تقویت وجهه بین المللی دانشگاه ایلام نگاه راهبردی می طلبد

مسعود شمس‎بخش مشاور وزیر و مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بازدید از بخش‌های مختلف این دانشگاه و برگزاری چندین نشست با اعضای هیات رییسه، کارکنان و هیات علمی از روند پیشرفت همه جانبه دانشگاه ایلام تمجید کرد. وی اظهار داشت: توسعه دانشگاه ایلام در حوزه‌های مختلف پشتیبانی و منابع انسانی، آموزشی، […]

مسعود شمس‎بخش مشاور وزیر و مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بازدید از بخش‌های مختلف این دانشگاه و برگزاری چندین نشست با اعضای هیات رییسه، کارکنان و هیات علمی از روند پیشرفت همه جانبه دانشگاه ایلام تمجید کرد.

وی اظهار داشت: توسعه دانشگاه ایلام در حوزه‌های مختلف پشتیبانی و منابع انسانی، آموزشی، پژوهشی، دانشجویی، فرهنگی و عمرانی و ایجاد ظرفیت‌های جدید، توسعه روابط بین‌المللی و پذیرش دانشجوی خارجی یک اتفاق میمون و فرصتی مغتنم برای سرمایه‎گذاری بلندمدت است که نباید اجازه داد به تهدید تبدیل شود.
مشاور وزیر علوم افزود: باید در این زمینه نگاه استراتژیک داشت و در بهترین رشته‌ها و با حضور مجرب‌ترین اساتید؛ دانشجوی خارجی جذب کرد و مانع پذیرش دانشجو در رشته‌های کم مخاطب و یک بار مصرف شد.
وی تصریح کرد: همچنین باید با تقویت و توسعه بنیان‌های علمی و نرم‎افزاری بستر مناسب برای آموزش صحیح این دانشجویان فراهم گردد.
شمس‎بخش با اشاره به مشکلات خاص دانشجویان خارجی در زمینه زبان و مدیریت زمان، تصریح کرد: باید تمام خدمات آموزشی، پژوهشی، رفاهی، ورزشی و فرهنگی به این دانشجویان به‌صورت متمرکز در یک‌جا انجام گیرد تا رضایت‌مندی آنان فراهم شود تا بعد از فارغ‎التحصیلی به سفیرانی شایسته برای دانشگاه ایلام در کشورهای دیگر و از جمله در کشور عراق تبدیل شوند.

** امتناع از نگاه جنسیتی در جذب اساتید

مشاور وزیر علوم به موضوع جذب اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌ها اشاره کرد و بیان داشت: باید از هرگونه تبعیض و نگاه جنسیتی در جذب اساتید امتناع کرد و با سنجش درست توانایی‌های افراد، شایستگان گزینش شوند تا بتوانند به رسالت اصلی خود بپردازند.

شمس‎بخش، افزود: در این راستا با شناسایی بعضی مشکلات مطرح ملی، بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که با سازمان محیط زیست کشور و وزارت نفت امضا شده، طرح‌های پژوهشی ملی با مشارکت تعدادی از دانشگاه‌های کشور در حال انجام است که روند پیشرفت آنها قابل قبول می‌باشد.
مشاور وزیر علوم بیان کرد: وزارت علوم به موضوع رتبه‎بندی به جهت اینکه زمینه ایجاد رقابت و ارتقا دانشگاه‌ها را فراهم می‌کند اهتمام جدی دارد که مطابق با استانداردهای بین‌المللی باید از داده‌های معتبر برای رتبه‌بندی استفاده شود.
وی اعزام اساتید برای انجام فرصت مطالعاتی در صنعت را در ادامه تحقق این هدف عنوان کرد و گفت: در راستای برقراری ارتباط قوی و منسجم میان دانشگاه‌ها با بخش صنعت، عملیاتی کردن یافته‌های اعضای هیئت علمی، استفاده از توانمندی‌های اساتید، آشنایی آنان با نیازهای واقعی صنعت و کسب ایده‌های جدید، با تدوین و ابلاغ آئین‎نامه مربوطه توسط معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم امکان گذراندن فرصت مطالعاتی اعضای هیئت علمی در صنعت فراهم شده که این امر برای تبدیل وضعیت اعضای هیئت علمی که از ابتدای سال ۱۳۹۸ دوره پیمانی یا رسمی آزمایشی را آغاز می‌کنند الزامی است.
وی با تاکید بر موضوع شاگردپروری در آموزش عالی کشور، بیان کرد: برای تربیت شهروندانی با اخلاق، ماهر و شایسته، اساتید باید با ارائه مطالب ناب علمی و پژوهشی، ایجاد رابطه صمیمانه و وقت گذاشتن برای دانشجویان، رفتارهای فردی و اجتماعی آنان را تغییر دهند تا شهروندانی توانمند تربیت شوند که در روند توسعه جامعه به‌خوبی از عهده انجام وظایف محوله برآیند.

شمس‎بخش مشاور وزیر و مدیرکل دفتر وزارتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشست جداگانه‌ای با کارکنان دانشگاه ایلام که با حضور هیئت رئیسه این دانشگاه برگزار شد، اظهار داشت: قدرشناسی یکی از ویژگی‌های خاص و ناب مردم ایلام است و اینجانب با وجود مدت کمی که در ایلام ساکن بوده‌ام خاطرات ماندگار و فراموش نشدنی را از این دوره دارم.

وی با تمجید از پیشرفت‌های دانشگاه ایلام در حوزه‌های مختلف در سال‌های اخیر، تأکید کرد: قطعاٌ این پیشرفت‌ها حاصل همکاری و همدلی اساتید، کارکنان و مدیریت دانشگاه ایلام است که باید ادامه داشته باشد تا جایگاه آن در سطح کشور ارتقا یابد.

مسعود شمس‎بخش با گرامی داشت یاد و خاطره اساتید دانشگاه ایلام مرحومان زنده‎یاد مهندس ثابتی، زنده‎یاد مهندس کامران و زنده‎یاد مهندس جوهری،، با تمجید و ابراز خرسندی از روند توسعه دانشگاه ایلام در چند سال اخیر، به موضوع بین‌المللی شدن دانشگاه ایلام و مسائل مربوط به آن پرداخت.
مشاور وزیر علوم همچنین از طرح‌های عمرانی دانشگاه ایلام بازدید و در جریان روند پیشرفت این پروژه‌ها قرار گرفت./ایرنا