فشار خون شما چقدر است؟

بیخبری از میزان سلامت اعضا و جوارح همواره مصداق خوش خبری نیست به خصوص در مورد بیماری‌هایی که خاموش بودن و نداشتن اطلاع قبلی از ابتلا صفت مشهور و ذاتی انها شده باشد که نمونه مشهور ان فشار خون بالا است. فشار خون بالا متصف به خاموشی است چرا که اغلب زمانی پی به ان […]

بیخبری از میزان سلامت اعضا و جوارح همواره مصداق خوش خبری نیست به خصوص در مورد بیماری‌هایی که خاموش بودن و نداشتن اطلاع قبلی از ابتلا صفت مشهور و ذاتی انها شده باشد که نمونه مشهور ان فشار خون بالا است.

فشار خون بالا متصف به خاموشی است چرا که اغلب زمانی پی به ان برده می‌شود که چنگ به زاویای قلب و زندگی یا دستکم کیفیت زندگی فرد مبتلا دراویخته و نیز دشمن نام گرفته است که بیش از هر خصمی جان را رنجور و ازرده می کند به خصوص وقتی که تحت کنترل درمانی نباشد و پیامد و عوارض اولیه و ثانوی ان در راه فسردن جان باشند.

مشکل فقط بی اطلاعی فرد مبتلا به فشار خون بالا نیست مشکل مترتب دیگر رواج بی توجهی به دارو و درمان در بین بسیاری از افراد مبتلا به فشار خون بالا است که در عین اطلاع از ابتلا به فشار خون نسبت به گرفتن درمان سهل انگار و بی توجه هستند.

تعداد مبتلایان بی توجه به درمان کم نیست گفته می‌شود ۵۰ درصد افرادی که از فشار خون خود مطلع هستند، تحت درمان مناسبی قرار ندارند و فشار خون آنها تحت کنترل نیست.

عدم درمان فشار خون بالا در مورد مبتلایان مطلع علل و عوامل مختلفی مطرح است با فرض در دسترس بودن درمان بی توجهی به کنترل این بیماری می تواند طیفی از علل و عوامل توضیح دهنده از کاستی های فرهنگی، تا الگوهای رفتاری ناصواب و مشخصه روانی و رفتاری بلاوجه چون مانند مقاومت و انکار را در برگیرد.

اما هر چه هست فشار خون بالا را می توان با درمان و دارو چون غولی در بطری کنترل شده و بی خطر نگهداشت و طرف مقابل این انتخاب یعنی بی توجهی به درمان وکنترل فشار خون را می توان چون تنوره دیوی یله و رها تصور کرد که تومار زندگی ها را درهم می پیچد.

**استقبال خبری از طرح سراسری غربالگری فشار خون
اهمیت اطلاع از فشار خون بالا حیاتی است چرا که بی اطلاعی فرد مبتلا به فشار خون می‌تواند سبب تأخیر درمان شده وفرد بیمار را در معرض عوارض ثانویه فشار خون بالا مثل سکته‌های قلبی و مغزی و یا تخریب و نارسایی کلیه قرار می‌دهد.
در راستای حل معضل بی اطلاعی افراد مبتلا از فشار خون بالا، کمپین همگانی فشار خون در کشور در دستور کار قرار گرفته است این طرح با هدف غربالگری، شناسایی، کنترل و اطلاع رسانی و ارجاع موارد به پزشک، از ۱۸ خرداد ماه آغازشده و تا ۱۵ تیرماه ادامه دارد.

گروه هدف غربالگری فشار خون بالا افراد ۳۰ سال به بالای جامعه هستند براورد شده که بیش از ۲۰ میلیون نفر با این طرح تحت آزمایش اندازه گیری فشار خون قرار گیرند.

بی گمان اجرای این طرح ملی نیازمند تلاش جدی رسانه‌های توسعه گرا برای اطلاع رسانی گسترده و نیز همکاری بین بخشی دستگاه‌ها و تشکل‌ها است تا همه افراد فشار خون خود را در سامانه ثبت کنند.

فشار خون و مضمون هایی از این دست مورد پست مطبوعات و پایگاه های خبری جنجالی و نشریات زرد و مخاطبانی که به پاداش انی خبر می دهند نیست اما رسانه های متعهدی که روزنامه نگاری توسعه گرا را خط مشی کاری خود قرار داده و به دور از عوام گرایی از طرح غربالگری فشار خون که بیش از هر موضوع دیگری برای فرد و خانواده فرد مبتلا که تعداد انها بسیار زیاد است استقبال کرده و با تشریح جوانب ان ایجاد حساسیت موثر زمینه شرکت بیشترین افراد را دراین غربالگری فراهم می کنند.

