مزارع بانه مستعد برای کشت گل محمدی

با توجه به شرایط آب و هوایی و توپوگرافی منطقه، اراضی کشاورزی و باغات شهرستان بانه برای کشت گل محمدی بسیار مستعد هستند و از ۶ سال پیش یکی از کشاورزان روستای سیاحومه بخش نمشیر، کشت گل محمدی را در زمینی به مساحت ۵ هزار متر مربع آغاز کرد و اکنون سالیانه ۴ تُن گل […]

با توجه به شرایط آب و هوایی و توپوگرافی منطقه، اراضی کشاورزی و باغات شهرستان بانه برای کشت گل محمدی بسیار مستعد هستند و از ۶ سال پیش یکی از کشاورزان روستای سیاحومه بخش نمشیر، کشت گل محمدی را در زمینی به مساحت ۵ هزار متر مربع آغاز کرد و اکنون سالیانه ۴ تُن گل برداشت می‌کند.

این کشاورز در روستای سیاحومه گلاب گیری را به صورت سنتی در کارگاه کوچک خود نیز انجام می‌دهد و در مدت یک ماه زمان برداشت در مزرعه خود برای تعداد زیادی از زنان و روستا اشتغال موقت ایجاد می‌کند

.چهار تُن برداشت گل محمدی

تولید کننده گل محمدی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به آغاز برداشت این محصول در خرداد ماه گفت: این مرزعه پنج هزار متر مربع با ۲ هزار ۵۰۰ بوته گل محمدی است و هر سال بطور متوسط ۴ تُن از این محصول برداشت می‌شود.

جلال محمود زاده افزود: در این مزرعه برای ۵۲۰ نفر از زنان و مردان روستای به صورت مستقیم در یک ماه اشتغالزایی ایجاد می‌کنیم و به صورت غیر مستقیم نیز برای افراد زیادی شغل و درآمدزایی ایجاده کرده ایم.

وی اظهار داشت: آب و هوا و میزان بارندگی سالانه در شهرستان بانه شرایط را بر کشت گل محمدی فراهم کرده که از دیگر کشاورزان درخواست می‌کنم بخشی از زمین‌های خود را به کشت این محصول اختصاص دهند.

محمود زاده با اشاره به ایده اش برای کشت گل محمدی می‌گوید: ایده گشت گل محمدی از خرید یک شیشه گلاب شروع شد و به نظرم رسید شهرستان بانه شرایط مناسب برای کشت این محصول را دارد ضمن اینکه می‌توانیم در زمینه تولید گلاب نیز خودکفا باشیم.

این کشاورز با بیان اینکه از ۶ سال قبل کاشت و برداشت گل محمدی را آغاز کرده است، افزود: این کار را با سرمایه ۴۰ میلیون ریالی شروع کردیم و در سال اول سودی از برداشت نصیب ما نشد اما در سال‌های بعد به سود دهی از محل برداشت گل و گلاب گیری رسیدیم.

وی با بیان اینکه مزرعه گل محمدی از نعمت گاز محروم است، اظهار داشت: یکی از مشکلات ما نبود کارگاه مناسب گلاب گیری در کنار مزرعه است ما سال‌های قبل در مزرعه و با سوخت مایع گلاب گیری می‌کردیم اما امسال به کمک یکی از روستاییان در روستا در یک کارگاه کوچک دارای انشعاب گاز، گلاب گیری می‌کنیم.

محمود زاده گفت: مزرعه ما حدود ۴۲۰ متر با روستا فاصله دارد اما با وجود درخواست‌های مکرر از شرکت گاز، هنوز به شبکه کاز سراسری متصل نشده ایم لذا هر روز بعد از چیدن گل‌ها آنها را به کارگاه منتقل و عملیات گلاب گیری را انجام می‌دهیم که زمان و هزینه بیشتری برای این کار صرف می‌شود.

وی یادآور شد: با توجه به کیفیت بالای گلاب سیاحومه علاوه بر مشتریان داخلی، مشتریانی از اقلیم کردستان عراق نیز جذب کرده ایم و امسال بخشی از گلاب تولیدی خود را به اقلیم کردستان عراق صادر می‌کنیم.

‌کشت ۱۲ هکتار گل محمدی در بانه

رئیس جهاد کشاورزی بانه هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: هم اکنون در شهرستان ۱۲ هکتار زمین به کشت گل محمدی اختصاص یافته که بخشی از آن در روستای ساوان در یکسال اخیر کشت شده و هنوز به مرحله برداشت نرسیده است.

