۲۶ هزار هکتار اراضی کشاورزی ایلام در سفر رئیس جمهوری احیاء می شود

قاسم سلیمانی دشتکی روز سه شنبه در جلسه هم اندیشی برنامه اقدام مشترک توسعه منابع طبیعی و آبخیزداری منطقه زاگرس در استان ایلام از احیاء بیش از ۸۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی استان با ایجاد شبکه های انتقال و توزیع آب از جمله ایجاد خطوط اصلی انتقال آب که توسط وزارت نیرو در استان ایلام […]

قاسم سلیمانی دشتکی روز سه شنبه در جلسه هم اندیشی برنامه اقدام مشترک توسعه منابع طبیعی و آبخیزداری منطقه زاگرس در استان ایلام از احیاء بیش از ۸۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی استان با ایجاد شبکه های انتقال و توزیع آب از جمله ایجاد خطوط اصلی انتقال آب که توسط وزارت نیرو در استان ایلام خبر داد و اظهار داشت: با تامین شبکه های آبرسانی که با همت وزارت جهاد انجام شد اراضی کشاورزی تقویت شد.

وی افزود: سال گذشته ۳۶ هزار هکتار اراضی کشاورزی استان با حضور معاون اول رئیس جمهور به بهره برداری رسید و امسال نیز ۲۶ هزار هکتار در سفر رئیس جمهوری به بهره برداری خواهد رسید. استاندار ایلام با اشاره به مخاطرات پیش روی عرصه های طبیعی در کشور و استان تاکید کرد: بر اساس وقایع موجود، در گذشته های نه چندان دور شاهد وجود کوه های سرسبز، مراتع غنی و جنگل های خوبی بودیم اما با سهل انگاری، طمع ورزی یا اقدامات غلط روز به روز از طبیعت و انفال طبیعی کاسته می شود.

وی با بیان دخالت بشر در طبیعت که باعث تخریب جنگلها و مراتع شده است، افزود: اما در استان ایلام با توجه به علاقه و اهمیت مردم نسبت به طبیعت و نیز اقدامات موثر مسئولان وضعیت منابع طبیعی بهتر بوده و برای حفظ طبیعت اقدمات موثر و کلانی در حوزه های جنگل کاری، بیابان زدایی، آبخیزداری انجام داده و این روند همچنان ادامه دارد.

سلیمانی دشتکی یادآور شد: فعالیت های بسیار خوب و موثری در بحث آبخیزداری و آبخوان داری از جمله جنگل کاری در بیش از ۶۰ هزار هکتار در عرصه های طبیعی استان ایلام صورت گرفت و در مبحث کنترل سیل هم بعد از وقوع سیل سال ۹۴ اقدامات بسیار موثری انجام شد.

وی توضیح داد: طی ۲ سال اخیر فعالیت های بسیار خوبی در بحث پیشگیری از وقول سیل انجام شد که نتیجه آن اقدام های آبخیزداری در مهار سیل فروردین امسال در استان ایلام نمود پیدا کرد و امنیت شهرها در بحث کنترل سیلاب در استان تامین و همچنین یکی از بزرگترین فعالیت ها در کنترل سیلاب در مسیر آب ایجاد حدود ۲۰ پارک جنگلی چند منظوره در نقاط مختلف بود.

سلیمانی دشتکی گفت: فعالیت های موثر و مثبت دیگری در استان ایلام در راستای جلب مشارکت عمومی برای احیاء جنگل ها و مراتع و آبخیزداری و آبخوانداری انجام شد و برای حفط طبیعت و انجام کار بهتر، واگذاری این عرصه ها به مردم و جوامع محلی بود که در فعالیت های منابع طبیعی مشارکت فعال دارند و گسترش کاشت درختان مثمر در این عرصه ها با مشارکت بخش دولتی و مردم از جمله این فعالیت ها است و مردم نیز نسبت به حفظ و بهره برداری ورود کرده اند.

وی با بیان اینکه در منطقه زاگرس شخم طولی کوهپایه ها یک خطر جدی برای منابع طبیعی و فرسایش خاک است، یادآور شد: برای یک میلیمتر تولید خاک ۶۰ سال نیاز است ولی با شخم اشتباه سالانه چهار میلیمتر خاک از بین می رود.

استاندار ایلام افزود: در استان ایلام برای کاهش فرسایش خاک در مناطق طبیعی طرح های آبخیزداری و آبخوان داری ایجاد شده و به جای کشت غلات ایجاد کشت هایی مانند گل نرگس و دیگر کشت ها جایگزین شده است./ایرنا