کمبود کمباین در شهرستان های بدره و دره شهر

برداشت گندم در بدره و دره شهر حدود ۲ هفته است که آغاز شده ولی کمبود کمباین در این شهرستان ها مشکلات زیادی را برای کشاورزان به وجود آورده است. کمبود کمباین ها باعث گران شدن دستمزد کار کمباین ها و گلایه کشاورزان بدره و دره شهر شده است، در همین حال هم اکنون نرخ […]

برداشت گندم در بدره و دره شهر حدود ۲ هفته است که آغاز شده ولی کمبود کمباین در این شهرستان ها مشکلات زیادی را برای کشاورزان به وجود آورده است.

کمبود کمباین ها باعث گران شدن دستمزد کار کمباین ها و گلایه کشاورزان بدره و دره شهر شده است، در همین حال هم اکنون نرخ استفاده کمباین به ازای هر ساعت کار در شهرستان بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار تومان است که باعث متضرر شدن کشاورزان شهرستان شده است.

کشاورزان این دو شهرستان به توجه به احتمال بروز آتش سوزی های گسترده در سطح منطقه در انتظار کمباین برای برداشت هرچه سریعتر محصولات خود هستند چراکه با توجه به بارندگی‌های اخیر و پوشش زیاد گیاهی در منطقه و همچنین وقوع هرگونه حریق احتمالی لازم است مسئولان جهاد کشاورزی دست به کار شده و اقدام به تامین تعداد مورد نیاز کمباین کرده تا دسترنج کشاورزان در اولین فرصت ممکن برداشت شود.

ورود دادستان دره شهر به ماجرا

در همین حال روز گذشته دادستان دره شهر وارد ماجرا شد و خروج کمباین‌ها در شهرستان دره شهر را ممنوع اعلام کرد و اظهار داشت: با توجه به درخواست مکرر کشاورزان و نیز استعلام از ادارات مربوطه مبنی بر عدم برداشت کامل محصول گندم در دره شهر خروج کمباین‌ها تا تاریخ ۲۳ خرداد از شهرستان ممنوع است.

علی ادبی فیروزجاهی افزود: همچنین کشاورزانی که تاکنون اقدام به برداشت نکرده اند تا تاریخ ۲۰ خرداد مهلت دارند درخواست خود را به جهاد کشاورزی شهرستان برای برداشت اعلام کنند.

وی اضافه کرد: پس از تاریخ اعلام شده کمباین‌ها حق خروج داشته و مسئولیت عدم برداشت محصول بر عهده خود کشاورز خواهد بود.

فیروزجاهی تصریح کرد: هم اکنون نیز با پیگیری جهاد کار برداشت در حال انجام بوده و پیش بینی می شود تا پایان مهلت مقرر گندم شهرستان به طور کامل برداشت شوند.

دادستان دره شهر گفت: با توجه به ممنوعیت خروج کمبین برای برداشت محصول گندم از همه کشاورزان درخواست می شود دستمزد کمباین داران را به موقع پرداخت کنند.

کمبود کمباین در ایلام ناشی از افزایش سطح برداشت گندم است

مسئول مکانیزاسیون سازمان جهاد کشاورزی ایلام نیز در این ارتباط گفت: کمبود کمباین در برخی نقاط استان ناشی از افزایش سطح کشت و برداشت محصول از مزارع گندم است.

لطیف زارعی اظهار داشت: به طور معمول در فصل درو گندم ۱۴۰ دستگاه کمباین داخلی و حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ دستگاه کمباین مهاجر از دیگر استان های کشور با استقرار در گندمزارهای استان ایلام عملیات برداشت گندم را انجام می دهند.

وی توضیح داد: اما امسال همانند ایلام به علت افزایش سطح برداشت گندم در دیگر نقاط کشور نسبت به سال های گذشته دستگاه های کمباین در استان های مختلف در حال برداشت محصول هستند و این موضوع فقط شامل حال ایلام نمی شود.

وی گفت: در حال حاضر ۴۴۰ دستگاه کمباین داخلی و مهاجر از دیگر استان ها در مناطق گرمسیری استان ایلام در حال برداشت گندم هستند و به محض اتمام برداشت یک منطقه بلافاصله برداشت گندم از مناطق دیگر انجام می گیرد.

زارعی با بیان اینکه شتاب کشاورزان در برداشت محصول ناشی از دلنگرانی آنها در خصوص آتش سوزی است، به آنها اطمینان خاطر داد که محصول گندم زارهای استان ایلام به موقع برداشت شود.

وی افزود: در حال مکاتبه و رایزنی با رئیس اتحادیه کمباین داران استان فارس برای اعزام تعدادی دستگاه کمباین مهاجر به استان ایلام هستیم تا روند برداشت محصول گندم استان تسریع یابد.

خرید ۱۲ هزار تن گندم در دره شهر

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دره شهر نیز اظهار داشت: امسال ۱۰ هزار هکتار از اراضی دیم و آبی شهرستان زیر کشت گندم رفته که پیش بینی می شود از هر هکتار زمین آبی چهار تن و از هر هکتار دیم ۲.۵ تن گندم برداشت شود.

طیار فیلی عنوان کرد: امسال قرار است ۳۰ هزار تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان شهرستان دره شهر خریداری شود.

وی با اشاره به اینکه گندم کاران دره شهری هفت رقم گندم برداشت می کنند، افزود: ۱۲ هزار تن گندم از کشاورزان دره شهری از ابتدای فصل برداشت، خریداری شده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان دره شهر عنوان کرد: سه مرکز خرید گندم به طور شبانه روزی در سطح این شهرستان مشغول خرید گندم از کشاورزان هستند.

۸۶ هزار هکتار از اراضی دیم و ۵۵ هزار هکتار از اراضی آبی استان ایلام به کشت گندم و ۱۰ هزار هکتار نیز به کشت کلزا اختصاص یافت. استان ایلام دارای ۳۴۰ هزار هکتار اراضی زراعی آبی و دیم با گستره ۹۰ هزار هکتار مزارع آبی و مابقی دیم است.

از ۲۸۰ هزار تن گندم پیش بینی شده تولیدی در استان تاکنون ۲۰۰ هزار تن تحویل مراکز خرید شده است./ایرنا