زمان طلایی نابودی و مهار ملخ های صحرایی ۲ هفته است

سید محمد تراب میری روز چهارشنبه در نشست ستاد بحران استان ایلام با محوریت حمله ملخ های مهاجم صحرایی به دهلران اظهار داشت: در گام اول ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار برای تهیه تجهیراتی چون نیروی انسانی، سم و دستگاه سم پاش مورد نیاز است. وی افزود: همچنین برای نابودی این ملخ ها به همکاری دستگاه […]

سید محمد تراب میری روز چهارشنبه در نشست ستاد بحران استان ایلام با محوریت حمله ملخ های مهاجم صحرایی به دهلران اظهار داشت: در گام اول ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار برای تهیه تجهیراتی چون نیروی انسانی، سم و دستگاه سم پاش مورد نیاز است.

وی افزود: همچنین برای نابودی این ملخ ها به همکاری دستگاه های مختلف از جمله محیط زیست در مورد مسمومیت احتمالی وحوش منطقه، مرزبانی و دانشگاه علوم پزشکی به خاطر مسمومیت احتمالی جمعیت انسانی و منابع غذایی و آبی آنها نیاز است. م

یری با اشاره به اینکه وضعیت موجود و نیازهای استان برای مبارزه با افت ملخ به وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ شده، از دستگاه های مختلف خواست در تامین خودروهای کمک فنردار از نوع پیکاپ برای نصب دستگاه سم پاش بر روی این دستگاه ها همکاری لازم با سازمان جهادکشاورزی داشته باشند.

** عراق برنامه ای برای مهار و نابودی ملخ های صحرایی مهاجم ندارد

فرماندار دهلران هم گفت: با توجه به بررسی های انجام گرفته بیشترین حجم ملخ در ناحیه زبیدات عراق است که دولت عراق هیچ گونه برنامه ریزی مبارزه ای برای نابودی این حشرات مهاجم ندارد و ملخ های وارد شده به دهلران نسل دوم و حاصل تخم ریزی ملخ های بالغ در عراق است.

مجید عسگری افزود: از تمام هنگ ها و پاسگاه های مرزی خواسته شده که حرکات و جهت پرواز ملخ ها را به صورت روزانه پایش و رصد و به فرمانداری و مرزبانی گزارش دهند تا مسیر حرکت این حشرات تیزپرواز را گم نکنیم.

** سه کانون آلوده به ملخ صحرایی در دهلران شناسایی شده است

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی ایلام هم گفت: تاکنون سه کانون آلوده در شرهانی، موسیان و فکه شناسایی شده ولی حجم اصلی کانون در آن سوی مرز و در خاک عراق واقع شده که هر لحظه حرکت این حشرات به سوی نوار مرزی ما نزدیک تر می شود.

سیامک بیگی افزود: در حال حاضر مناطق آلوده طبیعی و فاقد مسیر ماشین رو است و باید با هواپیمای سمپاش و نیروی انسانی از طریق هوا و زمین منطقه را سم پاشی کرد و برای این منظور در صدد اجاره دستگاه های سم پاش کشاورزان هستیم.

وی تاکید کرد: برای پاکسازی منطقه پنج هزار لیتر سم خالص بدون آب نیاز است که در حال حاضر سازمان جهاد کشاورزی استان ایلام ۷۰۰ لیتر سم دارد و درخواست سم مورد نیاز به وزارت شده است.

اولین نشانه های حضور ملخ های صحرایی در استان ایلام روز ۲۶ خردادماه در نوار مرزی دهلران گزارش شد./ایرنا