جولان قلیان سراها در ارکواز ملکشاهی

شهر ۱۲ هزار نفری ارکواز مرکز شهرستان ملکشاهی در دامنه کوهستان بلند کبیرکوه و در ۳۵ کیلومتری شهر ایلام روزگاری نه چندان دور و در دوران دفاع مقدس مهد مقاومت، ایثار و رزمندگی بوده و تصاویر شهدای این شهرستان در خیابان های اصلی این شهر خاطرات حماسه های این مردمان را در دفاع از نظام […]

شهر ۱۲ هزار نفری ارکواز مرکز شهرستان ملکشاهی در دامنه کوهستان بلند کبیرکوه و در ۳۵ کیلومتری شهر ایلام روزگاری نه چندان دور و در دوران دفاع مقدس مهد مقاومت، ایثار و رزمندگی بوده و تصاویر شهدای این شهرستان در خیابان های اصلی این شهر خاطرات حماسه های این مردمان را در دفاع از نظام اسلامی تداعی می کند.

با این وجود چند سالی است جولان قلیانسراها در این شهر زیبا که عمداً به مکانی برای تجمع افراد لاابالی تبدیل شده اند مردم این شهر و شهرستان را به آینده جوانان و نوجونان خود نگران و مضطرب کرده و لازم است دستگاههای نظارتی در این خصوص چاره اندیشی کنند.

بر اساس شواهد عینی متاسفانه عمده جرائم مدنی و قضایی برخواسته از چنین مکانی های ناسالم اجتماعی است که باعث ایجاد و محرک جوانان به بزهکاری و دیگر تخلفات و ناهنجاری های اجتماعی می شود.

یکی از شهروندان شهر ارکواز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن ابراز نگرانی از چنین وضعیتی خواستار برخورد جدی تر مسئولان و متولیان با گسترش این پدیده و آسیب اجتماعی شد.

محسن کریمی اظهار داشت: ساعات کاری این قلیانسراها در طول مدت شب است و تجمع افراد باعث ایجاد مزاحمت برای مناطق مسکونی و خانواده ها شده است.

یکی دیگر از شهروندان نگران از آینده نوجوان خود گفت: اگر با این پدیده بی تفاوت برخورد شود به عنوان یک معضل اجتماعی بسیاری از جوانان و نوجوانان را به سوی آسیب های اجتماعی می کشاند.

صادق سبحانی افزود: به هر جهت استقرار این واحدهای آسیب زا باعث نگرانی مردم و خانواده هاست و باید هر زودتر این موضوع رسیدگی شود.

مدیر اداره صنعت، معدن و تجارت ملکشاهی در گفت وگو با خبرنگار ما گفت: این قلیانسراها با عنوان سفره خانه های سنتی اکثراً فاقد مجوز قانونی بوده و اخطارهای لازم از سوی این اداره نسبت به جمع آوری قلیانی ها داده شده که متاسفانه تاکنون چندان چاره ساز نبوده است.

فرزاد آرمانده اظهار داشت: گزارش وضعیت این قلیانسرا ها به دستگاه های نظارتی و دادستانی شهرستان ارائه شده و بزودی در جلسه ستاد تنظیم بازار تصمیاتی در جهت ساماندهی و کنترل این واحدهای متخلف اتخاذ خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: تا کنون چندین بار این واحدهای متخلف پلمپ شده ولی بعد از گذشت مدتی با عنوانی به ظاهر قانونی دوباره فعالیت خود را شروع می کنند.

وی افزود: در صورت تمکین به قانون صاحبان این واحدها می توانند از مزایای دریافت تسهیلات کم بهره با قید اولویت در راستای ایجاد کسب و کارهای مناسب بهره مند شوند.

در هر صورت نیاز است این موضوع که اسباب نگرانی مردم و خانواده های شهر ارکواز ملکشاهی را فراهم نموده مورد پیگیری جدی تر مسئولین قرار گیرد./ایرنا