ادله کافی علیه کشور خاصی در انفجار الفجیره نداریم

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات (وام) در روز شنبه، آل نهیان در کنفرانسی مطبوعاتی با همتای بلغاری خود ” اکاترینا زاخاریوا ” در بلغارستان با اشاره به حادثه انفجار ۴ نفتکش در نزدیکی بندر الفجیره، افزود: شواهد به دست آمده از تحقیقات ما و دیگر کشورها، به روشنی نشان می دهد که انفجار خارج کشتی […]

به گزارش خبرگزاری رسمی امارات (وام) در روز شنبه، آل نهیان در کنفرانسی مطبوعاتی با همتای بلغاری خود ” اکاترینا زاخاریوا ” در بلغارستان با اشاره به حادثه انفجار ۴ نفتکش در نزدیکی بندر الفجیره، افزود: شواهد به دست آمده از تحقیقات ما و دیگر کشورها، به روشنی نشان می دهد که انفجار خارج کشتی و در زیر آب رخ داده و تکنولوژی به کار رفته در این عملیات، زمانبندی، اطلاعات جمع آوری شده و هدف گذاری دقیق به شکلی که انفجار منجر به غرق شدن یا نشت نفت نشود، از دست گروه های غیر قانونی بر نمی آید و این یک علمیات برنامه ریزی شده توسط یک کشور بوده، اما هنوز ادله کافی علیه کشور مشخصی در دست نداریم.

وزیرخارجه امارات خاطر نشان کرد: منطقه ما در شرایطی سخت قرار دارد اما این منطقه سرشار از منابع گازی و نفتی است و ما می خواهیم این منابع به روال طبیعی و به صورت امن منتقل شود و ثبات اقتصاد جهانی حفظ شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه انفجار های اخیر در مناطقی پر از نفتکش رخ داده است، تاکید کرد: جامعه بین المللی باید برای حفظ امنیت کشتیرانی بین المللی و انتقال امن نفت همکاری کند.

آل نهیان با ابراز امیدواری از موفقیت آمیز بودن تلاش های اخیر وزیر خارجه ژاپن و وزیر خارجه آلمان برای کاهش تنش ها، افزود: امیدواریم چارچوبی وسیع تر برای همکاری با ایران ببینیم و معتقدیم که توافق برجام دو اشتباه داشت، نخست آنکه کشورهای منطقه در گفت و گوها حضور نداشتند و دوم آنکه این توافق موضوعاتی چون موشک های بالستیک و (ادعای) دخالت ایران در امور داخلی دیگر کشورها را شامل نمی شد.

وزیر خارجه امارات در پایان تاکید کرد: امنیت واقعی، ثبات کشورهای منطقه است چرا که منطقه شریان اصلی انرژی در جهان است و ما این حادث باری دیگر در منطقه تکرار شود.

بامداد یکشنبه (۲۲ اردیبهشت)، اخباری از انفجار در بندر الفجیره در شرق امارات منتشر شد که در ابتدا این خبر از سوی مقامات امارات تکذیب شد، اما در ادامه وزارت خارجه این کشور اعلام کرد که چهار کشتی در نزدیکی آب های منطقه ای این کشور مورد اقدامات خرابکارانه قرار گرفته است.
یک روز بعد از انتشار این خبر ‘خالد الفالح’ وزیر انرژی، صنعت و معدن عربستان تاکید کرد که ۲ نفتکش این کشور در عملیات خرابکارانه بندر الفجیره در امارات هدف قرار گرفته بود.
بندر الفجیره در ساحل دریای عمان مهمترین بندر صادرات نفت امارات است که روزانه تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه از آن صادر می شود./ایرنا