زور والیبال ایران به برزیل نرسید

تیم ملی والیبال ایران از ساعت ۱۱:۱۰ امروز (جمعه) در نخستین مسابقه هفته دوم لیگ ملت‌ها، در شهر توکیو ژاپن به مصاف برزیل رفت و با نتیجه سه بر دو شکست خورد. ست‌های اول و سوم این بازی با امتیازات ۲۵ بر ۲۳ و ۲۵ بر ۲۱ به سود ایران رقم خورد اما برزیل در […]

تیم ملی والیبال ایران از ساعت ۱۱:۱۰ امروز (جمعه) در نخستین مسابقه هفته دوم لیگ ملت‌ها، در شهر توکیو ژاپن به مصاف برزیل رفت و با نتیجه سه بر دو شکست خورد. ست‌های اول و سوم این بازی با امتیازات ۲۵ بر ۲۳ و ۲۵ بر ۲۱ به سود ایران رقم خورد اما برزیل در ست‌های دوم، چهارم و پنجم با نتایج ۲۵ بر ۱۶، ۳۳ بر ۳۱ و ۱۵ بر ۱۰ پیروز شد.

ایگور کولاکوویچ که ظاهراً به ترکیب اصلی ایده‌آل خود دست یافته است، در این بازی هم تیم ملی ایران را با ترکیب سعید معروف، امیر غفور، سید محمد موسوی، علی شفیعی، پوریا فیاضی، میلاد عبادی‌پور و محمدرضا حضرت‌پور راهی میدان کرد.

برزیل که چند سال است رتبه نخست رده‌بندی فدراسیون بین‌المللی را در اختیار دارد، در ۲۰ سال گذشته افتخارات متعددی در والیبال جهان به دست آورده است. این تیم در هفته نخست لیگ ملت‌ها نیز هر سه حریف خود را شکست داده بود.

تیم ملی والیبال ایران که هفته نخست مسابقات را با حضور در صدر جدول رده‌بندی به پایان برده بود، با شکست از برزیل، رتبه اول را به این تیم واگذار کرد.

ست اول (ایران ۲۵ – برزیل ۲۳)

بدون شک ستاره اصلی ست نخست غفور بود. این بازیکن از همان آغاز بازی با عملکرد درخشان خود در اسپک، سرویس و دفاع روی تور باعث شد ایران پیش بیفتد و شاگردان کولاکوویچ هم توانستند تا پایان ست نخست اختلاف امتیاز را حفظ کنند. در این ست ایران از هر نظر تیم برتر میدان بود. عملکرد خوب حضرت‌پور و فیاضی در توپ‌گیری، به تیم کمک کرد که در حمله روی توپ‌های برگشتی هم بسیار موفق کار کند.

ست دوم (ایران ۱۶ – برزیل ۲۵)

بر خلاف ست نخست، ضریب اشتباهات بازیکنان ایران در این ست بسیار بالا بود. برزیل در ست دوم با دو تغییر در ترکیب اصلی وارد زمین شد. لئال هیدالگو و مائوریسیو سوزا که از ابتدای این ست در ترکیب اصلی برزیل قرار گرفتند، عملکرد بسیار خوبی داشتند و نقش اصلی پیروزی این تیم را بازی کردند. البته کولاکوویچ هم وقتی دید فاصله بسیار زیاد شده و شانس پیروزی از دست رفته است، تغییرات زیادی در تیم خود ایجاد کرد تا بازیکنان اصلی فرصتی برای استراحت پیدا کنند.

ست سوم (ایران ۲۵ – برزیل ۲۱)

میزان موفقیت بازیکنان برزیل در زدن اسپک بسیار خوب بود و باعث شد این تیم در اوایل ست پیش بیفتد. تا میانه ست سوم هم برزیل سه امتیاز پیش بود اما ناگهان روند بازی به سود ایران تغییر کرد. بهتر شدن کیفیت دریافت در تیم ایران باعث شد معروف بیشتر از پاس‌های سرعتی استفاده کند. موسوی ستاره ایران در این ست بود و عملکردی درخشان در زدن اسپک و دفاع روی تور داشت. عبادی‌پور هم نمایش بسیار خوبی داشت. آخرین امتیاز ست نیز روی پاس تماشایی معروف فوق ستاره والیبال ایران به فیاضی و اسپک او از پشت خط به دست آمد.

ست چهارم (ایران ۳۱ – برزیل ۳۳)

نمایش درخشان فیاضی در امتیازات ابتدایی ست چهارم، ایران را پیش انداخت. در ادامه این ست هم بازیکنان ایران بسیار کم اشتباه بازی کردند. اما عملکرد بسیار خوب برزیل در دفاع روی تور، کار را برای تیم ایران بسیار مشکل کرد. کادر فنی برزیل با تغییرات متعدد تلاش کرد تیم را از شکست فراری دهد. سرانجام این ست ماراتن‌گونه و طولانی، با برتری برزیلی‌ها تمام شد تا کار به ست سرنوشت‌ساز پنجم کشیده شود.

ست پنجم (ایران ۱۰ – برزیل ۱۵)

تعداد اشتباهات بازیکنان ایران در این ست بسیار زیاد بود. برزیل که از نظر روانی کاملاً برتر از ایران بود در همه زمینه‌ها عملکرد بهتری داشت و بر خلاف ست چهارم، در این ست راحت به پیروزی رسید. کولاکوویچ هم تلاش کرد با درخواست وقت استراحت و چند تغییر، روند بازی را عوض کند اما قدرت بالای برزیلی‌ها در سرویس و اسپک، مهار توپ را برای ایران تقریباً غیرممکن کرده بود.

برنامه و نتایج مسابقات تیم ملی والیبال ایران در لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۹

هفته نخست، میزبان چین

جمعه ۱۰ خرداد: ایران ۳ – ایتالیا ۱

شنبه ۱۱ خرداد: ایران ۳ – چین ۰

یکشنبه ۱۲ خرداد: ایران ۳ – آلمان ۰

هفته دوم، میزبان ژاپن

جمعه ۱۷ خرداد: ایران ۲ – برزیل ۳

شنبه ۱۸ خرداد: ایران – آرژانتین، ساعت ۱۰:۴۰

یکشنبه ۱۹ خرداد: ایران – ژاپن، ساعت ۱۴:۱۰

هفته سوم، میزبان ارومیه ایران

جمعه ۲۴ خرداد: ایران – کانادا، ساعت ۱۸:۳۰

شنبه ۲۵ خرداد: ایران – لهستان، ساعت ۱۸:۳۰

یکشنبه ۲۶ خرداد: ایران – روسیه، ساعت ۱۸:۳۰

هفته چهارم، میزبان اردبیل ایران

جمعه ۳۱ خرداد: ایران – پرتغال، ساعت ۱۸:۳۰

شنبه اول تیر: ایران – استرالیا، ساعت ۱۸:۳۰

یکشنبه دوم تیر: ایران – فرانسه، ساعت ۱۸:۳۰

هفته پنجم، میزبان بلغارستان

جمعه ۷ تیر: ایران – صربستان، ساعت ۱۸:۳۰

شنبه ۸ تیر: ایران – بلغارستان، ساعت ۲۲:۱۰

یکشنبه ۹ تیر: ایران – آمریکا، ساعت ۱۸:۳۰

منبع: ایرنا