اسلحه های غیر مجاز امنیت مردم جنوب خوزستان را نشانه رفته

تیراندازی در مراسم عروسی و عزا در خرمشهر، آبادان و شادگان به ویژه مناطق روستایی این شهرستان‌ها بارها حوادث خونباری را رقم زده است که ادامه این روند نگرانی مردم را به دنبال داشته و در صورت عدم اتخاذ راهکار مناسب برای برخورد با عوامل چنین اقداماتی همچنان باید شاهد حوادث مرگبار بود. احساس ناامنی […]

تیراندازی در مراسم عروسی و عزا در خرمشهر، آبادان و شادگان به ویژه مناطق روستایی این شهرستان‌ها بارها حوادث خونباری را رقم زده است که ادامه این روند نگرانی مردم را به دنبال داشته و در صورت عدم اتخاذ راهکار مناسب برای برخورد با عوامل چنین اقداماتی همچنان باید شاهد حوادث مرگبار بود.

احساس ناامنی ایجاد شده ناشی از تیراندازی‌های بعضاً بی هدف در مناطق شهری و روستایی این مناطق فکر، ذهن و روح افراد را درگیر کرده و این پرسش را موجب شده که چرا با وجود وقوع حوادث خونبار ناشی از این اقدام و برخورد عوامل امنیتی و انتظامی همچنان شاهد افزایش این معضل در سطح جامعه هستیم.
تیراندازی در مراسم‌ها و بروز درگیری‌های مسلحانه از سوی افراد مجرم امروزه به یک تهدید واقعی برای امنیت روانی و اجتماعی جامعه تبدیل شده که حذف و برخورد با این سنت غلط علاوه بر ضرورت همکاری و مشارکت آحاد جامعه به خصوص افراد بانفوذ محلی برخورد قاطع و جدی تر دستگاه‌های امنیتی و انتظامی را طلب می‌کند.
یک شهروندان آبادانی ساکن کوی بهار با ابراز نگرانی از تیراندازی‌های مکرر در مجالس عزا و شادی در برخی از مناطق آبادان گفت: چندی پیش در مراسم عزاداری که در خیابان بهار ۱معروف به خیابان کشتارگاه آبادان برگزار شد افرادی با قدرت نمایی از ساعت یک بعد از ظهر تا ساعت پنج عصر اقدام به تیراندازی هوایی با انواع اسلحه‌های جنگی کردند.

خالد مسلمی افزود: با وجود اقدام پلیس برای برخورد با عوامل این تیراندازی در پی تماس تعدادی از اهالی محل، ولی عوامل این اقدام دستگیر و مجازات نشدند.

یک شهروند ساکن ذوالفقاری ۴۵ همجوار با آرامستان گفت: تیراندازی هنگام خاکسپاری اموات در این آرمستان به روال عادی تبدیل شده است که همچنان رو به گسترش است.
طاهر ثوامری نژاد افزود: تیراندازی هوایی با اسلحه‌های جنگی و شکاری از سوی افراد شرور به معضلی جدی برای مردم این شهرستان به ویژه مناطق حاشیه‌ای تبدیل شده است که برخورد جدی و قاطع دستگاه‌های امنیتی، انتظامی و قضائی را می‌طلبد.

ریاض پورحویزاوی ساکن منطقه فیه آبادان نیز بیان داشت: مدتی است صدای تیراندازی در کوچه‌ها و خیابان‌های این منطقه آسایش مردم را سلب کرده است. تیراندازی هوایی از سوی یک فرد در این منطقه مرتب تکرار می‌شود و موجب سلب آسایش و امنیت اهالی منطقه فیه آبادان شده است.
احسان تاج الدینی دیگر شهروند آبادانی از تیراندازی‌های مکرر از سمت ساحل رودخانه بهمنشیر ابراز نگرانی کرد و گفت: برخی از تیراندازی‌ها در مراسم عزا یا شادی انجام می‌شود ولی در این روزها صدای تیراندازی در ساحل رودخانه بهمنشیر علت مشخصی ندارد و به نظر می‌آید که برای قدرت نمایی و ترساندن رقیب از سوی افراد شرور صورت می‌گیرد.

