برجک‌های دیده‌بانی مقابله با آتش سوزی در مناطق جنگلی ایلام مستقر شد

علی احمدی اظهار داشت: به جهت پیشگیری از آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های استان ایلام اقدام به نصب و استقرار برجک‌های دیده بانی با استقرار نیروی حفاظتی شبانه روز شده است. وی گفت: این برجک‌ها در نقاط مستعد آتش‌سوزی که با توجه به پراکندگی، وسعت و دسترسی احصا شده‌اند استقرار و نیروهای مستقر حفاطتی به […]

علی احمدی اظهار داشت: به جهت پیشگیری از آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های استان ایلام اقدام به نصب و استقرار برجک‌های دیده بانی با استقرار نیروی حفاظتی شبانه روز شده است.

وی گفت: این برجک‌ها در نقاط مستعد آتش‌سوزی که با توجه به پراکندگی، وسعت و دسترسی احصا شده‌اند استقرار و نیروهای مستقر حفاطتی به تجهیزات روز مجهز و سطح دید آنان در برجک با سطح میزان و اشراف بودن به حوزه استحفاظی تعیین شده است.

وی افزود: در سال‌های گذشته به‌دلیل سهل‌انگاری شاهد آتش‌سوزی‌های متعددی در سطح استان بودیم و امسال برنامه‌های مختلفی به‌منظور کاهش آتش‌سوزی و پیشگیری از آن‌ها در سطح جنگل‌های استان اندیشه شده است.

مدیرکل حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام بیان کرد: با توجه به‌اینکه حدود ۹۰ کانون بحرانی در استان شناسایی شده، در این کانون‌ها اقدامات کثیری جهت پیشگیری از حریق انجام شده است.

وی ادامه داد: وجود ۶۴۶ هزار مساحت جنگل، در استان ایلام باعث شده، پیشگیری از آتش‌سوزی از اهمیت بالایی برخوردار باشد. دکتر احمدی با قدر دانی از مدیریت ارشد استان و مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان ایلام گفت: با حمایت و پیگیری استاندار ایلام و نیز همراهی اداره کل حفاظت محیط زیست یک مجموعه برنامه برای کنترل و پیشگیری از حریق و در مرحله بعد مهار سریع اتش سوزی های احتمالی طراحی و اجرا شده است.

وی ابراز امیدواری کرد: که مجموعه طرح ها و تمهیدهای اجرا و اندیشیده شده کمک کنند که عرصه های طبیعی استان ایلام که امسال به واسطه بارندگی پر بار تر از همیشه هستند روزهای گرم پیشرو را با کمترین اسیب ناشی از حریق سپری کنند.

عرصه های طبیعی استان ایلام به عنوان بخش ارزشمند از ذخائر زاگرس در چند سال گذشته رنجور و سوخته از اتش شده اند اتشی که بی احتیاطی عامل انسانی اصلی ترین عامل برافروختن ان معرفی شده است.

**جنگل های استان ایلام

بر اساس نقشه پوشش گیاهی، جنگلهای استان ایلام حدود ۶۴۲ هزار هکتار از کل استان را در بر می‌گیرد که جزء جوامع جنگلی مناطق خشک و نیمه‌خشک سلسله جبال زاگرس است.

تیپ غالب ۹۰% جنگل های ایلام گونه بلوط ایرانی ا ست و گونه های همراه آن عبارتند از: گونه پسته وحشی (بنه) pistacia atlantica) ) با ۶% و ۴% بقیه ترکیب گونه ای را بادام کوهی، داغداغان، کیکم، بادامک، زالزالک و … تشکیل می‌دهد.

جنگلهای استان ایلام شامل ۲۵۹۴ هکتار جنگل انبوه، ۲۱۱۰۸۴ هکتار جنگل نیمه انبوه، ۴۱۶۷۹۵ هکتار جنگل تنک، ۷۲۰۶ هکتار بیشه زار و ۳۹۸۸ هکتار دست کاشت می باشد.

درختان بنه در استان ایلام در سطح ۲۰۵۱۵۳ هکتار (۳۱ درصد) از جنگلهای استان پراکنش دارند.

در استان ایلام تعداد ۱۰ گونه جنگلی (مورد، زربین، ارغوان، سماق، گلابی وحشی، بادام، لرگ، پده، محلب، زبان گنجشک) با نام ذخیره گاه جنگلی در ۱۷ منطقه با مساحت ۹۰۰ هکتار، تحت پوشش حفاظتی و حمایتی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام قرار دارد.

**مراتع استان ایلام

بر اساس نقشه پوشش گیاهی، مساحت مراتع و بیابان در استان، ۱۱۱۲۳۵۷ هکتار (معادل ۵/۵۵ درصد) است. با کم کردن سطح مراتع خیلی فقیر و بیابان از سطح فوق، مراتع استان وسعتی معادل ۹۶/۷۸۴۶۹۳ هکتار دارد، که ۲۷۸۳۶ هکتار آن مرتع خوب، ۳۵/۵۳۲۶۸۴ هکتار آن مرتع متوسط و ۶۱/۲۲۴۱۷۳ هکتار مرتع فقیر می باشد. از نظر فصل استفاده از مراتع، ۱۸ درصد مراتع ییلاقی، ۴۶ درصد میانبند و ۳۶ درصد قشلاقی محسوب می گردد.

**بیابان در استان ایلام

اراضی بیابانی استان ایلام با مساحت ۴۲۴۵۱۸ هکتار در شهرستانهای دهلران (۲۵۹۸۸۷ هکتار)، مهران (۱۱۴۷۷۰ هکتار)، آبدانان (۲۶۵۶۹ هکتار) و ایلام (۲۳۲۹۲ هکتار) واقع شده است که بالغ بر ۲۱ درصد سطح استان را شامل می شود. ۳۲۷۶۶۴ هکتار آن در اراضی ملی و ۹۸۹۹۵ هکتار آن در مستثنیات قانونی اشخاص قرار دارد./منبع ایرنا