اعدام های دروغین، جنگ روانی جدید علیه پیونگ یانگ

روزنامه “چوسون ای لبو” کره جنوبی چند روز پیش نوشته بود که «کیم هیونگ چول» فرستاده کره شمالی به آمریکا و برخی از مسئولان این کشور که باعث شکست مذاکرات رهبر کره شمالی و “دونالد ترامپ” رئیس جمهوری آمریکا شده‌اند، اعدام و یا به اردوگاه‌های کار اجباری اعزام شده‌اند درحالی که این خبر واقعیت نداشت […]

روزنامه “چوسون ای لبو” کره جنوبی چند روز پیش نوشته بود که «کیم هیونگ چول» فرستاده کره شمالی به آمریکا و برخی از مسئولان این کشور که باعث شکست مذاکرات رهبر کره شمالی و “دونالد ترامپ” رئیس جمهوری آمریکا شده‌اند، اعدام و یا به اردوگاه‌های کار اجباری اعزام شده‌اند درحالی که این خبر واقعیت نداشت و خبرگزاری رسمی کره شمالی چند روز بعد تصویری از این فرد درحالی که به تماشای یک نمایش نشسته بود، منتشر کرد.
“کیم جونگ اون” رهبر کره شمالی و “دونالد ترامپ” رئیس جمهوری آمریکا اسفند سال گذشته (۱۳۹۷) برای دومین بار در هانوی پایتخت ویتنام با یکدیگر دیدار کردند اما این مذاکرات به شکست انجامید و پس از آن دو کشور موفق به برگزاری دور سوم گفت وگوها نشده‌اند. در آن زمان هم هر دو کشور یکدیگر را مقصر شکست گفت وگوها معرفی کردند.
نشریه کره‌ای در ادامه مدعی شده بود علاوه بر “کیم هیونگ چول” که مقامی همتای “مایک پمپئو” وزیر خارجه آمریکا محسوب می‌شود چند دیپلمات دیگر وزارت خارجه کره شمالی هم پس از دیدار سران وضعیتی نامعلوم دارند و شاید به اردوگاه‌های کار و آموزش اجباری اعزام شده باشند. این نشریه حتی از قول برخی منابع ناشناس از کره شمالی آورده که احتمالاً این فرد به همراه چهار نفر دیگر از دیپلمات‌های کره شمالی در ماه مارس (اسفند) پس از شکست مذاکرات سران واشنگتن و پیونگ یانگ در فرودگاه میریم اعدام شده‌اند.
این گزارش نوشته بود: فرد دیگری به نام “شین هیه یون” که مسئول ترجمه اظهارات رهبر کره شمالی بوده هم به دلیل برخی از اشتباهات در ترجمه که باعث بی حرمتی به رهبر این کشور شده تنبیه شده و به دوره آموزشی اجباری فرستاده شده است.
بحث اعدام و تبعید مقامات کره شمالی چنان بر سر زبان‌ها افتاد که ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هم به این موضوع واکنش نشان داد، او در انگلیس در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفته بود به صحت این گزارش‌ها شک دارم، چون یکی از این افرادی که با او تعامل داشتیم آدمی بسیار قوی بود. آنها دوست دارند خیلی سریع کیم جونگ اون را مقصر کنند گفتند این فرد کشته شده، در صورتی که این طور نبود.
به نظر می‌رسد انتشار چنین گزارش‌های نادرستی به این دلیل است تا بار دیگر مساله کره شمالی در محور قرار گیرد ضمن آنکه کره جنوبی به نظر می‌رسد از بن بست در مذاکرات کره شمالی و آمریکا خرسند نیست و نمی‌خواهد این شرایط ادامه پیدا کند.
کره جنوبی مدتی است با آمریکا برای ازسرگیری مذاکرات رایزنی می‌کند. از طرف دیگر بسیار امیدوار است مشورت‌هایش با کره شمالی جواب دهد و این کشور نیز به مذاکرات برگردد برای همین حدس و گمان‌های رسانه‌ای در منطقه فراوان است گاهی گفته می‌شود کره شمالی مسئولانش را اعدام کرده است و آنها را مقصر شکست مذاکرات معرفی می‌کنند و گاهی رسانه‌های کره‌ای مدعی می‌شوند که تحریم‌های آمریکا باعث شکست مذاکرات شده است.
آنچه مسلم است اینکه کره شمالی و آمریکا اولین بار نیست در یک گفت وگو شکست می‌خورند. گفت و گوهای شش جانبه پکن مورد دیگری از شکست مذاکرات است. پکن تلاش زیادی برای حفظ آن کرد و روسیه و کره جنوبی هم مایل به ادامه کار بودند اما پس از ۵ سال گفت و گو در چارچوب این نشست در سال ۲۰۰۸ میلادی بود که کره شمالی و آمریکا دیگر به مذاکرات برنگشتند و از آن زمان هیچ تلاشی نتوانسته است آنها را به گفت وگوها بازگرداند.
“شیانگ یونگ” از کارشناسان مسائل آسیای شمال شرقی می‌گوید: اگرچه در گذشته هم کره شمالی دست به چنین کارهایی زده است اما اینکه شکست گفت وگوها وابسته به چند دیپلمات باشد قابل قبول نیست زیرا اختلافات زیربنایی میان آمریکا و کره شمالی وجود دارد که بخصوص از سال ۱۹۹۴ میلادی به این طرف بین آنها فاصله انداخته است کره شمالی از آن زمان تاکنون برای حق هسته‌ای خود مبارزه کرده است و از همان موقع آمریکایی‌ها فشارها بر این کشور را افزایش داده‌اند.
کره جنوبی بیش از هر کشور دیگری در این شرایط از نبود مجرای ارتباطی میان کره شمالی و آمریکا رنج می‌برد. استمرار آزمایش‌های موشکی کره شمالی و دور ماندن واشنگتن و پیونگ یانگ از یکدیگر و وجود تحریم‌های سرسختانه می‌تواند مشکلات بسیاری را برای شبه جزیره کره و کره جنوبی ایجاد کند.
این کشور از هر ابزاری برای شروع گفت وگوها استفاده می‌کند و به نظر می‌رسد که انتشار این دست اخبار هم تلاشی از سوی رسانه‌های این کشور برای مورد توجه قرار دادن مساله شبه جزیره کره باشد و اینکه نشان دهند کره شمالی و آمریکا هر دو تمایل به گفت وگو دارند اما برخی عوامل و مهره‌ها باعث توقف مذاکرات شده‌اند.
با این حال نباید فراموش کرد که حتی در چنین صورتی نمی‌توان اطمینان حاصل کرد که دور بعدی گفت وگوهای دو کشور با موفقیت برگزار خواهد شد کره شمالی خواسته‌هایی دارد که آمریکا نمی‌پذیرد و تاکید کرده است تا پایان سال جاری میلادی آمریکا باید با راهبردی جدید و به دور از سیاست خصومت برای گفت و گو قدم پیش بگذارد. این خواسته هنوز از سوی واشنگتن مورد قبول واقع نشده است./ایرنا