عملیات حج امسال فقط با هواپیماهای ایران ایر انجام می شود

کاپیتان «حسن قاسمی» روز چهارشنبه در نشست خبری که به منظور تشریح وضعیت اعزام زائران حج تمتع سال ۱۳۹۸ برگزار شد، گفت: ٨۶ هزار و ۵۵٠ مهمان حرم الهی با هواپیماهای ملکی ایران ایر امسال به سرزمین حج منتقل می شوند. وی توضیح داد: ایران ایر نمی دانست که قرار است تمام پروازهای خود را […]

کاپیتان «حسن قاسمی» روز چهارشنبه در نشست خبری که به منظور تشریح وضعیت اعزام زائران حج تمتع سال ۱۳۹۸ برگزار شد، گفت: ٨۶ هزار و ۵۵٠ مهمان حرم الهی با هواپیماهای ملکی ایران ایر امسال به سرزمین حج منتقل می شوند.

وی توضیح داد: ایران ایر نمی دانست که قرار است تمام پروازهای خود را امسال به پروازهای حج باید اختصاص دهد و به همین دلیل در مسیرهای بین المللی بلیت فروخته بود و تعهداتی داشت.

قائم مقام مدیرعامل شرکت هواپیمایی هما افزود: وقتی مطمئن شدیم که فقط شرکت ایران ایر باید به تنهایی این عملیات را انجام دهد در جلسه ای با شرکت های داخلی به این نتیجه رسیدیم که باقی شرکت های داخلی در طول اعزام زائران حج، مسافران مسیرهای خارجی هما را جابجا کنند.

وی گفت: ایران ایر از اینکه سایر شرکت های هواپیمایی با هدف بهتر انجام شدن عملیات حج امسال تعهدات ایران ایر در مسیرهای اروپایی و آسیای شرقی را انجام می دهد قدردانی می‌کند.

سعودی‌ها اعلام کرده‌اند ایران‌ایر برای پرواز انتقال حجاج به عربستان باید فقط از هواپیماهای ملکی خود استفاده کند و حق استفاده از هواپیماهای هیچ شرکت هواپیمایی داخلی و خارجی دیگری را ندارد.

ایران و عربستان یک توافق دیرینه دارند که هر سال در زمان حج ۵۰ درصد پروازهای حج را شرکت‌های هواپیمایی سعودی و ۵۰ درصد دیگر را ایرلاین‌های ایرانی انجام دهند. اما بعد از سال ٩۴ و همزمان با شروع رفتارهای ماجراجویانه عربستان، برخی تفاهم‌نامه‌ها و توافق‌ها بین دو کشور دچار چالش شد که حج از جمله آنها بود.

قاسمی ادامه داد: در سال‌های اخیر سعودی ها ۵٠ درصد عملیات را به عهده می گرفتند و ۵٠ درصد باقی مانده را شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران انجام می داد.
وی ادامه داد: از سهم ۵٠ درصدی ایران‌ایر برای انتقال هرساله حجاج نیز معمولاً ٢۵ درصد توسط شرکت هواپیمایی قشم‌ایر یا ماهان انجام می‌دشد اما با دستور جدید عربستان امسال ما مجبور هستیم هم سهم ٢۵ درصدی شرکت های داخلی هم سهم۵٠ درصدی سعودی را هم پر کنیم.
کاپیتان قاسمی شرایط هما را در این شرایط سخت اعلام کرد اما گفت که هما با امکانات صد درصدی خود پروازهای حجاج را انجام خواهد داد.
وی تاکید کرد که مشارکت سایر ایرلاین‌های داخلی در انتقال مسافران بین‌المللی ایران ایر یکی از عواملی است که هما می‌تواند عملیات حج امسال را به تنهایی انجام دهد./ایرنا