۸۰ درصد مواد اولیه صنعت چاپ کشور از خارج وارد می شود

تهران – رئیس انجمن علمی چاپ با اشاره به واردات ۸۰ درصدی مواد اولیه صنعت چاپ از خارج کشور، بومی سازی و توجه هرچه بیشتر به تولید داخلی در کنار توانمندسازی فعالان این صنعت را یک ضرورت دانست. محمد بیطرفان در نشست تخصصی «ارزش آفرینی صنعت چاپ در اقتصاد ملی» که با حضور استادان دانشگاه […]

تهران – رئیس انجمن علمی چاپ با اشاره به واردات ۸۰ درصدی مواد اولیه صنعت چاپ از خارج کشور، بومی سازی و توجه هرچه بیشتر به تولید داخلی در کنار توانمندسازی فعالان این صنعت را یک ضرورت دانست.
محمد بیطرفان در نشست تخصصی «ارزش آفرینی صنعت چاپ در اقتصاد ملی» که با حضور استادان دانشگاه ها و پیشکسوتان صنعت چاپ در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، با اشاره به اینکه تعاریف قدیمی دیگر پاسخگوی واژه چاپ نیست یادآور شد: امروز در همه زمینه ها در سراسردنیا پیشرفت ها به شکل محسوسی دیده می شود و صنعت چاپ هم از این قاعده مستثنی نیست.
بیطرفان با تاکید براین که، چاپ مفاهیم بسیار زیادی را دربر می گیرد افزود: درواقع چاپ چیزی فراتر از حک کردن کلماتی برروی کاغذ است و دیگر تعاریف قدیمی نمی تواند همه مفاهیم صنعت چاپ را پوشش بدهد.
وی با طرح این سوال مهم که آیا صنعت چاپ می تواند برای کشور ما ارزش آفرینی و سودآوری داشته و به اقتصاد ما کمک کند گفت: پاسخ این پرسش آری است و این صنعت چه به طور مستقیم و چه به طور غیر مستقیم می تواند برای کشور و اقتصاد کشور ما سود آفرین و ارزش آفرین باشد.
بیطرفان افزود:صنعت چاپ گستره وسیعی دارد که از یک دفترچه ساده تا کارت دعوت عروسی را شامل می شود. از سوی دیگر نقش چاپ در زمینه اسکناس و اوراق بهادار و بسته بندی اجناس به شکل غیر مستقیم برای کشور سودآوری می کند.با این اوصاف نقش صنعت چاپ در افزایش تولیدات ناخالص ملی امری انکار ناپذیر است.
وی افزود: در کنار گردش مالی بالایی که این صنعت دارد باید به این موضوع نیز دقت کرد که یکی از مبانی انقلاب چهارم صنعتی صنعت چاپ است و این موضوع موجب خوشحالی ماست که اکنون در کشور ما چاپخانه های سه بعدی نیز به وجود آمده و این می تواند سکویی برای پیشرفت صنعت چاپ باشد.ا
این مسئول ادامه داد: صنعت چاپ امروز به گونه ای پیشرفت کرده که می تواند پاسخگوی نیاز های جدید بشر باشد و گره از مشکلات روز دنیا باز کند.

**حمایت از بومی سازی صنعت چاپ، راهکار مقابله با تحریم های این حوزه است
رئیس انجمن علمی فناوری چاپ با بیان این که واژه تحریم به معنای محدود کردن و محدودیت ایجاد کردن است. گفت: از زمانی که سری دوم تحریم ها آغاز شده همه حوزه ها از جمله حوزه چاپ با مشکلاتی نظیر ناتوانی در تامین مواد اولیه و ابزار آلات کار مواجه شده اند.
وی با اشاره به این که، بیش از ۸۰ درصد نیاز کشور به ماشین آلات و ابزار وابسته به خارج از کشور است، بهترین راهکار رفع این مشکل را حمایت از تولید داخل و بومی سازی این صنعت دانست و تاکید کرد: باید بودجه و سرمایه های مناسبی برای بومی سازی و حمایت از تولید داخلی در این زمینه از سوی دولت اختصاص یابد.
وی افزود: البته نکته قابل توجه این است که این فرایند نیازمند برنامه ریزی حداقل میان مدت است و نمی توان در چند روز این فرایند را اجرا نمود.
به اعتقاد بیطرفان، راهکار رفع مشکل تحریم آن است که اقداماتی در جهت دور زدن آن انجام دهیم و از طریق ارتباط با کشور های دوست و همسایه نیاز کشور به مواد اولیه در حوزه چاپ را تامین کنیم.
رئیس انجمن علمی فناوری چاپ با تاکید بر آمادگی انجمن با همه تشکلها، اصناف، اتحادیه ها برای تعامل علمی و صنعتی افزود: انتظار می رود وزارتخانه ها و دستگاه های دولتی، صنعت چاپ را با همکاری علمی علمی فناوری چاپ یاری کنند.

