۲۶ میلیارد ریال یارانه احزاب پرداخت شد

حمید ملانوری روز پنجشنبه در نشست معاون سیاسی و امنیتی وزیر کشور با نمایندگان احزاب و تشکل های قزوین افزود: در سال جاری نیز ضمن پیگیری بودجه جهت یارانه احزاب تلاش می شود تا خانه های احزاب استان ها نیز از مبالغ مشخصی بهره مند شوند. وی اضافه کرد: موضوع کرامت مردم و ایجاد زمینه […]

حمید ملانوری روز پنجشنبه در نشست معاون سیاسی و امنیتی وزیر کشور با نمایندگان احزاب و تشکل های قزوین افزود: در سال جاری نیز ضمن پیگیری بودجه جهت یارانه احزاب تلاش می شود تا خانه های احزاب استان ها نیز از مبالغ مشخصی بهره مند شوند.

وی اضافه کرد: موضوع کرامت مردم و ایجاد زمینه برای حضورآنان در صحنه های مختلف از آغازین روزهای انقلاب اسلامی همواره مورد توجه حاکمیت بوده است و مردم سرمایه های اصلی نظام و انقلاب هستند و در این چهار دهه در همه عرصه ها با قدرت نقش آفرینی کرده و باعث پیشرفت کشور شده اند.
ملانوری ادامه داد: دولت به تحزب و فعالیت احزاب اعتقاد راسخ دارد و هم برای زمینه سازی جهت تاسیس احزاب و هم حمایت های مالی آن تلاش می کند.
وی اظهار داشت: شاید مهم ترین موضوع در این خصوص ابلاغ منشور گفت و گوی سیاسی بود که حاوی ۹ بند است و اولین بند آن به تاسیس خانه های احزاب و مردم نهاد در استان ها اختصاص دارد.
ملانوری یادآور شد: این قانون همچنین بر خانه سازمان های مردم نهاد نیز تاکید دارد تا از ظرفیت بخش خصوصی هم در تصمیم گیری ها و هم درحل مشکلات جامعه استفاده کند.
وی با بیان اینکه این منشور در صورت اجرای دقیق می تواند انتظارات سیاسی مناطق کشور را برطرف کند، افزود: قانون جدید نحوه فعالیت احزاب سیاسی نیز در راستای حمایت از این تشکل های سیاسی است که در سال ۶۰ مصوب شده بود اما در سال ۹۵ با تصویب اصلاحیه آن در مجلس و ابلاغ ان از سوی دولت، احزاب مکلف شدند ظرف یک سال خود را با قانون جدید تطبیق دهند که در نهایت این قانون تا یک سال دیگر نیز مهلت را تمدید کرد.
به گفته ملانوری ۲۴۷ حزب بر اساس قانون قبلی در کشور مجوز داشتند که فقط تعدادی از آنها فعال بودند اما در قانون جدید تشکیل مجمع مشروط به شرایط مشخص شده آن، اصلاح اساسنامه و مرامنامه و راه اندازی دفاتر احزاب است.
وی با بیان اینکه احزاب ملی می توانند در مراکز استان ها شعبه راه اندازی کنند، گفت: بر اساس قانون جدید تعداد احزاب مجوز گرفته ۱۱۰ مورد است و ۱۰ حزب دیگر نیز حال طی فرایند اخذ مجوز هستند که به نظر می رسد تعداد قطعی احزاب با این قانون در همین حد باشد.
ملانوری با بیان اینکه در ۱۷ استان کشور خانه احزاب راه اندازی شده و ۱۳۰۰ تشکل ملی و استانی نیز فعالیت دارند، گفت: انتظار می رود احزاب در تصمیم گیری ها جدی گرفته شوند و مداخله در امور داشته باشند./ایرنا