کشت مکانیزه نخود پاییزه زمینه ساز تحول در تولید زراعی ایلام است

حشمت الله زرین جوب روز پنج شنبه در گفت‌وگویی خبری با ذکر مزایای کشت پاییزه نخود گفت: تغییر تاریخ کاشت نخود از بهاره به پاییزه در راس برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام قرار دارد. وی گسترش کشت مکانیزه نخود پاییزه را منشا تحول در معیشت بهره برداران زراعی استان و موجب افزایش سطح و […]

حشمت الله زرین جوب روز پنج شنبه در گفت‌وگویی خبری با ذکر مزایای کشت پاییزه نخود گفت: تغییر تاریخ کاشت نخود از بهاره به پاییزه در راس برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام قرار دارد.

وی گسترش کشت مکانیزه نخود پاییزه را منشا تحول در معیشت بهره برداران زراعی استان و موجب افزایش سطح و ارزش تولید زراعی این استان عنوان کرد.

*اغاز برداشت نخود و عدس

وی توضیح داد: برداشت حبوبات از هفت هزار هکتار از اراضی دیم مناطق معتدل و سرد استان ایلام که به کشت نخود و عدس دیم اختصاص یافته آغاز شده که از این میزان حدود چهار هزار و ۳۰۰ هکتار به صورت پاییزه و بقیه به صورت بهاره کشت شده است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی ایلام پیش‌بینی کرد: ۲ هزار و۰۰ ۲ تن نخود پاییزه و یک هزار و ۷۰۰ تن نخود بهاره در مزارع استان ایلام برداشت شود.

زرین جوب همچنین ابا ذکر اینکه برداشت عدس از اواخر اردیبهشت ماه در مناطق مختلف استان آغاز شده است پیش‌بینی کرد: بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ تن عدس از مزارع استان برداشت شود.

***مطلوبیت حبوبات کاشت و برداشت شده در اراضی دیم ایلام

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام با اشاره به مطلوبیت حبوبات کاشت و برداشت شده در اراضی دیم ایلام گفت: بخش عمده حبوبات برداشت شده در استان عرضه می شود و بخشی نیز به استان‌های دیگر صادر می‌شود.

این مسئول افزود: در سال‌های اخیر با توجه به مزایای کشت پاییزه نخود، تغییر تاریخ کاشت آن از بهاره به پاییزه در رأس برنامه‌های سازمان جهاد کشاورزی استان قرار گرفته است.

وی یادآور شد: تمام عملیات زراعی نخود پاییزه در مراحل کاشت، داشت و برداشت به صورت کاملاً مکانیزه انجام شده است.

**دستاوردهای کاشت مکانیزه حبوبات

وی گفت: عملیات مکانیزه کاشت و برداشت نخود پاییزه موجب افزایش سه برابری محصول و افرایش ۵ برابری درآمد کشاورزان و نیز سهولت انجام عملیات کشاورزی شده است.

به گفته وی گسترش کشت مکانیزه نخود پاییزه در سال های اتی منشا و موجب ایجاد تحول بزرگی در زراعت دیم استان ایلام خواهد شد./ایرنا