرایی و سرعت گسترش آن در شهرها و روستاهای کشور انتظار می رود اقدامات مجدانه در این عرصه با سرعت هر چه تمام تر صورت گیرد.

**سمپاشی ۱۴۰ نقطه آلوده به ملخ های صحرایی

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت: هم اکنون عملیات مقابله و سم پاشی ۱۴۰ نقطه آلوده به ملخ های صحرایی در استان توسط دو فروند هواپیما در حال انجام است.

علیرضا صفا ایسینی در گفت و با ایرنا اظهار داشت: در حال حاضر ۹ باند فرودگاه به منظور سمپاشی زمین های آلوده به ملخ های صحرایی در حاجی آباد، فین و برنطین فعال هستند.

وی افزود: سه باند فرود اضطراری دیگر نیز در قلعه قاضی، بندرخمیر و سیریک در حال احداث می باشد و همچنین در عرصه مبارزه با هجوم ملخ ها ۲۵۰ نفر در قالب ۵۰ تیم زیر نظر مجموعه جهادکشاورزی در حال انجام عملیات هستند.

وی با اشاره به اینکه جهاد کشاورزی هرمزگان متولی اصلی مبارزه با آفات نباتی از جمله ملخ صحرایی است، گفت: از زمان ورود ملخ ها به استان جهاد کشاورزی تمامی تجهیزات و امکانات خود را برای مقابله با این پدیده بسیج کرده و مدیریت بحران وظیفه هماهنگی و پشتیبانی از این سازمان را عهده دار بوده است.

صفا ایسینی خاطرنشان کرد: مسوولیت هماهنگی و تشکیل ستاد مبارزه با ملخ صحرایی در شهرستان ها به ریاست فرمانداران می باشد تا از همه امکانات و ظرفیت های موجود در شهرستان به منظور مبارزه استفاده شود.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان اردیبهشت ماه امسال به خبرنگار ایرنا گفت: بیش از نیمی از مبارزه صورت گرفته علیه آفت خطرناک ملخ صحرایی در کشور در این استان انجام شده است.

حمید دولتی با بیان اینکه جهت بادهای خلیج فارس از اواسط فروردین ماه به شمال شرقی تغییر پیدا کرده افزود: به همین دلیل بزرگ ترین دسته های ملخ صحرایی ازعربستان، امارات، قطر و بحرین مستقیم به سمت ایران و استانهای بوشهرو سیستان و بلوچستان وارد شده که قلب و محل ریزش اصلی آنها استان هرمزگان است.

وی از هرمزگان به عنوان خط مقدم ریزش دسته های میلیونی ملخ های صحرایی مهاجم نام برد و تاکید کرد: مبارزه همه جانبه از سوی گروه های سازماندهی شده با کمک مردم باعث شد تا بخش زیادی از این آفت و پوره های آن قبل از حمله به زمینهای کشاورزی نابود شوند.

در اطلاعات منتشره سازمان حفظ نباتات آمده است: هم اکنون کار مبارزه با ملخ های صحرایی مهاجم در شش استان جنوبی کشور با استفاده از ۱۰ فروند هواپیمای سم پاش، صدها سم پاش انفرادی و وانتی از زمین و هوا در حال انجام است.

دراین اطلاعات با اشاره به اهمیت مبارزه با آفت ملخ صحرایی در شش استان جنوبی کشور بیان شده است: ۳۸ درصد جنگل ها و بیشه زارها، ۲۱ درصد باغها و مزارع و ۳۶ درصد تولید محصولات زراعی و باغی و همچنین ۲۱ درصد مراتع درجه یک و دو کشور در خوزستان، بوشهر، فارس، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و جنوب استان کرمان قرار دارند.

این سازمان اعلام کرده است: در راستای مبارزه باملخ های صحرایی مهاجم در سه ماهه گذشته اضافه بر تامین تجهیزات مبلغ ۷۰ میلیارد ریال بودجه نیز به شش استان ذکرشده اختصاص یافته است.

از ملخ صحرایی مهاجم به عنوان آفتی نابودگر و همه چیز خور نام برده شده که اگربه موقع با آن مبارزه نشود در کمتر از یک ماه با تخم ریزی دسته های میلیونی سطح آلودگی آنها دهها برابر افزایش می یابد که مبارزه باآنها نیاز به هزینه های هنگفتی دارد./ ایرنا