** تاثیر صنعت چاپ بر سایر صنایع قابل چشم پوشی نیست
در ادامه مهندس مهدی مسلمیان یکی از فعالان حوزه اراِئه ماشین آلات چاپ خاطر نشان کرد: هدف ما از این نشست این است که مشکلات این حوزه را به مسئولان ذی ربط برسانیم چرا که چاپ صنعت مادر است و نمی توان از اهمیت این صنعت در صنایع دیگر چشم پوشی کرد.
وی افزود: یکی از مسائلی که باید در اتحادیه مطرح شود این است که نباید انجمن های غیر تخصصی متعددی موازی با هم در این حوزه به وجود آید.
این فعال صنعت چاپ ادامه داد: چاپخانه دار از این که هیچ افقی در آینده نمی بیند دلسرد است و نمی توان به او ماشین آلات به روز ارائه کرد. ما در زمینه ماشین آلات هم بسیار عقب تر از دنیا حرکت می کنیم و پیشرفت ناچیزی داشته ایم.
به اعتقاد وی، بحث اصلی این است که دولت هیچ مصوبه ای در این زمینه ندارد و خانواده چاپ باید خود برای گرفتن حق خود وارد عمل شود.

** ایجاد شهرک تخصصی چاپ یک ضرورت است
مجید فرشی فرید یکی دیگر از پیشکسوتان و از فعالان حوزه ابزارآلات صنعت چاپ در این نشست گفت: صنعت چاپ یک صنعت استراتژیک است و در همین راستا ایجاد شهرک تخصصی چاپ یک ضرورت است.
وی طرح ایجاد کتابخانه صنعت چاپ را مطرح کرد و با توجه به استقبال شرکت کنندگان اظهار داشت: این کتابخانه تخصصی بزودی با همکاری دانشگاه ها، فعالان صنعت چاپ و انجمن علمی فناوری در تهران راه اندازی می شود.
این پیش کسوت با اشاره به کم کاری برخی از فعالان این صنعت و عدم تعامل آنها با اداره چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن علمی فناوری چاپ گفت: روی صحبت بنده با شرکت های تعاونی مانند چاپ و لیتوگرافی است.
وی گفت: مشکل این تعاونی ها این است که به آینده این صنعت توجه ندارند. در این شرکت های تعاونی تفکر کلان وجود ندارد و ایده های آنها کوچک است.
این کارشناس ابزارآلات صنعت چاپ گفت: تا هنگامی که مجتمعی مانند شهرک چاپ راه اندازی نشود، نمی توان این ایده های کوچک را تبدیل به فکر های کلان کرد.

**پرداختن به مساله داخلی صنعت چاپ بسیار مهم است
بهنام ملارجبی از مدیران چاپخانه دولتی ایران (بانک مرکزی) نیز در این نشست با طرح این سوال که گردش مالی صنعت چاپ در دنیا حدود یک هزار میلیارد تومان تخمین زده می شود گفت: باید بررسی کنیم که سهم صنعت چاپ از ناخالص داخلی و ملی چقدر است.
وی بر نقش آفرینی بخش خصوصی در توسعه صنعت چاپ تاکید کرد و گفت: باید اصل را بر این بگذاریم که بخش دولتی کاری برای توسعه این صنعت انجام نمی دهد بنابراین فعالان این صنعت باید خودشان برای آینده این صنعت تصمیم بگیرند و آینده آن را رقم بزنند.
وی اولویت اول صنعت چاپ را پرداختن به مسائل داخلی عنوان کرد و گفت: اگر مسائل داخلی صنعت چاپ برطرف شود می توان امیدوار بود که این صنعت بتواند برای ورود به بازارهای منطقه و کشورهای همسایه نیز امیدوار باشد.
چهارمین نکوداشت هفته علوم و فناوری چاپ با ۷۵۰ نفر- ساعت هم اندیشی تخصصی با حضور صنعت و دانشگاه با شعار ارزش آفرینی برای کسب و کارهای ایرانی امروز جمعه به کار خود پایان داد.
بر اساس این گزارش، در دو روز پایانی این نشست های تخصصی که در دانشگاه های هنر و دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، متخصصان بر تهیه نقشه راه کوتاه و بلندمدت برای صنعت چاپ به منظور ورود به بازار جهانی در کنار راه اندازی رشته های چاپ و بسته بندی در مقاطع کارشناسی ارشد و توانمندسازی نیروی انسانی در این صنعت را بسیار با اهمیت عنوان کردند.
در این نشست ها، بومی سازی این صنعت برای مقابله با تحریم ها، واردات مواد اولیه و تجهیزات به روز و مورد نیاز صنعت چاپ، استفاده از پسماندها در صنعت چاپ برای تولید خمیر و کاغذ برای جبران کمبودها مورد تاکید قرار گرفت.
به مناسبت یازدهم شهریور روز ملی صنعت چاپ و به همت انجمن علمی فناوری چاپ، چهارمین سال نکوداشت هفته علوم و فناوری چاپ با برگزاری ۷ نشست تخصصی از ۱۰ الی ۱۶ شهریور ماه برگزار شد.
چهارمین نکوداشت هفته علوم و فناوری چاپ با ۷۵۰ نفر ساعت هم اندیشی تخصصی با حضور کاشناسان صنعت و دانشگاه با شعار «ارزش آفرینی برای کسب و کارهای ایرانی» به کار خود پایان داد./ایرنا