کریم شریفی افزود: مزرعه گل محمدی روستای ساوان هنوز به مرحله برداشت نرسیده که این مزارع نیز در سال‌های آینده به مرحله برداشت می‌رسد که در اشتغالزایی و خودکفایی شهرستان به لحاظ تولید گل محمدی و گلاب نقش بسیار مهمی دارد.

وی اظهار داشت: در شهرستان بانه با توجه به سراشیبی زمین‌های کشاورزی، بارش مناسب باران و آب و هوای معتدلی که دارد شرایط مناسبی برای کشت گل محمدی داریم.

شریفی با اشاره به اینکه یکی از سیاست‌های جهاد کشاورزی توسعه و کشت گیاهان داروی از جمله گل محمدی است، یادآور شد: گل محمدی مصارف دارویی هم دارد و به عنوان چاشنی در شیرینی پزی استفاده می‌شود و مهمترین خواص آن آرام بخش بودن است.

وی اضافه کرد: در جهاد کشاورزی برای کشاورزان کلاس‌های ترویجی و آموزشی برگزار شده و تسهیلات کم بهره اشتغالزایی، نهال یارانه دار و قلمه رایگان نیز در اختیار کشاورزان قرار گرفته و این امر باعث استقبال آنها از کشت گیاهان داروی بویژه گل محمدی شده است.

رئیس جهاد کشاورزی بانه با بین اینکه در صورتی که کشت گل محمدی به ۵۰ هکتار برسد سرمایه گذاری در این بخش ضروری است، گفت: هم اکنون در بانه از گل محمدی به صورت سنتی گلاب گیری می‌شود ولی اسانس و تهیه روغن گل محمدی که ظرفیت خوبی برای سرمایه گذاری دارند، انجام نمی‌شود.

وی با اشاره به توزیع ۲۰ هزار قلمه ریشه دار گل محمدی در سال جاری میان کشاورزان شهرستان افزود: گل محمدی از درختچه‌های است که به صورت سنتی در اطراف باغات و مزارع کشت شده و این محصول اکنون به صورت انبوه تولید می‌شود.

شریفی از سرمایه گذاران درخواست کرد در زمینه تولید اسانس و روغن گیاهان دارویی این نوع محصول سرمایه گذاری کنند چرا که زمینه برای سرمایه گذاری در این بخش مناسب و سودآور است.

کشاورزان حمایت می‌شوند

سرپرست فرمانداری بانه هم گفت: در شهرستان ظرفیت‌های بالقوه ای در زمینه کشاورزی وجود دارد که در چند سال اخیر با همت و تلاش روستاییان ظرفیت‌های این بخش فعال شده است.

محمد امین زاده افزود: در سال جاری ۲۰۰ هکتار کاشت مکانیزه سیب زمینی، ۱۲۰ هکتار گوجه فرنگی، سه هکتار زعفران و ۱۲ هکتار گل محمدی در اراضی این شهرستان انجام شده است.

وی یادآور شد: رویکرد دولت حمایت همه جانبه از بخش کشاورزی است و برای گاز رسانی به واحد تولید گلاب نیز هماهنگی‌های لازم انجام شده و بزودی به این واحد گاز رسانی می‌شود.

امین زاده یادآور شد: این طرح حدود ۴۲۰ متر با خط اصلی گاز رسانی فاصله دارد و برابر قانون بایستی هزینه گاز رسانی به این طرح توسط مالک پرداخت شود اما دولت در راستای حمایت از تولید کنندگان بخش کشاورزی هزینه را پرداخت می‌کند.

به گزارش ایرنا، در شهرستان بانه از سه سال گذشته گلاب گیری از گل محمدی آغاز شده و گلاب تولیدی به شهرهای همجوار و اقلیم کردستان عراق نیز صادر می‌شود.

کشت گل محمدی در شهرستان بانه از گذشته‌های دور در اطراف مزارع، باغ‌ها و کشتزارها مرسوم بودهاست، بوته گل های محمدی و نسترن زینت بخش باغ‌ها و مرازع بانه بود البته گل محمدی به صورت خود رویش است و کشت آن نیاز به آزمون و خطا ندارد.

سفیدک و شته از جمله آفت‌های گل محمدی است.

روستای سیاحومه در ۳۰ کیلومتری بانه و در بخش نمشیر واقع شده است.

شهرستان مرزی با ۱۵۸ هزار نفر جمعیت در ۲۷۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است./ایرنا