باران‌های بهاری آتش‌های تابستانی را شعله‌ورتر کرد

از همان روزهای نخست سال جدید که بارش‌های خوب بهاری همه را به وجد آورده بود، گروهی از کارشناسان هشدار می‌دادند که این نزولات آسمانی می‌تواند باعث رویش گیاهان هرز با عمر کوتاه شوند و با گرم شدن هوا و خشک شدن آنها، احتمال آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع به شدت افزایش یابد که برای […]

از همان روزهای نخست سال جدید که بارش‌های خوب بهاری همه را به وجد آورده بود، گروهی از کارشناسان هشدار می‌دادند که این نزولات آسمانی می‌تواند باعث رویش گیاهان هرز با عمر کوتاه شوند و با گرم شدن هوا و خشک شدن آنها، احتمال آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع به شدت افزایش یابد که برای جلوگیری از این امر باید سریعاً تدابیری اندیشیده شود. حالا هوا رو به گرمی می‌رود و این گیاهان خشک شده و با کوچک‌ترین بی‌احتیاطی یا حتی یک اتفاق طبیعی آتش می‌گیرند. آتشی که شعله‌هایش با بی‌خیالی و بی‌تدبیری‌های مسئولان شعله‌ورتر و جنگل‌ها و مراتع را به خاکستر تبدیل می‌کند. کافی است کمی خبرهای مرتبط با آتش سوزی‌ها را مرور کنیم.

«کوه‌های تنگ بن تا بالنگستان در سه نقطه یعنی کیلومترها به صورت وسیع و گسترده در آتش می‌سوزند و حجم وحشتناک آتش آن‌قدر زیاد است که از خیابان‌های شهر بهبهان در استان خوزستان هم معلوم است.»، «۱۰ هکتار از گندمزارهای بخش کوهنانی در استان لرستان در آتش سوخت.»، «۲۰ هکتار از مراتع شاه جهان در خراسان شمالی در آتش سوخت.»، «بیش از ۲۵۰ هکتار از عرصه‌های طبیعی شهرستان ساوه دچار حریق شده و به تلی از خاکستر تبدیل شد.»، «۱۰ هکتار از مراتع و پوشش گیاهی منطقه حفاظت شده شاسکوه در خراسان‌جنوبی در آتش سوخت.» و چشم‌های سرخ آتش به جنگل‌های شمال کشور دوخته شده است.

بارندگی‌های اخیر باعث تقویت رشد گونه‌های مختلف گیاهی و مشخصاً انواع گل‌ها و علف‌های موسمی در دشت‌ها، کوهپایه‌ها و مراتع کشور شده و مناظر بکر و سرسبزی را در نقاط مختلف ایران به وجود آورده است.

امسال به دلیل شدت بارش‌ها، این گیاهان خودرو، بیش از سال‌های دیگر قد کشیده‌اند ولی ادامه حیات‌شان در گرمای تابستان که احتمالاً بارندگی‌ها کاهش می‌یابند، میسر نخواهد بود. به همین دلیل از یک‌ماه پیش، قریب به اتفاق این علفزارهای سبز و زیبا به دشت‌هایی زرد و خشک تبدیل شده و مهیای کوچک‌ترین جرقه‌ای برای بزرگ‌ترین آتش سوزی‌ها شده‌اند.

از این رو، پیش‌بینی‌می‌شود که بعد از سیل‌های اخیر بهاری، اکثر استان‌ها با آتش سوزی‌های مهیب تابستانی در نقاط مختلف کشور شوند. چرا که حجم عظیمی از علف‌های بلند و خشک این استعداد را دارند که هم به راحتی شعله‌ور شوند و هم آتش را به سرعت گسترش دهند. البته شعله این آتش‌ها از هم اکنون دامن برخی از استان‌ها را فرا گرفته است و اگر همچنان مسئولان نسبت به هشدارها بی‌تفاوت باشند، بیش از این‌ها جنگل‌ها و مراتع را به صورت خاکستر خواهیم دید.

بسیج عمومی برای مهار آتش در بهبهان

فرقی نمی‌کند سراغ کدام استان برویم. از شمال تا جنوب و از غرب تا شرق. تمام مناطق زیر تیغ تهدید زبانه‌های آتش قرار دارند. آتشی که مدت‌هاست هشدارهای زیادی نسبت به وقوعش داده شده است. روز گذشته بود که رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان ساوه با اعلام اینکه ۲۵۰ هکتار از عرصه‌های طبیعی این شهرستان طی چند روز اخیر دچار حریق شده، گفت: «با افزایش دما و رویش انواع پوشش گیاهی به سبب بارش‌های مطلوب بهاری، مراتع در معرض حریق قرار دارند.»