**شرکت در غربالگری افراد مبتلا به فشار خون ضرورتی جدی دارد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: تشکیل این کمپین یک فرصت مناسب برای نظام سلامت کشور است و غربالگری افراد مبتلا به فشار خون به عنوان یک عامل بیماری زا، در پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر اهمیت زیادی دارد.
دکتر راضی ناصری فر در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: بیماری فشار خون غالباً بی علامت است و متأسفانه افراد مبتلا وقتی با یک بیماری بستری می‌شوند، تازه متوجه می‌شوند که سابقه فشار خون داشته‌اند.
وی، از استقبال خوب شهروندان ایلامی از طرح بسیج ملی کنترل فشارخون خبر داد و گفت: از ابتدای اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در استان تاکنون بیش از ۶۵ هزار نفر تحت پوشش این طرح قرار گرفته‌اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام افزود: برای اجرای این طرح در استان ۳۳ ایستگاه ثابت ۲۲ تیم سیار در حال فعالیت هستند.

ناصری فر گفت: این تیم‌ها متشکل از نیروهای دانشگاه علوم پزشکی، سمن‌ها، هلال‌احمر، بسیج جامعه پزشکی و سایر ظرفیت‌ها هستند.

وی اظهار داشت: بیشترین مرگ و میری که در کشور اتفاق می‌افتد در اثر بیماری‌های قلبی- عروقی است و یکی از مهم‌ترین عوامل زمینه‌ساز این بیماری‌ها فشارخون بالا می‌باشد که به منظور پیشگیری از این بیماری اجرای اینگونه طرح‌ها ضروری خواهد بود.

وی ابراز امیدواری کرد: با اجرای دقیق این طرح، بتوان علاوه بر غربالگری و شناسایی افراد مبتلا به پر فشاری خون، از عوارض خطرناک این بیماری در جامعه جلوگیری شود.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام از رسانه‌ها خواست که در اجرای این طرح دانشگاه علوم پزشکی را یاری کنند.

غربالگری فشار خون درحالی در دستور کار قرار گرفته که الگو غذایی و شرایط روحی و رفتاری غالب دراستان ایلام مقوم ابتلاء به فشار خون محسوب می‌شوند.

بی گمان اجرای این طرح ملی نیازمند تلاش جدی رسانه‌های توسعه گرا برای اطلاع رسانی گسترده و نیز همکاری بین بخشی دستگاه‌ها و تشکل‌ها است تا همه افراد فشار خون خود را در سامانه ثبت کنند.

فشار خون و مضمون هایی از این دست مورد پسند مطبوعات و پایگاه های خبری جنجالی و نشریات زرد و مخاطبانی که به پاداش انی خبر اهمیت می دهند نیست که سوژه های مورد پسند انان و مخاطبان سهل گیر انها مشخص است.

اما رسانه های متعهدی که روزنامه نگاری توسعه گرا را خط مشی کاری خود قرار داده و به دور از عوام گرایی از طرح غربالگری فشار خون که بیش از هر موضوع دیگری برای فرد و خانواده فرد مبتلا که تعداد انها بسیار زیاد است استقبال کرده و با تشریح جوانب ان و ایجاد حساسیت موثر زمینه شرکت بیشترین افراد را در این غربالگری فراهم می کنند.

***** فشار خون چیست؟ چه چیز باعث افزایش فشار خون می شود و این افزایش چه نشانه هایی دارد؟ (بخش دوم اقتباس و تالیف از متن های اینترنتی)

**تعریف و تشخیص فشار خون:

این امکان وجود دارد که فرد بدون داشتن هیچ علائمی سال های سال مبتلا به فشار خون بالا (هیپرتانسیون) باشد فشار خون بالایِ کنترل نشده، خطر ابتلا به بیماری های جدی مانند سکته و حمله قلبی را افزایش می دهد. فشار خون با میزان خونی که توسط قلب پمپ می شود و مقدار مقاومت ایجاد شده در برابر جریان خون توسط شریان ها تعریف می شود هرچه میزان خون بیشتری توسط قلب پمپ شود و هرچه شریان ها باریک تر و تنگ تر باشند فشار خون بالاتر خواهد بود.

