چشم انداز بزرگترین پروژه ملی ایران

وزیر راه و شهرسازی در آیین افتتاح این هشت پروژه گفت: توسعه شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) بزرگ ترین پروژه ملی ایران است که می تواند در آینده آثار مثبتی در بهبود زندگی مردم و ساماندهی شهر تهران داشته باشد. وی افزود: با تصویب طرح جامع شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) خوشبختانه چشم انداز این […]

وزیر راه و شهرسازی در آیین افتتاح این هشت پروژه گفت: توسعه شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) بزرگ ترین پروژه ملی ایران است که می تواند در آینده آثار مثبتی در بهبود زندگی مردم و ساماندهی شهر تهران داشته باشد.
وی افزود: با تصویب طرح جامع شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) خوشبختانه چشم انداز این شهر مشخص شده تا بتوانیم در بیش از ۱۴ هزار هکتار زمین در این منطقه اقدامات مهمی را برای توسعه کسب و کار در بخش های مختلف اقتصادی انجام دهیم و همه سرمایه گذاران داخلی و خارجی می توانند در آن مشارکت کنند.
آخوندی تصریح کرد: اتصال شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) به شبکه جاده ای و مترو توسعه این شهر را بیش از پیش تسریع می کند.
وزیر راه و شهرسازی گفت که ساماندهی شهر تهران و انتقال باراندازهای آن به شهر فرودگاهی ۸۰۰ هزار هکتار از زمین های پایتخت را آزاد و از تردد روزانه ۲۵ هزار خودرو سنگین در این شهر جلوگیری می کند.
«انجام طرح های های سخت افزاری و نرم افزاری بر هوشمندسازی این شهر فرودگاهی تاثیرگذار است؛ به طوری که هر مسافری می تواند از آخرین وضعیت سفرهای آن مطلع شود.
وی تصریح کرد: برای مقابله با فشارهای بین المللی آمریکا علیه ایران باید دسترسی های متنوعی را در زمینه بار و مسافر در فرودگاه امام (ره) فراهم کنیم تا مسافران خارجی با تسهیلات مناسب فرودگاهی و روادید وارد کشور شوند.
آخوندی یادآوری کرد عملیات حج تمتع امسال از ۱۹ فرودگاه کشور انجام می شود و تاکنون ۲۰ درصد زایران ایرانی از طریق فرودگاه های کشور به سرزمین وحی عزیمت کرده اند.
به گزارش ایرنا، امسال ۸۶ هزار زایر ایرانی برای به جای آوردن آیین حج از بیست و هفتم تیرماه عازم عربستان شده اند.
آخرین کاروان حاجیان بیست و چهارم شهریورماه به میهن بازمی گردد.
وی یادآوری کرد: ساخت پایانه «ایرانشهر» به عنوان بزرگ ترین پایانه فرودگاهی کشور با بیش از ۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری در دست است و انتظار داریم پایانه «سلام» نیز تا اواخر تابستان امسال به بهره برداری برسد.

** پیشرفت فیزیکی پایانه سلام به ۹۵ درصد رسید
مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در حاشیه افتتاح هشت طرح خدماتی به خبرنگار ایرنا گفت: پیشرفت فیزیکی ساخت پایانه سلام به حدود ۹۵ درصد رسیده است.
«شهرام آدم نژاد» افزود: تا ۶ ماه پیش پیشرفت فیزیکی پایانه سلام حدود ۶۰ درصد بود.
وی اضافه کرد: تلاش می کنیم این پایانه تا پایان تابستان امسال برای ارایه خدمات فرودگاهی به مسافران آماده شود.
آدم نژاد درباره طرح های خدماتی راه اندازی شده گفت: اپرون مسافری، اپرون کارگو (باری)، سالن شرقی ترمینال شماره یک، توسعه ساختمان های اداری، سالن روادید و ساختمان جدید آتش نشانی با حضور وزیر راه و شهرسازی به بهره برداری رسید.
به گزارش ایرنا، اکنون روزانه به طور متوسط ۲۰۰ پرواز بین المللی از طریق فرودگاه امام خمینی (ره) انجام می شود.
شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) در ۳۰ کیلومتری تهران، در حوزه اداری و سیاسی شهرستان ری میان بزرگراه تهران- قم قرار دارد.
این مجموعه در زمینی به مساحت ۱۴ هزار هکتار ساخته شده است./ایرنا