عملیات اجرایی مرمت عمارت والی کهره چرداول آغاز شد

عبدالمالک شنبه زاده روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ما افزود: با اختصاص این اعتبار در قالب اسناد خزانه ۲ ساله عملیات اجرایی مرمت این عمارت آغاز شده است. وی گفت: عملیات اجرایی مرمت عمارت والی کهره شامل محوطه سازی، عایق کاری، سنگ چینی، سنگ فرش، بند کشی، تسطیح و رگلراژ است. شنبه […]

عبدالمالک شنبه زاده روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ما افزود: با اختصاص این اعتبار در قالب اسناد خزانه ۲ ساله عملیات اجرایی مرمت این عمارت آغاز شده است.

وی گفت: عملیات اجرایی مرمت عمارت والی کهره شامل محوطه سازی، عایق کاری، سنگ چینی، سنگ فرش، بند کشی، تسطیح و رگلراژ است.

شنبه زاده یادآور شد: عمارت والی کهره با مجموعه بناها شامل ۲ بنای زیبا است که دولت‌سرا، محل حکمرانی و والی‌گری علیرضاخان ابوقداره ملقب و معروف به شهاب‌الدوله، فرزند حسینقلی‌خان والی پشت کوه و عبدالحسین‌خان ابوقداره آخرین والی محلی منطقه هلیلان و مناطق تابعه آن بوده است.

به گفته وی، بنای تاریخی عمارت کهره با شماره ۲۶۰۱۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایلام تاکید کرد: عملیات مرمت این بنای تاریخی سالانه انجام می شود و با توجه به محل قرار گیری در شهر کهره و تبدیل به اقامتگاه پذیرایی سنتی موجب اشتغالزایی نیز خواهد شد.

شهرستان ۶۷ هزار نفری چرداول به مرکزیت شهر سرابله در ۳۵ کیلومتری ایلام قرار دارد.

وجود شهرهای تاریخی، قلعه ها، تپه های باستانی، سنگ نوشته ها، کاخ ها، آتشکده ها و تنگه های تاریخی در استان ایلام از تاریخ و تمدن دیرپای این سرزمین حکایت می کند.
استان ایلام بخشی از تمدن عیلام باستان بوده که در هزاره سوم پیش از میلاد بوجود آمده است.
این استان یک هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی دارد که بیش از ۷۵۰ اثر آن در فهرست آثار ملی ثبت شده است./ ایرنا