فیروزه بستانی حویزاوی نیز با بیان اینکه تیراندازی چندی پیش در نیمه‌های شب در کوی بهار موجب وحشت مردم این منطقه شده است گفت: کسی از علت این تیراندازی اطلاع ندارد اما بعضاً تیراندازی تا ساعات اولیه صبح در این منطقه ادامه دارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا منطقه مولوی خرمشهر از دیگر مناطقی است که اهالی آن از صدای تیراندازی‌های شبانه گله دارند.

یکی از اهالی منطقه مولوی خرمشهر گفت: چندی پیش در ساعات شب صدای تیراندازی به صورت رگباری در خیابان‌های مولوی به گوش رسید ولی مشخص نیست که این تیراندازی درگیری و یا برای مراسم عزا و عروسی بوده است.
سیدحسین موسوی علت افزایش تیراندازی‌های بی هدف هوایی در خرمشهر را سهولت دسترسی به اسلحه‌های گرم عنوان کرد و گفت: چند ماه پیش افرادی به علت اختلاف خانوادگی خانه یکی از اهالی را به رگبار بستند.
وی در ادامه گفت: تغییر فرهنگ غلط تیراندازی در مجالس به تنهایی از عهده نیروی انتظامی بر نمی‌آید و علاوه بر مشارکت مردم ارگان‌های دیگری همچون دستگاه قضائی و فرهنگی نیز باید در این رابطه چاره اندیشی کنند.
علی کاویانی نیز با ابراز نگرانی از تیراندازی در مناطق عباره، زمین شهری، طویجات و مصلاوی خرمشهر گفت: بیشتر این تیراندازی‌های هوایی با اسلحه‌های جنگی بوده است.
فرمانده انتظامی آبادان از اجرای طرح پاکسازی و خلع سلاح توسط پلیس این شهرستان خبر داد و گفت: در راستای ارتقای امنیت اجتماعی و برخورد با دارندگان سلاح‌های غیرمجاز، طرح جمع آوری سلاح و مهمات غیرمجاز توسط پلیس آبادان با هدف پاکسازی مناطق به مرحله اجرا درآمد.
سرهنگ سیدمحسن تقی زاده با بیان اینکه به منظور تأمین امنیت و آسایش شهروندان با همکاری مقام دادستانی و سایر مراجع قضائی قاطعانه با عاملان تیراندازی در مراسم عزا و شادی برخورد می‌شود افزود: طرح‌های پاکسازی و برخورد با دارندگان سلاح‌های غیرمجاز در نوبت‌های متعدد با تمام توان از سوی نیروی انتظامی در سطح شهرستان آبادان اجرا می‌شود.
وی در ادامه گفت: در این راستا فرماندهی نیروی انتظامی آبادان به منظور پیشگیری از هر گونه حادثه در مراسم عزا و شادی نشست‌های متعددی با نخبگان، فرهیختگان و بزرگان عشایر و معتمدین محلی این شهرستان برگزار نموده و موضوع آسیب‌های جدی تیراندازی در مراسم مطرح شده است.
سرهنگ تقی زاده مشارکت نخبگان و بزرگان عشایر در مقابله با ناهنجاری‌های اجتماعی به خصوص تیراندازی را مهم دانست و گفت: نخبگان، فرهیختگان و سران عشایر نقش مؤثری در کنترل افراد مخل امنیت دارند لذا انتظار می‌رود بزرگان قبایل و افراد دارای نفوذ و صاحبان قلم و رسانه با اقدامات فرهنگی خطرات استفاده از سلاح در مراسم را به شهروندان یادآوری کنند تا شاهد حوادث ناگور نباشیم.
وی با اشاره به اقدامات فرهنگی نیروی انتظامی در مدارس گفت: نیروی انتظامی در طول سال تحصیلی در مدارس حضور یافته و کارگاه‌های آموزشی با موضوع پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به خصوص تیراندازی را برای دانش آموزان در مقاطع مختلف تشریح کرده است.

