متوفیان سالمند از تالار تشریح معاف شدند

مدیرکل پزشکی قانونی استان ایلام روز جمعه به خبرنگاران گفت که به منظور تسریع در صدور جواز دفن افراد متوفی مسن بزودی مؤسسه داد پزشک در این استان دایر و فعال می شود. مهدی علیزاده مهاجر توضیح داد: با راه‌اندازی مؤسسه دادپزشک زیر نظر کارشناسان متخصص پزشکی قانونی اجسادی که با کهولت سن یا بیماری […]

مدیرکل پزشکی قانونی استان ایلام روز جمعه به خبرنگاران گفت که به منظور تسریع در صدور جواز دفن افراد متوفی مسن بزودی مؤسسه داد پزشک در این استان دایر و فعال می شود.

مهدی علیزاده مهاجر توضیح داد: با راه‌اندازی مؤسسه دادپزشک زیر نظر کارشناسان متخصص پزشکی قانونی اجسادی که با کهولت سن یا بیماری خاص فوت می‌شوند و بستگان متوفی از نحوه فوت آنان شاکی نیستند با بررسی مستندات در کوتاه‌ترین زمان برای این دسته از اجساد جواز دفن صادر می شود.

اجرای طرح دادپزشک از ابتدای اجرا در اردیبهشت سال گذشته با استقبال افکار عمومی همراه شد و اکنون که نوبت راه اندازی ان به ایلام رسیده جا دارد که بیشتر از ان گفته شود.

مخلص کلام اینکه اجرای این طرح پزشک قانونی را از یک زحمت بی مورد، متوفی را از رفتن به تالار معروف تشریح و بستگان فرد درگذشته را از رنج و دردسر بیشتر راحت کرده است.

طرح دادپزشک از نخستین ماه‌های سال گذشته ابتدا در استان تهران آغاز به کار کرد و در حال حاضر بیش از ۲۵ استان کشور از خدمات دادپزشک بهره‌مند هستند.

طرح دادپزشک با هدف ساماندهی صدور جواز دفن و جلوگیری از ارجاع اجساد غیرضروری به مراکز پزشکی قانونی در کشور اجرا شد که ضمن خدمت‌رسانی بهتر و سریع‌تر به مردم موجب کاهش تألم مراجعین، کاستن از تشریفات اداری و نیز کاهش ورودی به دستگاه قضایی شده‌است.

**کاهش مراجعه ها بی مورد اجساد با اجرای طرح دادپزشک

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، با اجرای طرح دادپزشک که از اردیبهشت ماه سال گذشته در کشور آغاز شد، از بخش قابل توجهی از ارجاعات بی مورد به تالارهای تشریح جلوگیری شده است به نحوی که در سال گذشته هشت هزار و ۶۹۹ جسد توسط دادپزشک معاینه و برای آن‌ها جواز دفن صادر شد.

دادپزشک کیست؟

دادپزشک، پزشکان متخصص و کارشناسان آموزش دیده ای هستند که نسبت به مشاوره به مراکز درمانی و کادر پزشکی و نیز معاینات اجساد وصدور جواز دفن اقدام می کنند.

این افراد در صورت تشخیص فوت طبیعی و غیرضروری بودن ارجاع اجساد به تالارهای تشریح و تعیین دقیق علت فوت برای متوفی جواز دفن صادر می کنند. به بیان دیگر دادپزشک با استقرار در بیمارستان ها و مراکز درمانی از ارجاع غیر ضروری متوفیان به سیستم قضایی و پزشکی قانونی جلوگیری می کند.

تعداد مراکز دایر دادپزشک

در حال حاضر بیش از ۳۰ مرکز دادپزشک در ۲۵ استان کشور در حال خدمت رسانی به مردم هستند که به زودی تعداد آن‌ها افزایش یافته و در تمام استان‌ها فعال خواهد شد. در تمامی استان‌هایی که طرح دادپزشک در آن‌ها به اجرا درآمده است، حداقل یک مرکز در سطح استان به تقاضاهای موجود پاسخ می دهد اما در برخی استان ها نظیراستان تهران یا خوزستان و…مراکز دادپزشک متعدد در سایر شهرستان ها نیز فعال هستند.

** نوبت بهره مندی ایلام از خدمت موسسه دادپزشک رسیده است

مدیرکل پزشکی قانونی استان ایلام روز جمعه به خبرنگاران گفت که به منظور تسریع در صدور جواز دفن افراد متوفی مسن بزودی مؤسسه داد پزشک در این استان دایر و فعال می شود.

مهدی علیزاده مهاجر گفت: پزشکی قانونی سازمانی است که در راستای اجرای عدالت پرونده‌های که از سوی مقام محترم قضائی به پزشکی قانونی جهت کارشناسی ارجاع می‌شود با داشتن پرسنل متخصص در کوتاه‌ترین زمان بررسی و کارشناسی می‌شود که یکی از این موارد مشخص کردن علت تامه مرگ است.

وی افزود: در سال‌های گذشته همه اجساد باید از طریق سازمان پزشکی قانونی معاینه و کالبدگشایی می‌شدند و سپس برای اجساد جواز دفن صادر می‌شد و هزینه‌های زیادی در بحث اقتصادی و مدت زمان برای سازمان در بر داشت.

وی همچنین با بیان اینکه آزمایشگاه پاتولوژی قانونی برای اولین بار در مرکز استان راه‌اندازی شده است تصریح کرد: در صورت تخصیص اعتبار و خرید و تجهیز آزمایشگاه سم شناسی به دستگاه‌های تخصصی از قببل GCMS و یا HPLC آزمایشگاه سم شناسی راه‌اندازی خواهد شد و از ارسال نمونه‌های سم شناسی جهت آزمایش به استان‌های همجوار بی‌نیاز خواهیم شد.

از ابتدای سال‌جاری تاکنون بیش از ۳ هزار نفر در استان ۵۶۰ هزار نفری ایلام جهت دریافت خدمات به پزشکی قانونیمراجعه کرده‌اند./ایرنا