۱۵ خرداد یادگاری ماندگار از پیوند دین و سیاست

قیام حماسی ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ به رهبری حضرت امام خمینی (ره) در حقیقت سرآغازی برای بیداری و آگاهی ملت ایران در برابر طاغوت مستکبر زمان بود، حرکتی مردمی که تمام آحاد جامعه به منظور مبارزه با ظلم و استبداد و در حمایت از مرجعیت امام خمینی (ره) به میدان آمدند و با پشتیبانی از […]

قیام حماسی ۱۵ خرداد سال ۱۳۴۲ به رهبری حضرت امام خمینی (ره) در حقیقت سرآغازی برای بیداری و آگاهی ملت ایران در برابر طاغوت مستکبر زمان بود، حرکتی مردمی که تمام آحاد جامعه به منظور مبارزه با ظلم و استبداد و در حمایت از مرجعیت امام خمینی (ره) به میدان آمدند و با پشتیبانی از این عالم عالیقدر سر منشأ مبارزات نو در حوزه آزادی خواهی شدند که تبلور این بینش عمومی در بهمن ۱۳۵۷ نمایان گشت.

سخنرانی تاریخی امام خمینی (ره) در ۱۳ خرداد ۱۳۴۲ که منجر به دستگیری ایشان توسط رژیم شاهنشاهی و بعد از آن قیام تاریخی ۱۵ خرداد شد، به نوعی نخستین رویارویی مستقیم امام با شخص شاه بود.

سخنرانی که به درستی هر آنچه که شاخصه یک حکومت اسلامی بر مبنای قواعد دینی بود عنوان و به صراحت از بی کفایتی دولت دست نشانده استکبار پرده برداشته و ناکار آمد بودن این نظام استبدادی را عیان کرد.

دستگیری حضرت امام پس ابعد از این سخنرانی حماسی، مأموران رژیم شاهنشاهی را که احساس خطر کرده بودند به خشم آورد به گونه‌ای که در ساعت ۳ بامداد ۱۵ خرداد، چند مأمور در تاریکی شب و پس از محاصرهٔ بیت حضرت امام خمینی (ره) به درون منزل ایشان ریخته و ایشان را دستگیر می‌کنند.

فردای آن روز مردم با هجوم در خیابان‌ها و محلات مختلف خواهان آزادی سریع امام خمینی (ره) شدند که رژیم شاهنشاهی با ممانعت از این کار افرادی بسیاری که در این تجمعات حضور داشتند را دستگیر و به گلوله بست.

در آن زمان اعتراض‌های گسترده بسیاری در شهرهای مختلف از جمله ورامین، قم، تهران، مشهد، تبریز و غیره به وقوع پیوست که با شعارهایی در مخالفت با رژیم و طرفداری از امام (ره) همراه بود هرچند حکومت شاهنشاهی با نگاه سرکوب و خفقان افراد بسیاری را در شهرهای مختلف به خاک و خون کشاند اما آنچه به ثمر نشست انقلابی مبتنی بر آزادی خواهی و بر پایه مقاومت و ایستادگی شکوفا شد.

مردم متدین و حماسی ایران در قیام ۱۵ خرداد ۴۲ با پیوند عمیق خود با روحانیت و مرجعیت، با وجود تمام تهدیدها و سرکوب‌ها دست از حمایت رهبر و مرجع دینی خود برنداشتند و در برابر ظلم و اقدام‌های استبدادی رژیم منفور شاهنشاهی تا آخر ایستادگی کردند.

آنچه در مورد این قیام مهم به نظر می‌آید حمایت مردم از رهبر و ولی فقیه زمانه خود است حمایتی همه جانبه که جان معیار سنجش دلدادگیشان به این عالم روحانی شده بود، مردان و زنانی که درک حق و باطل را به درستی تشخیص دادند و با حضور به موقع خود توانستند دریچه‌ای روشن به روی آینده جامعه خود باز کنند.

تبلیغ جدایی دین از سیاست، شعاری بود که با ارائه ادله‌های پوشالی برای ضربه زدن به اسلام، ایجاد روحیه خودباختگی و ناامیدی از فرهنگ اسلامی، معنویت گریزی، سلطه فرهنگی و ترویج باورهای غلط غربی، گسترش روشنفکری با ژست غربی، پاشیدن بذر کینه و نفاق بین مسلمانان و از میان بردن وحدت حوزه و دانشگاه از جمله اصولی بود که دشمن با جدیت روی آنها دست گذاشته و همواره در صدد تقویت آن بود.

