عاشورا، فرهنگی به گستره جهان اسلام

تمدن سازی عاشورا و پاسخگویی به نیازهای فطری و انسانی بشر توانسته به حادثه عاشورا دوام ببخشد و تا به امروز، فرهنگ غالب اسلامی شود. استاد دانشگاه های تهران و کارشناس مسایل مذهبی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا یادآوری کرد: تمدن و فرهنگ عاشورا می تواند معضل ها و اختلال های […]

تمدن سازی عاشورا و پاسخگویی به نیازهای فطری و انسانی بشر توانسته به حادثه عاشورا دوام ببخشد و تا به امروز، فرهنگ غالب اسلامی شود.
استاد دانشگاه های تهران و کارشناس مسایل مذهبی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا یادآوری کرد: تمدن و فرهنگ عاشورا می تواند معضل ها و اختلال های امروز بشری را در حوزه فرهنگ و انسان سازی دنیای حاضر و جهان اسلام رفع حل کند.
دکتر علی بابایی افزود: اگر نتوانیم عاشورا را طوری قرایت کنیم که نتواند پلی به دنیای امروز و مسایل کنونی بزند اساسا در تقریر و خوانش تمدن عاشورا موفق نخواهیم بود.
وی ادامه داد: اگر از عاشورا در مواجهه با دیگر تمدن ها پیامی را استخراج کنیم صف خودمان را در برابر تمدنی مثل تمدن غرب منسجم تر و روشن تر خواهیم کرد و در فهم فلسفه عاشورا دچار مشکل نخواهیم شد، چون فلسفه عاشورا مبتنی بر قیام در مقابل ظلم و برقراری عدالت و احیای دین حضرت رسول است.
این استاد دانشگاه تاکید کرد: اگر می خواهیم تمدن عاشورا در حسینیه ها و تکایا محصور نماند، باید بتوانیم پیام اصلی و فلسفه عاشورا را به روز کرده و آن را به جوامع منتقل کنیم.
وی ادامه داد: عاشورا واقعه محصور در مقطعی از تاریخ نیست و به نظام تاریخ وابسته نیست، این واقعه مسایل امروز را هم پاسخ می دهد پیشینه و کهن بودن فرهنگ و تمدن عاشورا این موضوع را ثابت می کند.
کارشناس مسایل فرهنگی و از وعاظ آذربایجان شرقی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: قیام سرخ حسین بن علی(ع) همچون سیلی خروشان در بستر تاریخ بشریت موجب پیدایش تحولات عظیم و سرنوشت سازی در فرهنگ و تمدن انسان شد.
حجت اسلام مهدی ارفعی افزود: پس از واقعه غمبار عاشورا هر مسلمان آزاده ای سکوت در برابر طاغوت را شرم آور و همراهی با آن را گناهی بزرگ شمرد.
وی ادامه داد: عاشورا موجب تلاش در تقویت روحیه مبارزه جویی در برابر ظالمان شد و نهضت عاشورا مرگ شرافتمندانه را آغازگر زندگی عزتمندانه ترسیم کرد و یاد داد که برای کوبیدن طاغوت ها و مستکبران از همه امکانات باید استفاده کرد و فرهنگ و تمدن عاشورایی معرفی شد.
حجت الاسلام ارفعی بیان کرد: قهرمان کربلا با قبول توبه خطاکارانی چون «حر بن یزید ریاحی» بلند نظری و سعه صدر را به مجاهدان جبهه حق یاد داد و تایید کرد که ملاک حال فعلی افراد است.
وی یادآور شد: استفاده از ظرفیت اسرا کربلا برای روشنگری اهداف نهضت و افشاگری علیه ظالمان نحوه تبدیل تهدیدها به فرصت ها را آموزش داد.
این عالم مذهبی ادامه داد: اباعبدالله حسین(ع) توکل و پیوند واقعی به خدا را که اصلی ترین رمز موفقیتش بود را به بشریت آموخت و پایه گذار تمدن عاشورایی شد.
احمد میرمحمدی استاد دانشگاه های تبریز و کارشناس مسائل مذهبی نیز گفت: عاشورا قیام تمدنی بر ضد قیام انحرافی است.
وی اظهار داشت: اسلام زمانی که از مکه ظهور کرد به نظام با هویت تمدن اسلامی تبدیل شد و تمدن قیام بر ضد بت پرستی و تمدن انحرافی را بنا گذاشت.
میرمحمدی گفت: اوج تعارض تاریخی و تعارض منطقی در دوره یزید و معاویه رخ داد یعنی انحراف تمدنی در دوره امام حسین (ع) اتفاق افتاد که منجر به قیام اباعبدالله حسین (ع) بر ضد انحرافات و منکرات شد.
وی همچنین در ادامه علل قیام عاشورا تاکید کرد: برای تحقق تمدن مبتنی بر کرامت انسانی و عدالت اجتماعی، امام حسین قیام کرد.
استاد دانشگاه های تبریز تاکید کرد: البته می توان گفت ظرفیت تمدنی در منطق امامان معصوم وجود دارد و منحصر به امام حسین (ع) نیست و از عصر پیامبر اسلام (ص) و امام علی (ع) آغاز می شود و به سایر امامان می رسد./گزارش از پیمان پاکزاد-ایرنا