نوسان برق در ایلام ناشی از سرقت تجهیزات و انشعابات غیرمجاز است

هادی شیرخانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: مشترکان متخلف به منظور عدم پرداخت هزینه بهای برق مصرفی اقدام به سرقت برق و ایجاد انشعاب کشی غیر مجاز به ملک تجاری یا مسکونی خود می‌کنند که این اقدام آنها باعث ایجاد اختلال در شبکه‌های توزیع برق سایر مشترکان می‌شود. وی […]

هادی شیرخانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: مشترکان متخلف به منظور عدم پرداخت هزینه بهای برق مصرفی اقدام به سرقت برق و ایجاد انشعاب کشی غیر مجاز به ملک تجاری یا مسکونی خود می‌کنند که این اقدام آنها باعث ایجاد اختلال در شبکه‌های توزیع برق سایر مشترکان می‌شود.

وی افزود: به علت وجود انشعاب‌های غیر مجاز برق، شبکه‌های توزیع برق با اختلال و نوسان شدید همراه می‌شود و این موضوع قطع و وصل‌های مکرر برق سایر مشترکان در طول شبانه روز را به همراه دارد.

شیرخانی یادآور شد: بر اساس بررسی‌های انجام گرفته ۱۱ درصد از برق تولیدی کشور به شیوه‌های مختلف از جمله سرقت آن اتلاف می‌شود و استان ایلام نیز از این قاعده مستثنی نیست و حجم قابل ملاحظه‌ای از این انرژی تولیدی به سرقت می‌رود.

وی گفت: نکته تأسف آور اینکه در پاره‌ای از موارد مشترکان متخلف که اقدام به سرقت برق می‌کنند برای توجیه و دفاع از این حرکت ناپسند خود با مأموران و بازرسان شرکت توزیع برق استان ایلام درگیر می‌شوند.

وی اظهار داشت: این سارقان، برق مصرفی خود را با سرقت سیم، کابل و حتی دستکاری و سرقت ترانس‌ها و شبکه‌های توزیع برق تأمین می‌کنند و مدارهای توزیع برق قادر به تأمین برق مشترکان خود و برق سارقان را ندارد و به همین علت قطعی یا نوسان برق در شبکه‌های توزیع اتفاق می‌افتد.

شیرخانی این اقدام‌های نابجا را ناشی از فقر فرهنگی، بی توجهی این افراد به حقوق شهروندی و عدم آگاهی و دانش اصول شهرنشینی دانست و تاکید کرد: حفظ کرامت شهروندان و اموال عمومی از اولویت‌های همه مشترکان قانونمند است.

تعداد کل مشترکین برق استان ۵۸۵ هزار نفری ایلام ۲۳۰ هزار مشترک است که اکثریت آن متعلق به مشترکان خانگی است و حدود ۳۰ درصد مشترکان برق در محدوده شهرستان ایلام قرار دارند./ ایرنا