نماینده مردم خرمشهر در مجلس شورای اسلامی نیز معتقد است: برای تأمین امنیت شهروندان باید زیرساخت‌های امنیتی اصلاح شود.
عبدالله سامری، با بیان اینکه ورود اسلحه از مرز دغدغه همه مسئولان امنیتی است، گفت: دستگاه‌های ذیربط باید به گونه‌ای عمل کنند که عرصه به روی افرادی که اسلحه در منزل خود نگه می‌دارند، تنگ شود.
وی در ادامه گفت: باید به گونه عرصه بر افراد تنگ شود که جرأت نگهداری اسلحه در منزل نداشته باشند و این عزم ملی را می‌طلبد.
سامری در خصوص عملکرد نیروی انتظامی گفت: در هر شهری که امکانات امنیتی فراهم نباشد نمی‌توان در برابر مشکلات ایستادگی کرد.
وی در خصوص رسم غلط تیراندازی در مراسم عزا و شادی، گفت: در همه مناطق عشایری چنین رسم‌های غلطی وجود دارد.
دادستان عمومی و انقلاب اسلامی خرمشهر نیز چندی پیش در آئین معارفه خود اعمال قانون و اتخاذ راهکار مناسب برای پرهیز از رسم غلط تیراندازی در مراسم عزا و شادی را از مهمترین برنامه‌های خود در این شهرستان بیان کرد و گفت: دادستانی وظیفه خود می‌داند با اعمال قانون افرادی را که با تیراندازی و قدرت نمایی با سلاح موجب سلب آسایش و امنیت شهروندان می‌شوند مجازات کند.
حمید مرانی پور افزود: به همین منظور برای برقراری امنیت مطلوب همکاری و مشارکت شیوخ، علما و روحانیت لازم و ضروری است.
وی اظهار داشت: در زمینه جرایم خشن و خاص و جرایمی که آسایش و امنیت عمومی مردم را به خطر می‌اندازند برخورد قانونی شدید در دستور کار قرار دارد.
فرمانده انتظامی خرمشهر نیز چندی پیش از اجرای طرح پاکسازی و خلع سلاح و کشف ۱۱ سلاح غیرمجاز در این شهرستان خبر داد و گفت: در راستای ارتقای امنیت اجتماعی و برخورد با دارندگان سلاح‌های غیرمجاز، طرح جمع آوری سلاح و مهمات غیرمجاز با هدف پاکسازی مناطق از لوث مجرمان عملیات‌های مختلفی از سوی نیروی انتظامی پاسگاه مینوشهر اجرا شد.
سرهنگ همت علی ترکارانی با بیان اینکه در اجرای این طرح هشت متهم که سابقه حمل و نگهداری سلاح غیر مجاز داشتند دستگیر شدند افزود: نیروی انتظامی برای آسایش و امنیت شهروندان طرح‌های پاکسازی و برخورد با دارندگان سلاح‌های غیرمجاز را همچنان ادامه می‌دهد.
فرماندار شادگان نیز تامین امنیت مردم را از وظایف دستگاه‌های امنیتی عنوان کرد و با بیان اینکه در راستای تامین امنیت مردم طرح جمع آوری سلاح‌های گرم و برخورد با دارندگان اسلحه غیر مجاز در این شهرستان اجرا شده بیان داشت: در این رستا همچنین نشست های متعددی با شیوخ و بزرگان منطقه برگزار شده است.

سعید حاجیان با تائید تیراندازی در مجالس عزا و شادی افزود: به منظور فرهنگ سازی در راستای حذف شیوه غلط تیراندازی هوایی در مجالس شادی و عزا نشست‌های متعدد با شیوخ و بزرگان، معتمدین شادگان برگزار شد.

هر چند تشدید برخورد با عوامل تیراندازی در شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان مطالبه جدی مردم این شهرستان ها از نیروهای امنیتی، انتظامی و قضایی است اما مشارکت مردم در برخورد با این منکر بسیار موثرتر و اثرگذارتر از اقدامات انتظامی و قضایی است./ایرنا