بیشتر افراد مبتلا به فشار خون بالا حتی زمانی که فشار سنج، میزان خطرناکی را نشان می دهد، هیچ نوع علائم و یا نشانه ای از این بیماری ندارند. گرچه تعداد کمی از افراد مبتلا به فشار خون بالا دچار سردرد، سرگیجه و یا مقدار کمی خون دماغ می شوند اما این علائم تا زمانی که فشار خون بالا به سطح پیشرفته و یا حتی تهدید کننده نرسد، ظاهر نمی شوند.

**تعریف و تحدید فشار خون بالا

فشار خون نیرویی است که از طرف خون به دیواره رگ ها وارد می شود. خونی که قلب آن را به داخل شریان ها پمپ می کند تا با کمک آنها به همه نقاط بدن برسد افزایش فشار خون که «هایپرتنشن» نیز نامیده می شود بیماری خطرناکی است زیرا باعث می شود تا قلب با فشار و سختی بیشتری کار کرده و هم چنین عاملی برای سخت شدن جداره رگ ها یا «آترواسکلروز» است. این آسیب ها در نهایت به نارسایی قلب منتهی می شود.

اگر فشار خون بیش از حد بالا باشد، نیروی زیادی به سرخرگ‌ها و قلب وارد می‌شود. فشار خون بالا با عنوانهایپرتنشن (hypertension) نیز شناخته می‌شود. اگر فشار خون بالا تحت درمان قرار نگیرد و کنترل نشود، می‌تواند موجب بروز مشکلات جدی سلامتی شود. این مشکلات شامل نارسایی قلبی، از دست دادن بینایی، سکته و بیماری کلیه می‌شود.

فشار خون چگونه اندازه‌گیری می‌شود؟

معمول از یک بازوبند ویژه به همراه یک گوشی پزشکی برای اندازه‌گیری فشار خون استفاده می‌شود. فشار خون به‌صورت دو عدد ثبت می‌شود: فشار خون سیستولی و فشار خون دیاستولی.

فشار خون بر اساس مقدار و میزان خطری که برای سلامتی افراد دارد به چند دسته نرمال، قبل ابتلا به فشار خون خفیف متوسط و شدید تقسیم می شود با این توضیح که: فشار خون نرمال کمتر از ۸۰/۱۲۰ میلیمتر جیوه است، فشار خون قبل از ابتلا به فشار خون ۱۳۰-۸۹/۱۲۰-۸۰ میلیمتر جیوهمی باشد، فشار خون- خفیف ۱۵۹-۹۹/۱۴۰-۹۰ میلیمتر جیوه، فشار خون متوسط ۱۷۹-۱۰۹/۱۶۰-۱۰۰ میلیمتر جیوه و فشار خون شدید ۱۸۰ / ۱۱۰ میلیمتر جیوهاست

***چه عاملی باعث به وجود آمدن فشار خون می شوند؟

دلایل قطعی افزایش فشار خون هنوز شناخته نشده اند اما بر اساس تحقیقات عوامل و عللی چون سیگار کشیدن •، داشتن اضافه وزن، نداشتن فعالیت فیزیکی، رژیم غذایی پر نمک، مصرف مشروبات الکلی، استرس و اضطراب، سن بالا، عوامل ژنتیکی، سابقه خانوادگی فشار خون بالا، بیماری کلیوی مزمن، و اختلالات غدد فوق کلیوی و تیروئید در ایجاد فشار خون بالا نقش دارند.

بیشتر افراد مبتلا به فشار خون بالا حتی زمانی که فشار سنج، میزان خطرناکی را نشان می دهد، هیچ نوع علائم و یا نشانه ای از این بیماری ندارند گرچه تعداد کمی از افراد مبتلا به فشار خون بالا دچار سردرد، سرگیجه و یا مقدار کمی خون دماغ می شوند ولیکن این علائم تا زمانی که فشار خون بالا به سطح پیشرفته و یا حتی تهدید کننده نرسد، ظاهر نمی شوند تنها راه مطمئن مراجعه و معاینه پزشکی دستکم سالی یکبار است که با توجه به عمق منفی پیامدها مراجعه سالی یکبار به پزشک برای تشخیص میزان فشار خون حاوی تلاش طاقت فرسایی نمی تواند باشد.

متن های اینترنتی حوزه سلامت تاکید و توصیه می کنندکه حتی فشار خون کودکان ۳ سال به بالا نیز معمولاً به عنوان قسمتی از بررسی های سالانه اندازه گیری شود.