قیام ۱۵ خرداد به درستی خط بطلانی بر این تفکرات ضد دینی بود و با اتحاد دینی و انسجام ملی تمام توطئه‌هایی که دشمن سال‌ها برای آن برنامه داشت نقش بر آب شد.

انقلاب اسلامی ایران ثمره این قیام مردمی شد، قیامی که با ماهیت اسلامی امروزه مرز نمی‌شناسد و نماد و الگویی برای تمام آزادی خواهان جهان شده است.

آنچه مهم است توجه عموم به این گونه حرکات، فرمانبرداری از مرجع دینی و مدیون دانستن خود به خون شهیدانی که با درک درست و به موقع شرایط زمان خود توانستند نهال انقلاب را کاشته و با خون خود آبیاری کنند مردان و زنان شجاعی که اقتدار و صلابت جامعه امروزی را مدیون رشادت‌های آنان هستیم.

قیام ۱۵ خرداد ‌

** ۱۵ خرداد روز به ثمر نشستن انقلاب اسلامی توسط حضور حماسی مردم

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: حرکت امام خمینی (ره) در ۱۵ خرداد و حضور حماسی مردم در این روز یکی از حرکات مهم در به ثمر نشستن انقلاب اسلامی بود.

حجت الاسلام والمسلمین مصطفی محامی اظهار داشت: همه مدیون امام خمینی (ره) و انقلاب ایشان هستیم.

وی قیام ۱۵ خرداد را یک حرکت مهم و تأثیر گذار در شکل گیری انقلاب اسلامی عنوان کرد و افزود: ملت ایران همواره تحت رهبری حضرت آیت الله خامنه ای راه امام راحل (ره)، مکتب و انقلاب ایشان را ادامه خواهد داد.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان یاد و خاطره شهدای ۱۵ خرداد را گرامی داشت و گفت: امیدواریم خداوند توفیقی عنایت کند تا همواره رهرو راه شهدا باشیم.

** ۱۵ خرداد سر آغاز انقلاب اسلامی ایران بود

امام جمعه مسجد مکی اهل سنت زاهدان نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۱۵ خرداد سر آغاز انقلاب اسلامی ایران بود و تأثیر بزرگی در پیروزی این انقلاب داشت.

مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی ادامه داد: حضور حماسی مردم در قیام تاریخی ۱۵ خرداد و حمایت از امام راحل (ره) نتیجه شیرین چون انقلاب اسلامی داشت.

وی ارتحال امام خمینی (ره) را حادثه بزرگی دانست که بر ملت ایران وارد شده است.

امام جمعه اهل سنت زاهدان افزود: یاد و خاطره ایشان همواره در دل و جان مردم جاری و نمایان است.

یکی از شهروندان زاهدانی گفت: پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن سال ۵۷ از ۱۵ خرداد ۴۲ ریشه گرفته بود و حاصل آن قیام، همین پیروزی بود.

رضا رحمت زهی افزود: ملت ایران که از ظلم و ستم و سرسپردگی شاه به تنگ آمده بود تحت رهبری و زعامت امام خمینی (ره) قیامی را به پا کرد که در نهایت منجر به سرنگونی رژیم شاهنشاهی و استقرار نظام جمهوری اسلامی و استقلال و آزادی کشور شد

وی ادامه داد: آن قیام علیه قانون کاپیتولاسیون و انقلاب سفید شاه انجام شد و پاسخی بر کودتای ۲۸ مرداد بود.

یکی دیگر از شهروندان زاهدانی اظهار داشت: تا پیش از قیام ۱۵ خرداد بسیاری از علما و مردم از سیاست دوری می‌کردند اما پس از آن روحانیت و سایر قشرها رفته رفته وارد عرصه سیاست شدند.

وی که خود را اسماعیل محمودی معرفی کرد افزود: اگر چه قیام ۱۵ خرداد در ظاهر مذهبی بود اما در اصل اهدافی سیاسی داشت که مهمترین این اهداف استقرار حکومت اسلامی و استقلال و آزادی در کشور بود که به یاری خدا و همت و ایستادگی امام خمینی (ره) و پیروی ملت از ایشان نتیجه بسیار خوبی داشت و به اهدافش رسید./ایرنا