پوریا حسن‌پور از وقوع سه فقره حریق در این شهرستان طی روزهای اخیر خبر داد و افزود: «در این مدت ده‌ها هکتار از مراتع مناطق سلیجرد، سدالغدیر و روستای جمشیدآباد ساوه طعمه حریق شد.» اگر بخواهیم از احتمال بروز آتش سوزی در مراتع این شهرستان آگاه شویم، همین بس که بدانیم ساوه ۳۵۰ هزار هکتار مرتع دارد که تقریباً ۷۷ درصد از مساحت این شهرستان را شامل می‌شود.

البته کمی آن طرف‌تر هم آتش‌سوزی گندم‌زارهای بخش کوهنانی کوهدشت لرستان پس از خاکستر کردن بیش از ۱۰ هکتار مهار شد. مدیر جهاد کشاورزی کوهدشت هم با اشاره به آتش‌سوزی این حجم از مزارع گفت: «در اثر این حریق میلیون‌ها تومان خسارت به کشاورزان وارد شده‌است.»

در خوزستان شرایط بسیار سخت شده است. جایی‌که کوه‌های تنگ‌بن تا بالنگستان در سه نقطه یعنی کیلومترها به صورت وسیع و گسترده در آتش می‌سوزند و حجم وحشتناک آتش آن‌قدر زیاد است که از خیابان‌های شهر بهبهان هم معلوم است. در همین رابطه فرماندار بهبهان گفت: «تمامی امکانات برای مهار آتش بسیج شده، اما به دلیل صعب‌العبور بودن منطقه دسترسی به آن سخت است.»

محمد حری با اشاره به اینکه کوه‌های تنگ بن تا بالنگستان در سه نقطه به صورت وسیع و گسترده در آتش می‌سوزند، تأکید کرد: «یکی از نقاط آتش سوزی مربوط به منطقه‌ای در کهگیلویه و بویر احمد بوده و هنوز وارد استان نشده، اما با توجه به وزش باد احتمال ورود آتش به بهبهان وجود دارد.»

این مسئول بیان کرد: «این آتش‌سوزی نزدیک به منطقه تشان و در کوه‌های تنگ‌بن رخ داده که علت آن در دست بررسی است، اما برای جلوگیری از سرایت آتش به بهبهان نیروهای محلی، گروه‌های مردم نهاد، بسیج، هلال‌احمر، منابع طبیعی و دیگر نیروها به منطقه اعزام شده‌اند.»

حری این آتش سوزی را بی‌سابقه خواند و ادامه داد: «نیاز به اقدامات فوری شورای مدیریت بحران استان‌های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد است زیرا کوه‌های خائیز، بدیل، کوه حاتم و تنگ‌بن در آتش وسیع می‌سوزند و حجم آتش سوزی به اندازه‌ای زیاد است که استفاده از هواپیما و بالگرد آب پاش در اولویت است.»

مسئولان، احساس مسئولیت کنند

اما این آتش بازی هنوز تمام نشده و تازه از استان‌های شمالی و مرطوب کشور خبر می‌رسد که با بالا رفتن دما و گرم شدن هوا، احتمال آتش سوزی در جنگل‌های شمال کشور به شدت افزایش یافته است.

بر همین اساس و افزایش دمای هوا در استان گلستان به حدود ۴۱ درجه، احتمال آتش‌سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی آن هم بالا رفته است. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان با اعلام اینکه احتمال آتش‌سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی این استان به علت افزایش دما به شدت بالا رفته است، گفت: «بارندگی‌های اخیر و فراهم شدن شرایط مناسب برای رشد پوشش گیاهی و از سوی دیگر براساس گزارش هواشناسی مبنی بر افزایش دما، امکان خطر حریق در عرصه‌های منابع طبیعی استان دور از انتظار نیست.»

ابوطالب قزلسفلو افزود: «با وجود چنین شرایطی در استان احتمال خطر آتش‌سوزی در سطح مراتع دو چندان می‌شود و پوشش گیاهی در محیط‌های اطراف شهر و روستا نیز با کوچک‌ترین سهل‌انگاری و بی‌احتیاطی دچار حریق می‌شود.»/ایرنا

منبع: روزنامه جوان؛ ۱۳۹۸،۰۳،۱۸