علایم فشار خون کدام ها هستند؟

اگر فشار خون شما به طور ناگهانی خیلی بالا برود می تواند باعث ایجاد علایمی شود که هر کدام از آنها یک زنگ خطر جدید برای شما هستند. علایمی مانند: • سردرد شدید • سر گیجه • مشکلات بینایی • درد قفسه سینه • تنفس سخت • ضربان قلب نا منظم • وجود خون در ادرار

**چه کسانی بیشتر در معرض ابتلا به فشار خون هستند؟

همه انسان ها به شکل بالقوه در معرض ابتلا به این بیماری هستند، اما خطر بعضی از ما را بیشتر تهدید می کند.

افرادی که بعضی از اعضای خانواده شان مبتلا به فشار خون هستند، افرادی که سیگار می کشند. پزنانی که حامله هستند. زنانی که از قرص های ضد بارداری استفاده می کنند. افرادی که بالای ۳۵ سال سن دارند.افرادی که اضافه وزن داشته و یا چاق هستند. افرادی که فعالیت فیزیکی ندارند.کسانی که الکل مصرف می کنند. کسانی که رژیم غذایی سرشار از نمک و چربی دارند.

**عوارض فشار خون

فشار خون بالا بیماری خطرناکی است که می تواند مشکلاتی جدی را برای قلب و عروق شما ایجاد کند و در صورت ادامه یافتن حتی برای سایر ارگان ها خطر ناک بوده و می تواند باعث مواردی چون•سکته • نارسایی قلبی • حمله قلبی • نارسایی کلیه و مشکلات دید شود.

** فشار خون کنترل یا درمان؟

فشار خون به طور عمده با استفاده از تغییر شیوه زندگی بیماران و سپس با استفاده از دارو درمانی بهبود می یابد. تغییر شیوه زندگی شامل موارد زیر است; • کاهش وزن • ترک کردن سیگار • داشتن یک برنامه غذایی مناسب (برنامه غذایی مناسب شامل غذاهای کم چربی، کم سدیم و مصرف روزانه میوه و سبزیجات است) • انجام ورزش های مناسب به خصوص ورزش های هوازی

***دستگاه اندازه‌گیری فشار خون:

بیشتر مردم این دستگاه را دیده‌اند. این دستگاه از بازوبندی تشکیل شده‌است که دور بازو بسته می‌شود و قابل باد کردن است زمانی‌که بازوبند پر از باد باشد، دربرابر جریان خون ممانعت بوجود می‌آورد. یک مانومتر (فشارسنج) جیوه‌ای یا مکانیکی فشار خون را اندازه‌گیری می‌کند. معمولاً از یک دستگاه اندازه‌گیری فشار خون معمولی به همراه یک گوشی پزشکی استفاده می‌شود اگر از دستگاه دیجیتال برای این کار استفاده شود، تمام اندازه‌گیری‌ها با استفاده از حسگرهای الکتریکی انجام خواهد شد. یک اندازه‌گیری فشار خون برای تشخیص فشار خون بالای یک بیمار کافی نیست

فشار خون افراد ممکن است در طول روز تغییر کند حتی ملاقات با پزشک هم می‌تواند به‌علت ایجاد استرس و اضطراب در بیمار، موجب بالا رفتن فشار خون شود. از آن جایی که تعریف فشار خون بالا به‌صورت افزایش مکرر فشار خون تعریف می‌شود، لازم است که طی یک دوره، چندین بار فشار خون اندازه‌گیری شود

قرائت صحیح فشار خون بسیار مهم است زیرا فشار خون ممکن است تا زمانی‌که به حد خطرناکی بالا نرفته باشد، علامتی نداشته باشد در مواردی ممکن است به بیمار توصیه شود که فشار خون خود را در منزل نیز اندازه‌گیری کند.

یکی از دلایلی که ممکن است پزشک از بیمار بخواهد فشار خون خود را در منزل اندازه‌گیری کند این است که می‌خواهد بداند آیا پس از مصرف داروهای خاص یا در زمان‌های خاصی از روز، فشار بیمار بالا می‌رود یا نه. اگر فشار خون اندازه‌گیری شده در منزل بیش از حالت معمول بود، باید ۵ دقیقه‌ی دیگر یک اندازه‌گیری انجام شود تا از دقت خوانش اطمینان حاصل شود./ایرنا