جنگ تجاری آمریکا و چین نیم درصد از رشد اقتصاد جهانی را کاهش می دهد

به گزارش چهارشنبه تارنمای هیل، لاگارد در یادداشتی خطاب به وزرای دارایی و روسای بانک های مرکزی بیست کشور صنعتی نوشت: لطمه ای که این نزاع به اقتصاد جهانی می زند ۴۵۵ میلیارد دلار یعنی بزرگ تر از حجم اقتصاد آفریقای جنوبی است. وی افزود: شواهد قوی وجود دارد که آمریکا، چین و اقتصاد جهانی […]

به گزارش چهارشنبه تارنمای هیل، لاگارد در یادداشتی خطاب به وزرای دارایی و روسای بانک های مرکزی بیست کشور صنعتی نوشت: لطمه ای که این نزاع به اقتصاد جهانی می زند ۴۵۵ میلیارد دلار یعنی بزرگ تر از حجم اقتصاد آفریقای جنوبی است.
وی افزود: شواهد قوی وجود دارد که آمریکا، چین و اقتصاد جهانی بازندگان تنش های تجاری جاری هستند.
لاگارد تاکید کرد: اینها زخم زدن به خود است که باید از آنها پرهیز شود.
به گفته رئیس صندوق بین المللی پول، با حذف موانع تجاری می توان از این زخم ها جلوگیری کرد.
وی همچنین طرح دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای اعمال تعرفه بر مکزیک را «مایه نگرانی» دانست.
آمریکا و چین طی ماه های گذشته در حال نزاع تجاری و همچنین گفت وگوهای طولانی برای پایان دادن به این تنش ها بوده اند اما این مذاکرات تاکنون به نتیجه ای نرسیده است.
آمریکا تعرفه های تجاری بر دویست میلیارد دلار کالای چینی را از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش داده است. چین نیز مقابله به مثل کرده و بر ۶۰ میلیارد دلار از صادرات کشاورزی آمریکا تعرفه وضع کرده است.
ازسوی دیگر، ترامپ کشور همسایه – مکزیک – را هدف تعرفه های تجاری قرار داده و اعلام کرده است که از چند روز آینده پنج درصد تعرفه بر کالاهای مکزیکی وضع می کند.
دولت ترامپ گفته این اقدام به دلیل امتناع مکزیک از اقدام برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی به آمریکا اتخاذ می شود و درصورتی که مکزیک علیه مهاجران وارد عمل نشود تعرفه ها علیه این کشور تا ماه اکتبر به ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت./ایرنا