قصابی های متخلف مهدی آباد و سیوان پلمب می شوند

حسین بشاره صیفی در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: با شروع به کار دوباره کشتارگاه صنعتی ایلام از ۲ هفته گذشته و با صدور ابلاغیه از مراکز غیرمجاز کشتار دام و عرضه گوشت واقع در دهستان سیوان و منطقه مهدی آباد خواسته شده که احشام خود را در کشتارگاه صنعتی ایلام ذبح […]

حسین بشاره صیفی در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: با شروع به کار دوباره کشتارگاه صنعتی ایلام از ۲ هفته گذشته و با صدور ابلاغیه از مراکز غیرمجاز کشتار دام و عرضه گوشت واقع در دهستان سیوان و منطقه مهدی آباد خواسته شده که احشام خود را در کشتارگاه صنعتی ایلام ذبح و در قصابی های دارای مجوز به مشتریان عرضه کنند.
وی افزود: دیروز با انجام گشت مشترک بازرسان دامپزشکی و نیروی انتظامی در منطقه مهدی آباد تعداد چهار قصابی و کشتارگاه غیرمجاز پلمب و برای ۱۱ مورد دیگر دستور پلمب صادر شده و برای دهستان میشخاص نیز پنج مورد پلمب و یک مورد دستور پلمب انجام گرفت.
بشاره صیفی علت پلمب این مراکز کشتار و عرضه گوشت را تخطی این قصابی ها از قانون ابلاغ شده مبنی بر کشتار دام در کشتارگاه صنعتی ایلام عنوان و اضافه کرد: این روند تا زمان تمکین و پایبندی قصابان غیرمجاز از قانون کشتار در کشتارگاه صنعتی با جدیت ادامه دارد.
وی گفت: با راه اندازی مجدد کشتارگاه صنعتی ایلام در ۱۴ روز گذشته و در پی گشت های مشترک و مکرر کارشناسان دامپزشکی با نیروی انتظامی ۲۰۶ مورد نظارت و بازرسی از قصابی های سطح شهرستان ایلام صورت گرفته است.
وی افزود: در این مدت ۳۳۱ کیلوگرم گوشت غیر قابل مصرف از قصابی های سطح شهر و مناطق غیرمجاز ذبح و عرضه گوشت دام سیوان و مهدی آباد جمع آوری شده و سه مورد قصابی نیز پلمب و ۱۵ مورد نیز به دادگاه معرفی شده اند و برای ۶ واحد دیگر نیز بر رعایت قانون و تهیه و توزیع گوشت سالم متعهد شده اند.
بشاره صیفی با تقدیر از قصابان منطقه شباب از توابع شهرستان چرداول یادآور شد: همه قصابی های این منطقه با تمکین از قانون بعد از ابلاغ دستور مبنی بر کشتار دام در کشتارگاه این شهرستان، همه گوشت های توزیعی خود را از کشتارگاه این شهرستان تهیه و به مشتریان عرضه می کنند.
وی به خریداران و مصرف کنندگان گوشت توصیه کرد: برای حفظ سلامت خود و اطرافیانشان از خرید و مصرف گوشت فاقد برچسب و مهر سلامت و تایید دامپزشکی خودداری کنند و آگاه باشند که دام های ذبح شده خارج از کشتارگاه آلوده به انواع بیماری های پیدا و پنهان مشترک انسان و دام هستند.
رئیس بخش نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی ایلام گفت: در کشتارگاه های دارای مجوز اندام های آلوده و بیمار دام توسط پزشکان ناظر شناسایی و از چرخه توزیع خارج می شوند در حالیکه در قصابی ها و کشتارگاه های غیرمجاز تمام اندام های سالم و غیرسالم دام بدون نظارت دامپزشکان به مشتریان عرضه می شود.
۸۰۰ بیماری مشترک بین انسان و دام تاکنون شناسایی شده است./ایرنا