پرونده های اتهامی نیروهای مسلح ایلام ۱۵ درصد کاهش یافته است

محمد روشنایی روز شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه ایلام گفت: یکی از وظایف سازمان نیروهای مسلح رسیدگی به جرائم حین خدمت است و در صورت ارتکاب جرم یک نظامی در ساعات غیر اداری، پرونده وی در دادگاه انقلاب عمومی رسیدگی می شود. وی افزود: سازمان قضایی نیروهای مسلح استان ایلام در راستای پیشگیری […]

محمد روشنایی روز شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه ایلام گفت: یکی از وظایف سازمان نیروهای مسلح رسیدگی به جرائم حین خدمت است و در صورت ارتکاب جرم یک نظامی در ساعات غیر اداری، پرونده وی در دادگاه انقلاب عمومی رسیدگی می شود.

وی افزود: سازمان قضایی نیروهای مسلح استان ایلام در راستای پیشگیری از وقوع جرم با اعزام قضات به یگان‌های مختلف، کلاس‌های آگاه‌سازی حقوقی برگزار می‌کند که در طول پنج سال گذشته آمار برگزاری کلاس‌های مذکور ۴۳ هزار و ۷۲۰ نفر ساعت بوده است.

روشنایی یادآور شد: این سازمان بر حسب قانون به جرائم افراد نظامی کارکنان ستاد نیروهای مسلح، ارتش و کارکنان وظیفه از تاریخ شروع خدمت تا پایان آن رسیدگی می کند.

وی گفت: بر اساس بند پنج اصل ۱۵۶ قانون اساسی و در اجرای تدابیر و رهنمودهای مقام معظم رهبری علاوه بر اعزام مستمر قضات سازمان جهت برگزاری کلاس‌ها و جلسات آگاه سازی قضایی، حقوقی و اطلاع رسانی در خصوص ماهیت و پیامدهای ارتکاب جرم، به منظور حفظ و صیانت نیروهای مسلح از بروز ناهنجاری‌ها، وظیفه و رسالت پیشگیری از وقوع جرم را در دستور کار خود قرار داده است.

روشنایی اظهارداشت: شهروندان در صورت مشاهده جرائمی از سوی نظامیان که موجب لطمه به امنیت و یا باعث تخدیش و آسیب به اعتبار، اقتدار و انظباط نیروهای مسلح می شوند، از طریق سامانه دریافت گزارش های مردمی ۰۲۱۸۲۹۰۰ اطلاع دهند.

وی تصریح کرد: برگزاری جلسات شورای پیشگیری توسط سازمان قضایی با فرماندهان ارشد مجمع استانی موجب کاهش چشمگیر پرونده های اتهامی در نیروهای مسلح شده است.

یکم تا هفتم تیرماه به عنوان هفته قوه قضاییه نامگذاری شده است./ایرنا